Hardenportova



Stránky: 1,  2   
host - 176.68 (?) 
26.12.2018 17:47, zobrazeno: 9876x
V ponuke nedalekeho zahradnictva som nasiel staru sortu hrusky Hardenportova. Stara literatura ju popisuje ako velmi chutnu, ale ze u nas nie je pre nu dost teplo. Toto leto bolo o 3,5 stupna teplejsie ako doba v ktorej boli tie knihy napisane. Mate nieto s toto odrodou skusenosti? Ako rastie? Ako chuti? Kolko sa da skladovat?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.77 (?), 26.12.2018 18:10
Správne má byť HARDENPONTOVA. Mám 2-ročný stromček Hardenpontovej, zatiaľ ešte nerodil, možno budú prvé plody v nasledujúcej sezóne. Potom poreferujem. Nepíšete kde máte záhradu, v teplejších oblastiach Slovenska sa ale dá podľa mňa pestovať akákoľvek odroda hrušky. Mám aj odrodu Abate Fetel, tiež mladý stromček (plus som ďalšiu zasadil teraz na jeseň), možno tiež zarodí v r.2019. Predpokladám že ani táto teplomilná odroda u mňa v Podunajskej nížine medzi N.Zámkami a Nitrou v cca 120 m.n.m. nebude mať žiadne problémy s dozrievaním. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
petertt - (27) - 176.68 (?), 26.12.2018 18:37

Ospravedlňujem sa za nesprávne uvedený názov odorody. Záhradu mám doma, neďaleko Trnavy, cca 150 mnm, južná orientácia, vzdušný, suchý, extra slnečný pozemok. Abate fetel som kúpil túto jeseň v lumigreene. Kvalita sadenice je biedna, najmä pomer cena/kvalita, ale dávam jej šancu. Kvalitná pôda, maštalný hnoj a zálievka dokážu spraviť veľmi veľa. Rovnako som zasadil krásne výpestky Dekanky robertovej, Generála Leclerca a mám príľub vrúbľov Napoleonovej, na ktorú sa teším asi najviac. 

Samozrejme budem rád ak Vám zakvitne, zarodí a podelíte sa o skúsenosti s touto odrodou a aj odrodou Abate Fetel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.77 (?), 26.12.2018 18:42
Myslím že v danej lokalite nebudete mať s pestovaním uvedených odrôd žiadne problémy. Samozrejme, dôležité bude zavlažovanie a správny povýsadbový a výchovný rez. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
petertt - (27) - 176.68 (?), 27.12.2018 17:33

Do budúcna mám najväčšiu obavu zo zálievky.Ak bude ďalší rok rovnaký ako predošlé dva, tak asi nebude veľmi čím polievať...

Na jeseň som ešte dokúpil Esperenovu málovku, tú náhodou nepestujete? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.94 (?), 27.12.2018 19:03
Esperenovu nemám. Zo starých odrôd mám "klasiky" - Boscovu, Lucasovu, Williamsovu (obe), Hardyho, Hardenpontovu, Abate Fetel, potom Clappovu, Dicolor, General LeClerc, Harrow Delight, Gute Luise, Eriku, ďalej odrody z východu - Nojabrskaju, Bieloruskú pozdnú, Mramornuju. A ešte ázijky Kumoi a Nijisseiki. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
petertt - (27) - 176.68 (?), 27.12.2018 20:00

Boscova je skvelá. Poznám ju od malička, mala ju babka. Mám ju aj doma na dulovom podpníku s medzištepom Hardyho. Zatiaľ nerodila (vrúbľovaná 2016). Gute Luise som mal na chalupe, ale neoslovila ma. Vymenil som ju za Madame Verté, ale žiadna výhra to nie je, podobne ako Parížanka. Wiliamsova je tiež vynikajúca. 

Aký je Generál? Mám od neho veľmi veľké očakávania. 

Ázijské hrušky sa chuťou podobajú na tie, ktoré sa dajú kúpiť z dovozu? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.203 (?), 27.12.2018 20:27
Gen.LeClerc som sadil iba na jeseň 2017, na úrodu si musím ešte počkať. Ázijské hrušky majú špecifickú chuť, s akoby "rumovou" príchuťou, ale s klasickými európskymi odrodami sa nedajú porovnať. Nemôžem posúdiť aké sú v porovnaní s kupovanými, pretože som nikdy hrušky v obchode nekupoval. IH (pridávam ešte fotky pre mňa chuťovo neprekonateľnej Boscovej fľašky a ázijskej hrušky Kumoi, ktorá lepšie vyzerá než chutí).







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 17.128 (?), 28.12.2018 17:56
Generál LeClerc je chuťově špičková hruška. Koncentrovaná chuť s dostatečnou sladkostí a příjemnou kyselinkou. Rušivá je ale tužší, trpká slupka. Toť mé poznatky z první úrody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petertt - (27) - 176.68 (?), 28.12.2018 19:29

Neviem sa dočkať prvej úrody. Zaujímavé bude porovnanie Dekanky a Generála. Tuhej, silnej šupky sa obávam aj pri Hardenpontovej. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika