Charneuská hrušeň



Jaga - (12) - 40.33 (?) 
21.7.2019 16:36, zobrazeno: 1705x
Na podzim 2012 jsem vysadila starou odrůdu Charneuská na podnoži dula se záměrem pěstovat ji jako čtvrtkmen. Táhne hodně do výšky a větve má v ostrém úhlu, což má být odrůdový znak, proto jsem tři větve zatížila, a tak loni poprvé měla asi deset plodů. Letos jsem si uvědomila, že zatížené větve vůbec nerostou, ale jen táhne do výšky. Terminál už jsem 2x zkracovala. Co s ní? Gute Luisa utvořila krásnou korunu, ale zase je rzivá.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 198.185 (?), 7.11.2021 10:37
Mám tiež Charneuskú a začínam pomaly riešiť podobný problém, ale zatiaľ to nie je také vypuklé ako u Vás. Mám zatiaľ mladý, čoskoro 3-ročný strom na plánke. Našiel som, že v knihe Černík - řez ovocných stromů autor uvádza, že pre Charneuskú je typické tvorenie etáží. Tiež som mal nejakú svoju predstavu, že si založím pravidelne kostrové konáre každých 20-25 cm, ale čo tak sledujem, po zakrátení terminálu vyženie Charneuská z nižšie postavených očiek napr 3 letorasty do rôznych smerov a terminál rastie ďalej silno nahor. To je v poriadku. Ale príde mi, že tieto terminálu podriadené výhonky už potom rastú dosť slabo a akokeby vôbec nemali ambíciu terminálu konkurovať, tým viac po zaťažení do horizontálnej polohy, a momentálne uvažujem, či má vôbec zmysel 2 z nich odrezať a ten tretí podporovať ako konkurenta ku terminálu. Nechcem ten strom mrzačiť nejakou svojou predstavou rezu, ale budem musieť niečo vymyslieť. Riziko je, že keď tie 2 konáre odrežem a ten tretí sa aj tak ako konkurent nechytí, tak to budem mať tiež tak ako vy na obrázku - ojedinelú a slabú vetvičku vyrastajúcu z terminálu a terminál stále rastie ďalej do neba. Ak je to fakt tak, že Charneuská robí etáže a pritom silno rastie nahor, tak si možno skúsim terminál iba rozumne zakracovať a podporovať bočné konáre, ale asi sa to nebude dať robiť dlhodobo... a budem musieť terminál pustiť rásť a vyššie založiť ďalšiu etáž?!? Nakoniec moja Charneuská bude vyzerať ako nejaká stlpovitá odroda, palica s etážami. Neviem či je toto správna cesta. Asi treba vyskúšať. Charneuská bude asi dosť tvrdohlavá odroda. Kľúčové rozhodovanie má čaká na jar - výchovný rez. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika