Hruška Lucasova - otázky



Stránky: 1,  2   
host - 165.39 (?) 
20.6.2014 21:03, zobrazeno: 16662x

Keďže som záhradkár - začiatočník, mám ešte medzery v znalostiach. preto by som rád privítal rady skúsenejších záhradkárov.

Mám hrušku Lucasovu na podpníku Dula Adams. A mám dve otázky:

1. Hruška skoro na jar začala rásť, vyhnala výhonky cca 20 cm. Ale potom sa zasekla a už vyše mesiaca nerastie. Neviem čím to je sposobené. Hrušku, ktorú som mal predtým (odrodu si nepamatam) mi zlomil silný vietor (zle som spevnil) a tá mi rástla cca meter za rok. Všetky ostatné stromy v záhrade sa vďaka teplému počasiu doslova šalejú... 

2. Je táto hruška samoopelivá. Alebo je potrebné, aby v nejakej vzdialenosti bola iná hruška?

Vopred vďaka za rady... 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 20.6.2014 23:14

Pokud si dobře vzpomínám, tak triploidní odrůda, jako je například Lucasova, potřebuje k dobrému opylení mít v blízkosti dva různé opylovače. Sama je špatným opylovačem pro jiné odrůdy. Tak se to alespoň píše. Váš stromek se pro letošní rok mohl už zastavit definitivně v růstu a dál poroste až v příštím roce. Nebo se ještě letos "chytne v druhé míze"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.6.2014 8:54

Nemyslím si, že kterákoli odrůda - třebas triploidní - by vyžadovala opylovače dva. Samozřejmě platí, že čím víc opylovačů, tím větší šance na dobré opylení. Jednotlivé odrůdy nemusejí vykvést vždy, nemusejí se dobou kvetení zcela krýt, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 21.6.2014 7:09

ad1) mám hrušku  znamená novou sazenici? Sucho dělá neplechu."Kdoulové" stromky je nutné dobře zalévat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.6.2014 12:04

Mně se takhle zastavila v růstu Jizera. Podobná Jana před tím úplně "zababčila" a už i zcela zaschla. Bylo to letos těsně po vyrašení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.154 (?), 27.6.2014 2:43

Zdravím

Napřed chci pozdravit a pořát co nejlepší Slovensku.

Váš popis problému je jasný i kdyby jste neuvedl podnož. Ono Lucasova hrušeň se nesnáší s kdoulí a to i ani s MA, která je z nich nejbujnější a tolerantní. Váš popis se plně schoduje s odrudami nesnášenlivými s kdoulí. To znamená, že první roky po výsadbě dobře roste, ale po nějakých 4 letech začne krnět, hodně citlivé odrudy začnou vytvářet malé chlorotické listy a časem se vylomí v místě očkování.

Tak napřed se ujistěte, že stromek nemá pohryzené kořeny hlodavci.

Podívejte se jestli je Lucasova roubována na korunku(poznáte to podle zmeny barvy kúry a nebo zduřelého místa) nikolování nepoznáte.

Pokud vyloučíte předešlé postupy, tak máte Lucasovu na tvrdo naroubovanou na KD- MA

Zde Vám mohu doporučit jedině postup pěstování těchto odpúrců podle metodik prof. Hričovského a to zasypat podnož této hrušně a to několik centimetrů nad místo srůstu. Pomůže i udělat bednění kolem stromku a podnož zasypat. Tímto zpúsobem donutíte podnož udělat kořeny těsně pod místo srustu a tím i silně omezit vliv podnože na odrudu. (z vlastních zkušeností tento postup funguje na 100%, praktikoval jsem to u Clappovi m., která byla také nedbale zaškolkována)

Hrušně neumí zakořeňovat z utopených částí těla jako jabloně.

Dále si musíte dávat pozor na vápnění neboť kdoule nesnáší vápnik a dává to rychle najevo minimálním rústem a chlorotickými listy.

Hrušně jsou všechny přísně cizosprašné, pouze u málo odrud se projevuje parkenogenese(Konference, Vila..) 

Jedině Naschi je hrušeň samosprašná a rezistentní na rzi.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 27.6.2014 9:59

Váš popis problému je jasný i kdyby jste neuvedl podnož. Ono Lucasova hrušeň se nesnáší s kdoulí a to i ani s MA, která je z nich nejbujnější a tolerantní...

1)mě to tak jasné nepřipadá, protože i mě stromek hrušně nepřirůstá,spíše uvadá... a to i když je na semenné podnoži, nepřesazovaný,dva roky na stanovišti.Ještě jsem nikde nečetl, že by se nějaká hrušeň s kdoulí nesnášela, ale mnohokrát jsem četl o horší afinitě.

2)podnož MA není nejbujnější z kdouloňových podnoží, ale naopak jedna z méně vzrůstných.

3)kdouloňovou podnož není nutno brát jako vzror všech růstových nectností, když já mám většinu odrůd na kdouloních, a jsem s nimi velice, ale velice spokojen.Nehodí se pro zahradníka typu "strčí štětku do komína, a už je to hotovo.

4)ač má partenogeneze mnoho společného s partenokarpií, je třeba rozlišovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.6.2014 11:34

Nesrsta píše:
Lucasova:
Afinita s kdoulí dobrá, vhodnější však s mezikmenem. Semenáč jen do sušších míst a horších půd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.149 (?), 14.7.2014 22:57

Zdravím

1) " mnohokrát jsem četl o horší afinitě"  Slovo afinita znamená česky srustnost a snášenlivost. Je spousta odrud hrušní co se s kdoulí nesnese viz. Clapova máslovka, Lucasova... u všech odrud hrušní je v pomologii vždy uvedena snášenlivost odrudy s kd. snašenlivost = afinita čili schopnost odrudy srust dokonale s podnoží a nevylomit se v místě roubování.

2) nevím kde jste slyšel, že MA není nejbujnější kdouloňová podnož. Většina ostatních kdouloňových podnoží jako např K TE B, K TE E, MC, S2, S3, OH x F333 jsou až o 30% slabší v rústu. Rozhodně do toho se nesmí plést hrušňové semenáče.

3) kdoulová podnož rozhodně neroste všude a s každým jako semenáč.  Nesnáší studené a mokré pudy. Je nesnášenlivá na vápník v púdě. Za silných mrazů totálně zmrzne.Slabě rostoucí odrudy a silně plodné na ní velice rychle zestárnou a vysílí se. Je citlivá na nekrozy dřeva a bakterialní spálu.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 15.7.2014 10:14

mnohokrát jsem četl o horší afinitě"  Slovo afinita znamená česky srustnost a snášenlivost.

1)Nemáte tak úplnou pravdu pane vladislave.Nepleťte snášenlivost a afinitu.Například když vedle sebe budou zasazeny dva různé stromky, které si jako sousedé nevyhoví, mluvíme o nesnášenlivosti, a nikoli o špatné afinitě.

Akát a jiný stromek, tam můžeme mluvit o snášenlivosti, respektíve nesnášemlivosti, a nikoli srůstu-afinitě.Trnovník akát má toxické účinky na rostliny ve svém okolí. Jeho kořeny vylučují do půdy v konkurenčním boji proti okolním rostlinám toxické látky tzv. alelopatie.

2)mám kdouloňové podnože MA od p.Kubacka(asi 6 stromků),skoro vůbec nerostou(zahradní zemina+lesní hrabanka+písek).Méně vzrůstná je kdouloňová podnož MC.

3)Je nesnášenlivá na vápník v púdě....to taky není pravda.Je pouze citlivá na nadbytek CACO3,pak trpí chlorozou... a ostatní polopravdy už komentovat taky nebudu, možná příště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika