Hruška planá - vhodné na podnož?



robo27 - (30) - 68.181 (?) 
8.11.2017 20:41, zobrazeno: 3721x

Dobrý deň

Zvažujem si experimentálne zo semienka vypestovať podnoš hrušky a následne skúsiť zaočkovať nejakú vhodnú odrodu.

V našej dedine v okolí na pasienkoch rastú hrušky ktoré majú maličké plody a sú tam možno aj viac než 50 rokov. Z jednej znch som si odobral plody - viď foto. Je na vrchole jendého z kopcov, cca 550mnm. Záhradu mám v doline cca 370mnm.

https://drive.google.com/drive/folders/1lBYetlPrYE0RvaWAyZzO-ec0ArQVW0rN?usp=sharing

Prosím Vás jedná sa o hrušku planú? Je toto najvhodnejšia podnož pre našú oblasť?

ďakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 8.11.2017 23:10

Pokud nepotřebujete konkrétní růstové vlastnosti, tak jakékoliv hrušňové pláně je vhodné jako podnož kulturní odrůdy. Vámi nafocená kulturní hrušeň dá semínka z náhodného opylení, které budou mít jednotící znaky po matce a rozptyl vlastností po otcích. V případě, že by byla samosprašná, pak různorodost potomstva bude menší s převahou "linie po přeslici".

Prostě a jednoduše vysejte co nejvíce semínek a pak porost podrobte selekci podle vitality. Budeteli potřebovat středně rostoucí stromek, použijte slaběji rostoucí semenáčky. Pro bujný strom pak ty silné. Avšak pro slabě rostoucí stromky (např na vřetena) je potřeba použít kdouloň nebo hloh. Tedy nyní můžete zkusit slidit i hložinky, vypreparovat semínka a dát do rašeliny v chladu stratifikovat.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.182 (?), 9.11.2017 2:04

Prostě a jednoduše vysejte co nejvíce semínek a pak porost podrobte selekci podle vitality.

Není to sice přímo o hrušňových podnožích, ale myslím, že ta zkušenost může být analogická...
*
Jo, souhlas, taky jsem to tak kdysi dělal.
*
Ale jen s jabloněmi na samotě u lesa kde rostly jen Jaderničky, Strýmky a dost daleko pár Booskopských. (Jinak byly všude jen samé švestky)
Výsev podnoží ze semínek - myslel jsem si tehdy, že nějaké možné nežádoucí zkřížení nehrozí, ale i tak, jak píše Standa, jsem si pro naroubování a pozdější pěstování vybral jen nejvitálnější semenáčky.
Ale i ty pečlivě vybrané se pak časem, i když byly naroubovány stejnými rouby, chovaly každá jinak.
*
Dnes, když už je nabídka profesionálních výpěstků bohatá bych do něčeho podobného už nešel. Ztráta času s nejistým výsledkem to je. A pocit, že jsem si vypěstoval stromky sám, včetně podnoží, nevyváží zklámání po těch létech.
*
(Část toho "amatérského sadu" mi zničila polní a lesní zvěř a tak jsem dokoupil už tehdy konečně dostupné profi vyšší tvary. A s lítostí musím napsat, že až na malé výjimky jsou vzrůstnější, plodnější a vůbec v tom polním extenzivním sadu lepší.).
Jak to bude s jejích dlouhověkostí už nezjistím...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika