Foto starých odrôd hrušiek



host - 107.131 (?)
20.9.2019 22:06

A ešte takýto obrázo Dobrej Luizy Avranšskej. Na mojích obrovských deviatkach rukach trochu zanikajú...


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 158.209 (?), 16.9.2018 12:00

Každopádne ešte mám v pláne napísať o pár zvláštnych hruškach vrátane Novej z Poiteau, ktorú poznám od dectva v otcovej záhrade. Na fotke Hardyho


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 120.100 (?), 2.10.2018 17:37
Kolega mi doniesol vzorku hrušiek vraj šemendzie sú to ozaj oni?
šemendzie
šemendzie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.24 (?), 20.10.2018 19:36

Či sú to Šemendzie to vám neviem potvrdiť, keďže s touto odrodov som žial ešte nemal tú česť.

Ja som na tomto vlákne slúbil ukázať vzácnu odrodu Poiteu. Pred desiatkami a desiatkami rokov, môj prastrýc, ktorý bol ev. kňaz pôsobiaci v oblast Bielých alebo Malých Karpát (čo sú významné ovocinárske oblasti minulosti) priniesol ovocné stromy k svojmu bratovy do Lipt. Petra dve Jablone (žije už len jedna), a tri hrušky, jednu som vypílil ale úspešne preštepil k Poiteau na konár.  Rastie asi 12 m. od Merodovej, ktorú starý rodičia volali pololetná máslovka (hoci u nás bežne dozrievala až koncom Septembra, niekedy až v Októbri len začala, je to len predsa asi 700 m. n. m.) Túto a ešte jednu vyrezanú volali príznačne "Zimná hruška". Boly kedysi ako kameň, nedozreli ani v pivnici, iba pohnili, dobré len na kompot. Poiteau sa hodí po starom údajne aj do stredných, vyžších chránených polôh, čo príliš nekorešponduje z tvrdeniami starých rodičov. Klíma sa však mení a v posledných rokoch väčšinov stíha dozrieť, tvrdé a repovité ako kameň už niesú. Dlho som vminuloročnom Novembry hľadal v Říhovej, aj v iných pomológiach, gúglil som fotky starých neskorých odrôd naázvy po nemecky a francúzky, a došiel som k záveru že to nieje žiadná zimná ale neskoro jesenná odroda už na základe toho že mi v Novembri náhle hnily od stredu. Rozhodne Poiteau. Je veľmi úrodná, asi každý druhý rok "gigantická úroda". Taká bola vľani 2017, nie tento rok škoda že som vľani neodfotil koľko ich bolo, všetci dookola závideli. Tohoto roku asi vplyvom vyčerpanosti o niečo menej, avšak stále tam nejaké sú. Musí sa vystihnúť momement pravej zrelosti lebo sa stáva blátivou od stredu hnije. Pričom aj žlté plody sú niekedy ešte ako kameň tvrdé ale potom zmäknú. Na obrázku sú plody priemernej veľkosti, vlani boly niektoré veľmi veľké, niektoré drobulinké. Trochu pripomínajú Konferenciu, tou hrdzavosťou od spodku plodu, niektorémajú tohoto roku aj červené líčko čo som vlani neregistroval. Treba ich oberať asi po 20 Októbri, aspoň tu, postupne dozrievajú koncom Novembra sú už všetky od stredu nahnité. Chuť je naozaj zvláštna tým že je niekedy jemne korenistá, niekedy silnejšie korenistá (klasicky hruškovo) vrámci jednej úrody. Avšak málo šťavnatá (azda by bola dobra na sušenie, no neskúšal som) napriek aróme ta suchosť dužiny pôsobý akoby trochu múčnatú, ba až mydlovú chuť a preto ju žial nemôžem porovnávať z najchutnejšími odrodamy. V horšej studenejšej jeseni napr. 2016 bola chuť o ničom, bez arómy. Ďajšia nevalnosť je, že po troch - štyroch plodoch som mal skoro hnačku, zatial čo iných hrušok zjem oveľa viac a nič my nieje. Ja mám trávenie naozaj parádne ovociu prispôsobené, u tejto odrody je to však výnimka. V roku 2011 keď ich bolo veľa, a boly chutné z nich otec spravil víno: 50 litrov. Vykvasil ten mušt prekvapivo vpohode, bolo chutné, ale po 0,5 litrovom pohári pôsobilo opakovane ako preháňadlo, tak dal demižon vypáliť. Z tohoto dôvodu nemôžem túto odrodu moc odporúčiť, uvidím aké budú teraz, ochutnal som ešte len pár plodov. Má však ešte takú výhodu že kvety sú asi nadpriemerne tolerantné k jarným mrazom. V roku 2016 táto dopadla lepšie než napríklad Merodovka z pár plodmi a susedové hrušky na tom boli tiež zle.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.24 (?), 20.10.2018 19:41

Ešte foto spred týždňa.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.24 (?), 20.10.2018 19:45

A strom Neue Poiteau.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.69 (?), 11.1.2019 11:39

Musím vám vyseknout poklonu, protože tato odrůda, tedy Poiteu je v rámci Československa i co se pomologických kruhů týče, v podstatě neznámá, přitom není úplně zřídkavá. Na fotkách je určitě Poiteu, určil jste to správně!

                                  Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 6.10.2019 17:40

ěmendziu naleznete na - prodej stromků -fotogalerie - staré odrůdy hrušní. Pod názvem Smolenka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 11.1.2019 9:05

Škoda, že jste Šemendziu nevyfotil i ze spodu, ale podle fotek na webu prodejstromku.cz by to sedělo. Bohužel fotka neni v plné konzumní zralosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 20.9.2019 22:01

Avranšská 2019. No v tomto roku je vegetácia oproti minulému roku omeškaná. V L. Mikuláši, kam sa stále chodím pozerať po Hardyho máslovkách a Dobrej Luize Avranšskej je vegetácia omeškaná ale nie tak ako o 150 m. nadmorskej výšky vyžšie u mňa vo Východnej, ale napriek dvom sneženiam nám úroda ani v L. petre ani vo Východnej ani v LM nevymrzla a je väčšinov v ovocí obstojná. I keď boli horšie opelovacie podmienky a videl som že Avranšská zakvitla postatne menej než vlani (2018 totálna nadúroda a brakovité hoci chutné plody h. Avranšskej potom skôr veľkosťou podpriemerné plody Hardyho, 2019 som videl jablone, ktoré po vlaňajšej nadúrode celkom vynechali). Avranšská je však odroda mimoriadne úrodná, v roku 2019 sa ukázala oproti vlaňajšku na počet hoci menej ale akurát tiež dosť a v krajšej kvalite, Hardyho i vo Východnej ich je pomenej a v LM minimum ale to na mnohých stromoch... Hardyho ešte nezreje ale Avranšská asi v kvalite hruškovej chuti asi (vrátane Hardyho) nebude mať v - pre mňa známych hruškach tohto roku od letných po neskoré hršky ani zďaleka konkurenciu pokiaľ ide o celkový dojem a chuť bude možno u Hardyho skoro taká dobrá. Vlani som zabudol opísať že som jedol aj par zaujímavých Boscoviek na konci Októbra v LM v starej aleji, avšak teraz ani žiadne nie sú, a vegetačné obdobie je kratšie a chladnejšie, čiže by asi nemali tu vlaňajšiu kvalitu, však v strednej Európe bol vlani zďaleka rekordne nadnormálny teplý polrok čo do teplôt na všetkých meteo staniciach v SR, vegetačné obdobie bolo rekordnou jarou vo vyžších polohách predĺžené, tak to sa nejako podpísalo. Avranšská je pre mňa kráľovskou hruškov, jej špecifická chuť pripominajúca mutáciu naozaj perfektnej hrušky a červeného melóna z miernou natrpklosťou je úplne lahodná (nie konzstenciou dužiny ale ostrosťou arómy), keď som ich pred troma rokmi jedol prvý krát (a to som vedel už vtedy že hrušky mám najradšej), nevedel som že mi bude Konferencia či Merodovka pripadať ako odpad. Už som si vtedy oblúbil Hardyho hrušky, ktoré ten rok sklamali, no Avranšská je lahoda, už lepšiu hrušku asi pre moje špecifické bunky mať nebudem, snaď by mi bola rovná Boscová z nížiny, či nejaké klimaticky náročné zimné staré odrody, ktoré asi nebudem mať príležitosť ochutnať v top kvalite... Doma už mám asi 120 cm vlk Avranšskej na podnoži Kaukazskej.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 20.9.2019 22:06

A ešte takýto obrázo Dobrej Luizy Avranšskej. Na mojích obrovských deviatkach rukach trochu zanikajú...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika