Hrušeň jako popínavka ke dveřím?



jirka m - (8)
22.6.2007 21:05
Chtěl bych také přidat svůj názor ohledně pěstování ovoce u zdí domů. Pokud se jedná o stavbu se špatnými základy, tak bych tam raději nedával hrušeň ani na kdouli. Propagátorem pěstování ovoce u zdí domů byl zahradní architekt Josef Vaněk z Chrudimi ve svých knihách "Ošetřování a řez zákrskových stromů ovocných a Co má každý věděti o ošetřování ovocných strom". Dále by mohly být zajímavé poznatky v knize Mudr. Františka Dohnálka "Ovocný strom a jeho pěstění". Zde byste nalezla vzčerpávajícím způsobem probranou danou tématiku. Snad by se ty knihy daly sehnat  v knihovnách okresních výborů ČZS. Přeji hodně úspěchů a s pozdravem Jirka m
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 5.6.2007 17:38
Smyslem pro pořádek jsou Němci pověstní, asi stejně jako smyslem pro humor a estetiku.
   Ale vážně. Nelze zevšeobecňovat. Například pergola u domu porostlá pnoucím se vínem vypadá jinak v přímořské vesničce v Provence či Dalmácii a trochu jinak v satelitní obci na předměstí  Ostravy. 
I tak chápu  - co se  líbí majiteli, to je  nejhezčí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.12 (?), 5.6.2007 20:21
Viděl jsem takto pěstované hrušně v Rakousku. Musím říct, že je to nádhera. Ale řez je jistě pracný.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 5.6.2007 22:34
Loni v létě jsem viděl ve Švýcarsku ve městě Interlaken před jedním hotelem skalku, ve které byly zakomponovány vedle květin i rostliny zeleniny - kadeřávek, brokolice, kukuřice. Ač je to k neuvěření, vypadalo to perfektně, aranžoval je jistě profesionál. Pokusím se najít fotku. Přesto bych si to před dům, ani do skalky nevysadil.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.24 (?), 6.6.2007 7:21
Pane Vysloužil, nevím, jestli jste si všiml toho, co psala paní tazatelka. Chtěla pomoct s výběrem odrůd tam, kam ona považovala za vhodné a nikoli to, co si sázíte nebo nesázíte Vy u svého domu. Jste skutečně přesvědčený o tom, že Vaše stále mentorování je to správné? Její záměr je obdivuhodný a myslím, že je velmi slušné ji popřát hodně úspěchů. Podobným způsobem vzniklo na této krásné zemi mnoho velmi zdařilých věcí a to nejen v zahradničině. Stanislaw
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 6.6.2007 12:38
To je mi líto. Radil jsem Konferenci, jako k tomuto účelu, podle mého, nejvhodnější a taky jsem uvedl, že sám bych si strom ke dveřím nezasadil. 
   Kupodivu se nikdo nepozastavil nad  prohlášením "kdoule vám barák nenazvedne" . Zkuste se zeptat statika, co si myslí o sázení dřevin (jakýchkoli) těsně ke zdi domu bez  znalosti konkrétních základů.  Alespoň to tvrdí můj příbuzný - architekt stavař.
   Mám za to, že více se dozvíme, budeme-li si vyměňovat své - byť rozdílné - názory, než když si vzájemně popřejeme hodně úspěchů.  Skutečně nechci a nemám právo nikoho mentorovat. Poklud to tak někdo cítí, omlouvám se mu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.2 (?), 6.6.2007 19:40
Každopádně počítejte s armádou vos (v lepším případě) a šršnů, kupte si co nejpozději zrající odrůdu na kdouloni. Přeji mnoho úspěchů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.6.2007 14:11

 Nerad bych byl obviněn z mentorování, přeposílám proto vyjádření  bez dalšího komentáře. M.V.

"Smůla je, že mám momentálně do konce týdne strašný švic a nemohu sehnat  oficiální dokumenty , takže pouze slovem: sadba stromů ani keřů blízko k obvodovým stěnám budov se zásadně nedoporučuje.
Kořeny vzrostlých stromů a keřů ohrožují nejen základy budovy, ale i základovou spáru styku základu s podložím. Při růstu mohou kořeny narušit pevnost  základové konstrukce, může dojít k pohybu základu a následnému projevení trhlin v obvodových stěnách. Rovněž změna ve vlhkostních podmínkách základové spáry může mít za následek vyvolání sedání základu.
Je známa celá řada případů poruch staveb způsobených kořeny vzrostlé
vegetace.
Rovněž při vegetační úpravě plochých střech je třeba účinně chránit
hydroizolační vrstvu střechy před prorůstáním kořínku, a to i při daleko menší
vegetaci, než jsou stromy nebo keře.
Údaj o vzdálenosti vzrostlých dřevin od obvodového zdiva je součástí odborného posudku při poruše statiky stavby např. podmáčením a může být překážkou v plnění pojistné události."
    Doc. Ing. L. Štěpánek, stavební fakulta VUT Brno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 85.27 (?), 8.6.2007 13:19
Stavební inžinýři jsou všichni alibisti, znám z montáže.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirka m - (8), 22.6.2007 21:05
Chtěl bych také přidat svůj názor ohledně pěstování ovoce u zdí domů. Pokud se jedná o stavbu se špatnými základy, tak bych tam raději nedával hrušeň ani na kdouli. Propagátorem pěstování ovoce u zdí domů byl zahradní architekt Josef Vaněk z Chrudimi ve svých knihách "Ošetřování a řez zákrskových stromů ovocných a Co má každý věděti o ošetřování ovocných strom". Dále by mohly být zajímavé poznatky v knize Mudr. Františka Dohnálka "Ovocný strom a jeho pěstění". Zde byste nalezla vzčerpávajícím způsobem probranou danou tématiku. Snad by se ty knihy daly sehnat  v knihovnách okresních výborů ČZS. Přeji hodně úspěchů a s pozdravem Jirka m
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika