Co je to? Hruška Clappova



Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?) 
20.10.2018 8:50, zobrazeno: 5880x
Dobrý den... v jari som vysadil Clappovku hrotiaka a teraz koncom leta som spozoroval ze na koncoch výhonkoch sa vytvorili take ako by bombule... o čo sa jedná...?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 20.10.2018 13:26
Peter123: Ne félj! Nepodliehajte panike. Nie je to žiadna choroba ani anomália. Je to tzv. rodivá zhrubnutina (typická najmä pre hrušky, ale býva aj na jabloniach). Vaša hruška sa chystá zarodiť. Nič zlé sa nedeje, klídek. Prikladám ešte fotky zo starej pomológie. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 234.190 (?), 21.10.2018 0:25
Vďaka za odpoveď... ako ja nepodlieham panike lebo nieco take som uz asi videl... len som nevedel čo to je... tak tedaam očakavať v falsej sezone nejaky ten plod? Ale hrusku som len v jari vysadil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.219 (?), 21.10.2018 8:36
Či budú plody, to sa ešte uvidí... V tomto mieste zvyčajne vyrastú kvetné puky, ale môžu aj rastové. V prípade kvetných nemusí prísť k opeleniu, resp. môžu plodíky odpadnúť v rámci júnového opadu. Ale hrušky na dulovom podpníku bežne zarodia už v druhom roku. Ak sa tak stane, ponechajte len 1-2 plody, mladý stromček netreba vysiľovať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 29.10.2018 9:43
Podpník je zo semenáča na štítku uvádzaju podpík: planá... V lete som tej hruške doprial vela vody a do pôdy som pri jarnej výsadbe primiešal aj substrát z pridanými minerálmi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 29.10.2018 17:08
Peter123: Hrušky na semenáči (plánke) zvyčajne začínajú rodiť neskôr - v 4.-5. roku. Na duli bežne už v 2.roku. Každý strom je ale iný a záleží aj od odrody (napr. Boscova vstupuje do plnej rodivosti neskôr, Williamsova skôr). V prvých rokoch sa ale nežeňte za úrodou, ale zamerajte sa na správne vybudovanie pevnej, kompaktnej a symetrickej koruny, čo sa Vám v neskorších rokoch mnohonásobne vráti. Clappova je odroda s bujnejším rastom a na plánke môžete očakávať vzrastnejší strom. Pridám ešte pre názornosť pár fotiek z mojej "adoptívnej" záhrady. Na fotkách sú hrušky Clappova, Williamsova a Lucasova - všetky na semenáči, vek 8-10 rokov. Fotky sú pred rezom a po reze (netvrdím že je to nejaký ukážkový rez), stromy majú výšku 4,5-5,5 metra a úroda z Will. a Luc. presahuje 100kg, z Clapp. je okolo 70kg. Na fotkách vidno ako hrušky na semenáči zahusťujú korunu početnými výhonkami najmä v jej hornej časti. Bez rezu by takéto prehustenie korún bez udržiavacieho korekčného rezu viedlo k postupnému znižovaniu veľkosti a kvality plodov a k vyššej náchylnosti na hubové ochorenia v nevzdušnej hustej korune. Rez takýchto stromov si už vyžaduje viac námahy a rebríkovej akrobacie. Pri Clappovej na plánke môžete (po rokoch) očakávať niečo podobné. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 30.10.2018 17:19
Ďakujem za cenné info... dnes som posadil Dicolor na dule... aky sa dá očakávať rast na tomto podpníku za normálnych okolností?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika