Děkanka robertova



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?)
20.11.2017 17:16
"Peníze jsou až na prvním místě... cit. V.K).". Šľachtiteľstvo je časovo a iste aj finančne náročná činnosť s neistým výsledkom. Náklady sa nemusia vrátiť. Ale mali by sa... Preto sa asi poväčšine vsádza na "overené", klasicky používané odrody a nesiaha sa do neprebádaných vôd... Je tu vlákno "Pôvod jednotlivých odrôd jabloní", môžete nahliadnuť - takmer všetky odrody majú v sebe ako predka niektorú z odrôd Golden Delicious, McIntosh, Cox Orange, Jonathan, James Grieve a Red Delicious. Najmä Golden Del. svojou potenciou exceluje... Pri hruškách je takou "matkou (takmer) všetkých dcér" iná hviezdna klasika - Boscova. Vsádzka na istotu (?) - nezdá sa mi celkom normálne, že z kríženia Boscova x Drouardova vzniklo v poslednom relatívne nedávnom období 8 (slovom osem!) odrôd, z nich niektoré sotva navzájom odlíšite... Občas niekto siahne nečakane trochu "pomimo" a je z toho geniálna vec (viď napr. Rubín = G.D. x Lord L. alebo Admiral = Bohemia x Mira). Ale do všetkých nuáns šľachtiteľstva tu málokto z nás (možno nikto) dokonale nevidí, takže ťažko súdiť. Sme v polohe pasívnych príjemcov toho čo novošľachtiteľský "trh" ponúkne. Asi treba byť vďačný za to čo prichádza (a v Čechách je toho naozaj dosť) a prijímať to bez frfľania... A komu sa nepáči - môže skúsiť šľachtenie sám 😉. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 184.133 (?), 20.11.2017 8:29

Takhle vypadá křížení odrůd hrušní z poslední doby.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.177 (?), 20.11.2017 8:51

Chcelo by to foto vo vyssom rozliseni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.11.2017 14:29

Takhle vypadá křížení odrůd hrušní z poslední doby.

Takto ovšem samotné křížení nevypadá. To, co ukazujete je jen špička ledovce - nové uznané odrůdy a jejich původ. Křížení, to jsou stovky pokusů a tisíce semenáčků, z nichž pečlivou selekcí, příp zpětným křížením vznikne možná nějaká zajímavá odrůda, možná taky ne.
   Žehráme na to, že šlechtitelé opomíjejí některé,  pro někoho zajímavé odrůdy. Možná, že je zkoušeli, ale bezvýsledně. Naopak některé kombinace byly natolik zdařilé - u jabloní např. Golden x Lord L., Bohemia x Vanda - že daly vzniknout hned několika odrůdám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 13.211 (?), 20.4.2018 13:09

Doyenné du Comice začiatok sezóny 2018

Doyenné du Comice
Doyenné du Comice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?), 20.11.2017 17:16
"Peníze jsou až na prvním místě... cit. V.K).". Šľachtiteľstvo je časovo a iste aj finančne náročná činnosť s neistým výsledkom. Náklady sa nemusia vrátiť. Ale mali by sa... Preto sa asi poväčšine vsádza na "overené", klasicky používané odrody a nesiaha sa do neprebádaných vôd... Je tu vlákno "Pôvod jednotlivých odrôd jabloní", môžete nahliadnuť - takmer všetky odrody majú v sebe ako predka niektorú z odrôd Golden Delicious, McIntosh, Cox Orange, Jonathan, James Grieve a Red Delicious. Najmä Golden Del. svojou potenciou exceluje... Pri hruškách je takou "matkou (takmer) všetkých dcér" iná hviezdna klasika - Boscova. Vsádzka na istotu (?) - nezdá sa mi celkom normálne, že z kríženia Boscova x Drouardova vzniklo v poslednom relatívne nedávnom období 8 (slovom osem!) odrôd, z nich niektoré sotva navzájom odlíšite... Občas niekto siahne nečakane trochu "pomimo" a je z toho geniálna vec (viď napr. Rubín = G.D. x Lord L. alebo Admiral = Bohemia x Mira). Ale do všetkých nuáns šľachtiteľstva tu málokto z nás (možno nikto) dokonale nevidí, takže ťažko súdiť. Sme v polohe pasívnych príjemcov toho čo novošľachtiteľský "trh" ponúkne. Asi treba byť vďačný za to čo prichádza (a v Čechách je toho naozaj dosť) a prijímať to bez frfľania... A komu sa nepáči - môže skúsiť šľachtenie sám 😉. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.11.2017 10:29

Abych se vrátil od té "teorie a praxe v podmínkách rozvinuté soc. společnosti"  předřečníka, k té koporečce, kterou ukradli v Mostě z nějakého skladiště. A ještě předtím k těm Muškatelkám. Tak tedy mám dojem, že Muškatelku tureckou, Koporečku, Oliviera De Serres, ani Esperenovu máslovku 99% zdejších čtenářů, včetně mě, nevidělo ani z vlaku, natož aby mohli porovnávat jejich chutě. Přesto jsem rád, že je tady Ondra vyjmenoval, jelikož nám připomenul po čem že se to máme poohlédnout. To je to podstatné, takže díky Ondro za upozornění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 22.11.2017 8:41
Oliviera de Serrese jsem neviděl a nechutnal ani já. O jeho kvalitách vím jen z pomologií a taky od jednoho uznávaného pomologa, jež tuto odrůdu hodnotil jako druhou Koporečku. Rozumějte, chuťvě jinou, ale na stejném levelu. Muškatelka turecká byla kdysi běžnou odrůdou na pražských trzích, hodně plastická odrůda, vhodná i do vyšších oblastí. Ty další dvě, včetně Oliviera pouze do tepla... Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 20.11.2017 11:53

Laik jde prvak po vzhledu-líbivosti a druhak po velikosti- k nachutnání a načuchání je pro většinu cesta dlouhá. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.15 (?), 20.11.2017 15:15

To, že šlechtitelé nepoužívají některé odrůdy o kterých si tu lidé myslí, že jsou úžasné má určitý důvod. Většina těchto odrůd má totož nějakou vadu (citlivost na nějakou chorobu, špatnou skladovatelnsot atd.) a nebo potomstvo vzniklé z těchto odrůd nenese znaky, které měla rodičovská odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 21.11.2017 15:17

No když se podíváte aspoň v případě hrušní jaké jsou preference na odrůdy, z kterých se bude šlechtit, dojdete k závěru že přednost maj odrůdy velkoplodé a odrůdy slaběji rostoucí, tedy odrůdy rychlého vývoje, které jdou brzo do plodnosti. Nějaký jiný záměr tam moc nevidím. Cílem prostě je vyšlechtit pokud možno co největší odrůdu, jejíž stromek jde brzo do plodnosti. Já to nekritizuju, protože mi to v podstatě nevadí, uznávám že pro produkční sady jsou takovéto odrůdy asi výhodnější. Ale jakožto konzument požitkář bych si je na svou zahradu nepořídil a ani bych je nevysadil někde do krajiny na mez... Jakožto člověka, který má vztah ke kdysi kultovním českým odrůdám mě samozřejmě mrzí že do nových odrůd nepromluvily takové české skvosty jako Solanka, Koporečka, nebo Muškatelka šedá. No ale ta jejich vrůstnost se šlechtitelům asi nehodí...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika