Hardenportova



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?)
25.11.2019 18:58
Odpovedám: Zatiaľ nerodila, je to ešte mladý stromček. Možno v roku 2020 bude 'panenská' úroda. Uvidíme, spýtajte sa niekedy v septembri-októbri 2020. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.62 (?), 28.12.2018 20:30
Popis Hardenpontovej od Říhu (foto). Miestami je text zámenou písmen skomolený, ale snáď bude čitateľný. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petertt - (27) - 176.68 (?), 30.12.2018 14:37

Literatúru si veľmi vážim, najmä Říhove pomológie, ale vlastmá súsenosť je v mojich očiach oveľa viac ako sebalepšia literatúra. Predovšetkým počasie je dnes úplne odlišné ako v Říhovej dobe. Tento rok to (opäť) dokázal, pojem teplo dostal úplne nový rozmer. O suchu ani nehovorím.  

Aká je Harrow Delight? Je lepšia ako Wiliamsova? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.198 (?), 30.12.2018 14:49
Petertt: Čo sa týka pestovania teplomilných hrušiek, ako je Hardenpontova či Abate Fetel, tak tie zmeny počasia (teplotné) pracujú pre nás. Prináša to však aj negatívne javy, predovšetkým nedostatok zrážok, resp. ich nepravidelné rozdelenie v priebehu roka (obdobia sucha striedané prívalovými dažďami). Prístup k vode (vlastná studňa) a možnosť závlahy sa zrejme stanú limitujúcim faktorom záhradkárčenia - aj pre hobíkov. Čo sa týka Harrow Delight, je to chuťovo vynikajúca hruška, na úrovni Williamsovej. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petertt - (27) - 176.68 (?), 31.12.2018 12:39

Teplotné zmeny a sucho zvládli hrušky veľmi dobre, dokonca aj na dulovom podpníku. Rovnako jablone pomerne dobre, oveľa horšie to zvládli slivkoviny. 

Ktorá hruška je podľa Vás pocitovo najsladšia? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.223 (?), 31.12.2018 14:59
Petertt: Nedávno tu na nejakom vlákne písal pán Ivan z okénka, že preňho je kráľovnou jadrovín (mám pocit že použil výraz malvíc) hruška. Niečo na tom bude! Pekná hruška je naozaj majstrovský kúsok Matky Prírody. A tá chuť... Jablká sú fajn, ale hruška spraví s chuťovými pohárikmi tsunami tak trochu na spôsob orgazmu (no dobre, teraz preháňam, ale nie veľmi). Výraz "kyslá hruška" je ukážkový oxymoron. Hruška proste má byť sladká. Ale pozor! - nie fádne sladká. Z výpočtu odrôd hrušiek ktoré pestujem vidíte že tam nie sú nejaké plytké "sladkáče" (možno čiastočne Clappova). Pre mňa sú chuťovými špičkami Boscova, Nojabrskaja, Harrow Delight, tiež Viennská (tú už ale viac rokov nemám), ďalej Williamsova, Madam Verté, v dobrých rokoch aj Lucasova. Dúfam že im budú konkurovať aj tie čo ešte nerodili - Abate Fetel, Gen.LeClerc, Hardenpontova. Netrpezlivo čakám ako sa prejavia báryšne z východu (Mramornaja, Bieloruská pozdná). Aby som to zhrnul - správna hruška má byť síce sladká, ale s tou ťažko definovateľnou "hruškovou" nadstavbou. Do pozornosti Vám dávam mimoriadne vydarenú moldavskú odrodu Nojabrskaja (Triomphe de Vienne x Krier). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 11.4.2019 17:36
Mladý stromček starej odrody HARDENPONTOVA nasadil prvé kvety (foto). Či si ponechá aj nejaký plod, to ešte len uvidíme. Každopádne bude zaujímavé posúdiť, či je táto stará klasická odroda hrušky naozaj taká chuťovo kvalitná, ako ju popisujú mnohí pomológovia spred desiatok rokov. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
petertt - (27) - 176.68 (?), 25.11.2019 18:18
Dobrý deň pán Hlavatý, podarilo sa Vám dopestovať hrušku Hardenpontovu?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 25.11.2019 18:58
Odpovedám: Zatiaľ nerodila, je to ešte mladý stromček. Možno v roku 2020 bude 'panenská' úroda. Uvidíme, spýtajte sa niekedy v septembri-októbri 2020. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 37.130 (?), 17.1.2020 6:54

Doniesol som si z nejakej akcie vrúblik Hardenpontovej a privrúbľoval som ho na Boscovu fľašku, kým mu nájdem alebo dopestujem vhodný podpník. Po nejakom rôčiku boli na ňom štyri plody. Nestriekam v záhrade takmer vôbec, tak nejaká časť ovocia vždy opadá červivá no a tie štyri plody boli červivé všetky, aj keď iné hrušky na tom strome a aj naokolo boli v poriadku. Potom prišli dve sezóny bez plodov a ja tak doteraz mám dilemu, či to bola iba nejaká šialená náhoda a oplatí sa prevrúbľovať, alebo na tej Hardenpontovej je nejaká hmyzia kliadba. :) Keby to boli hniličky do kvasu, tak by som jej drobnú neveru odpustil. Ale u hrušiek na zimné uskladnenie je to trochu problém...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika