Hrušeň Milka a Petra



Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.254 (?) 
24.9.2018 9:00, zobrazeno: 6119x

Letos mi ve školce zarodily poprvé odrůdy Milka a Petra, měly by to být zimní odrůdy s delší skladovatelností, zvláště odrůda Petra.Milka je tuším právně chráněna.

Milka
Milka
Petra
Petra
Milka
Milka
Petra
Petra
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.151 (?), 24.9.2018 9:47
Mart.: Kiež by to tak bolo! Mám na mysli tú dlhšiu skladovateľnosť. Pomológia pri Petre udáva do februára. Ale až prax ukáže ako je to naozaj. Bohužiaľ, údaje z pomológií sú nezriedka mimo reality, aspoň čo sa týka mojej lokality a skúseností. Napr. pri Dicolor sa udáva skladovateľnosť do februára, čo je úplný nezmysel. Pri Erike je údaj do marca, u mňa vydržala horko-ťažko do konca decembra. Lucasova tento rok dozrela do konzumnej (nie oberačkovej!) zrelosti už v septembri... Zatiaľ márne hľadám odrodu ktorá by v dobrom konzumnom stave vydržala aspoň do toho marca. Ako-tak to spĺňa v niektorých rokoch jedine Bohemica. Istú nádej vkladám do starej klasiky Hardenpontova, ktorá by už budúci rok mala 1.x zarodiť. Na tú Petru som zvedavý, prosím poreferujte potom dokedy vydržala (ak teda vydržíte Vy a nezjete ju skôr). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 24.9.2018 11:50

A čo taká Madame Verté? Tá by dlhšie skladovanie mohla vydržať. Je to neskorá zimná odroda. Mám s ňou skúsenosť, že do Vianoc určite vydrží, dlhšie sa mi ju nepodarilo podržať, všetka sa zjedla. Na internete uvádzajú skladovateľnosť do februára, čo však nemusí byť úplná pravda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 24.9.2018 13:03

"Zatiaľ márne hľadám odrodu ktorá by v dobrom konzumnom stave vydržala aspoň do toho marca".

Možná by to dala Koporečka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.237 (?), 24.9.2018 19:54
Marek-TT, Mikeš13: Madamme Verté určite nie. Koporečku nepoznám. Pán Mittwoch spomínal Mechelenskú a najmä Sterkmanovu. Ing.Fidla by možno vedel spomedzi starých odrôd poradiť viac. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.185 (?), 25.9.2018 8:30

Pane Hlavatý, hrušky uložím do běžného chladnějšího sklepa ve stodole a skusím udržet co nejděle.Mám dost pěkných Erik a Lukasovy, také pár Dit, takže nehrozí předčasná konzumace.Také hledám hrušeň která by udržela v dobré kvalitě alespoň do konce ledna, snad ta Bohemica jak se zmiňujete.Vkládal jsem naděje do odrůdy David ale údajně se z ní vyklubala raně zimní hrušeň.V knihovničce zahrádkáře se doc.Josef Sus zmiňuje o odrůdě Hortensia Passe Crassanne - jako velmi pozdní odrůdě, ale kde ji vzít? A samosprašná Patten? Dle popisu drží do února, zkusím vysadit. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 25.9.2018 11:07
Mart: Bohemica je spomedzi hrušiek ktoré som vyskúšal suverénne najdlhšie skladovateľná. Na foto 1,2 sú moje Bohemiky - fotené 16.2.(2018). Na foto 3 sú "zabudnuté" Bohemiky z pivnice môjho kamaráta - fotené 27.5.(2016). Sám som nechcel veriť, že hrušky koncom mája ešte držali pokope. Kamarát má ale výbornú pivnicu, od nej veľa záleží. Hruška však ten "long-shelf" potenciál musí mať v sebe, inak nepomôže žiadna pivnica. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.70 (?), 2.4.2019 22:03

Na fotu jsou plody hrušně Petra dnes vytažené z mého sklípku ve stodole, vcelku mne odrůda příjemně překvapila.Jednu jsem zkonzumoval, dužnina byla jemná, rozplývalá bez hrubozrnosti, velmi dobrá.Plody již měknou, takže každý den se jedna zkonzumuje.Zdá se, že do konce února tato odrůda vydrží bez úhony, i déle.

Odrůda hrušně Milka nevdržela přes vánoce, cca v polovině prosince byly přezráté.kupodivu byly u jádřince dost hrubozrné.Ale byla to teprve první panenská úroda.Martin


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika