Harbo



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 196.17 (?) 
30.12.2016 19:27, zobrazeno: 6164x

Co takhle kříženec Boscovy lahvice a Hardenpontovy s názvem HARBO? Jaká je vlastně ta Hardenpontova, pane Hlavatý?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 30.12.2016 19:46
Petře, aká je u mňa Hardenpontova budem vedieť tak o 2 roky. Písal som to na vlákne Dicolor 28.12.16 že niektoré odrody som sadil len nedávno a ešte nestihli zarodiť (Abate Fetel, Erika, Mramornaja, Bieloruská...) a k nim patrí aj Hardenpontova. Tú som zasadil len pred 2 mesiacmi, takže musíme počkať 😃. Ale hádam ju niekto v záhrade má a dá vedieť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 196.17 (?), 30.12.2016 20:05

Asi u jediného plodu, který jsem kdy jedl, si nevzpomínám, jak chutnal. Byl to plod odrůdy Xénie. Těsně po něm jsem ochutnal plod Harbo a to byla docela kořenitá "pecka" typu Boscovy lahvice. Výraznější než třeba Jizera. Možná, že někdo jiný má z Harbo nějakou zkušenost. Chuť byla nadějná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.12.2016 13:45

První úrodu Harbo jsem sklidil letos - asi 5 kg na jedné větvi. Pěkné, slušně velké plody. Sklizeň ale byla dost pozdě (v půlce října) a hrušky přitom vydržely jen krátce. Víc mě zaujal jiný kříženec Boscovy - Lebosca (x Lebrunova). Měl větší plody i zajímavější chuť (možná jen proto, že jich bylo míň).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 3.1.2017 21:21

Na ten plod Harba si dobře pamatuju, je možné, že pocházel ze skromné sklizně, to nevím. Chuť byla výrazně kořenitá. Je možné, že při vyšší plodnosti je chuť horší. Také by mě zajímalo, proč si Ivan vybral k pěstování právě Hardenpontovu. Určitě to špatná volba být nemusí. Pomologie uvádí: HARDENPONTOVA - Plody jsou dosti velké, nápadně zhranatělé. Dužnina je jemná, chuti sladce navinulé, velmi dobré. Dozrává od listopadu do února. Vzrůst má bujný. Plodí pozdě a nepravidelně. Je to náročná odrůda a trpí strupovitostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.0 (?), 3.1.2017 22:22
Pre Petra z P.: Hardenpontova je stará odroda, pochádza z Belgicka ešte z 18.storočia. Je osobitá tvarom, na pohľad neveľmi vábna. Na popisy v pomológiách priznám sa veľmi nedám, skôr na vlastnú skúsenosť. Od Hardenpontovej si sľubujem obohatenie sortimentu o neskorú zimnú odrodu s dlhšou skladovateľnosťou. Radšej som siahol po starej klasike než po nejakej ďalšej novošľachtenke typu Boscova x Drouardova (stačí mi Erika ktorá by mala o 1-2 roky začať rodiť). Pridávam pár fotiek týkajúcich sa Hardenpontovej. Ako zaujímavosť - má 10 synonymických názvov, čo tiež svedčí o jej starom rodokmeni.Ešte upozornenie: Hardenpontova zrejme nebude vhodná do vyšších, chladnejších a pôdne nekvalitných podmienok. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 4.1.2017 7:45

"Bělavá, velice jemná dužnina přetéká šťavou, zcela se rozplývá a vyniká skvostnou, navinule sladkou chutí, takže ji lze řaditi mezi nejchutnější stolní hrušky". J. Říha, 1937

A ještě k těm synonymům:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 4.1.2017 17:27
Mikeš 13: Tak to Ste ma s tým popisom Hardenpontovej od p.Říhu celkom potešili. Pred 80 rokmi sa snáď ešte písala o odrodách pravda na základe vlastných skúseností a pomológie boli pomológiami, a nie reklamnými elaborátmi. Uvidíme. K tým synonymám - zdá sa že skoro každý kto ju pestoval jej dal vlastný názov... 😃. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 4.1.2017 17:54

Je osobitá tvarom, na pohľad neveľmi vábna

Mně se naopak baňaté hrušky líbí. Každopádně jsem o ní tady neslyšel ani od Miloše, ani od Ondřeje. Zajímavé právě je, že jste si ji mezi těmi všemi Mechelenskými, Koporečkami, Salisbury, Špinkami, Muškatelkami aj., vybral, respektive jí někde "vyštrachal". smileyTakový Miloš volil raději HARBO než HARDENPONTOVU. A teď toho možná lituje.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.142 (?), 4.1.2017 21:32
Pre Petra z P.: Dr.Vysloužil to určite neľutuje, pretože dobre vie že Hardenpontova je šálok kávy, ktorý by v jeho kaviarni nechutil 😃. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika