Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Hrušně > Astra

Astra

host - xxx.xxx.252.203 (?)
11.1.2019 18:36

Máme hrušeň astra třetím rokem lepší hrušku jsme neměli Zběr v říjnu

Teď ji konzumujeme Je sladká šťavnatá Barva neurčitá trochu červená trochu hnědá trochu zelená DOporučuji 11.01.2019

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Astra

host - xxx.xxx.46.80 (?)
28.10.2011 0:19, počet návštěv: 37496
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Máte s touto odrůdou někdo zkušenosti? Zakoupil jsem si ji ve Velimi. Měli tam taky Solanku, takže kdo ji chce...

Astra je prý zimní červeně zbarvená hruška. Tak kdo mi o ní něco poví?Díky

Juraj Kafka

Připojit reakci   

Astra

Petr z Pardubic (6426) - xxx.xxx.70.216 (?)
28.10.2011 13:12
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Pokud někdo vlastníte obrazový atlas jádrovin od autorů Sus a kolektiv, tak si můžete všimnout, že obrázek Astry a Decory je jeden a ten samý, pouze přetočený. Je to přesně analogie mého současného rozpoložení, kdy si chci pořizovat už pouze originály a ne více či méně povedené kopie(křížence). Od Astry, jakožto od potomka Grosdemange nemůžete očekávat nic výrazného a právě proto můžete být příjemně překvapeni, ničím vyloženě fádním, ale naopak docela dobrou hruškou sice bez výraznější kořenité příchuti, ale s kvalitní, šťavnatou dužninou.Ale pokud bych měl Astru srovnat třeba s Křivicí, tak Křivice má chuť mnohem a mnohem hruškovější, tzn. že Astra je proti ní jen chuťový odvar. A to jsme zase u těch originálů a kopií. Kopie může mít nějaké lepší pěstitelské vlastnosti, ale pokud je to na úkor chuti, je to pro mě velké mínus. Tenhle můj subjektivní názor je následkem poznávání starších odrůd, které jsem dříve neochutnal. Pokud bych je neznal, byl bych s těmi novými určitě spokojen. Co se týče jabloní, tak tam jsou někteří kříženci hodně povedení a nakonec můžete mít dobré zkušenosti i s novějšími hrušněmi, možná, že čas ještě něco ukáže.

Obrázky:
Astra
Astra
Astra
Astra
Astra
Astra
Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.46.80 (?)
4.11.2011 23:10

Já nemyslel co od ní možno očekávat coby kdyby, já myslel jestli má doma někdo odrůdu Astra, a jak to s ní prakticky vypadá. Stíhá dozrávat v 500 mnm, jakou má chuť v ideálním roce aj. Zajisté je to atraktivní hruška červené barvy. Pro mne stále s červených vede Dicolor. V chuti opravdu mňamka. A že je menší? Jak se to vezme, proti takové Krvavce je to obr:-)

Jinak ke Křivici alias Boskově lahvici po chuťové stránce nemám námitek. Je to origo chuť stejně jako Konference v přibližně stejné době zrání. Ta nemá zrnitou dužninu, ale vyloženě máslovitě rozplývavou. Bohužel pro obecná doporučení že Boskovka je choulostivá na mráz i ve dřevě, a že nevhodných polohách kamenčí, mě od jejího pěstování odrazuje. Tu si mohou dovolit třeba lidé na Litoměřicku. Možná, že to chce jenom zkusit.

Tak další, prosím, eště k té Astře...

Juraj Kafka

Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.31.199 (?)
20.11.2011 18:03

Astru pěstuji na kdouloni jako štíhlé vřeteno. Je odolná mrazu, středního rustu a netrpí strupovitostí, alespoň ne u mě (opavsko). Plody mají celoplošně karmínové barvy s vyraznými lenticely. Velikostí i tvarem je podobna Charnezske.  Je líbívého vzhledu. Vaše nadmořská výška je pro zimní hrušně napováženou. Nemůžete čekat žádné chuťové zazraky.

vlada

Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.181.87 (?)
20.11.2011 20:41
Dobrý deň pán Vladislav! Pestujete aj odrody Decora, Erika? Ako Vám rodia? Ktorú hodnotíte ako lepšiu? Paľo
Připojit reakci

Astra

21.11.2011 12:32

Palo, vyzkoušej něco méně známého, například Jizeru. Pochází se stejného křížení jako Jana (Boscova lahvice x Drouardova), ostatně z tohoto křížení pochází snad nejvíc odrůd, ale Jizera je stejně jako Jana hodnocena v chuti jako výborná. A měla by kvést současně s Dicolor, což je pro Tebe důležité.

Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.181.87 (?)
21.11.2011 14:47
Petře, ďakujem za dobrý tip. Nebude ale jednoduché, zohnať na Slovensku vrúblik Jizery. Snažím sa získať aspoň Decoru či Eriku na dovrúbľovanie Dicolorky, ale zatiaľ bez úspechu. Paľo
Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.43.70 (?)
21.11.2011 18:43

Eriku mám na kdouloni. Plodí dobře a pravidelně, chuť, dle mého názoru výborná. PaR.

Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.143.74 (?)
22.11.2011 23:10
Píšete, že Erika je chuťovo výborná. Je to široký pojem. Neškodilo by upresniť, či je iba sladká, maslovitá, alebo aj aromatická, korenistá? Ďakujem. Paľo
Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.252.203 (?)
11.1.2019 18:36

Máme hrušeň astra třetím rokem lepší hrušku jsme neměli Zběr v říjnu

Teď ji konzumujeme Je sladká šťavnatá Barva neurčitá trochu červená trochu hnědá trochu zelená DOporučuji 11.01.2019

Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.150.143 (?)
3.12.2011 16:21

Dobrý den.  Erika je odrůda středního vzrůstu, je odolná proti strupovitosti (chrastavitosti)  a i mrazu odolává. Mě se líbí tvarově i chutově. Ma nahradit Lucasovu maslovku a podle mě ji plně nahradí. Je dost plodná a je lepší ji pěstovat na semenáči. Je to vánoční žluta hruška.        

Decora je lednová hruška spurtypového růstu což se toho začalo využívat na ballerinu hrušňovou a předraženě ji prodávají jako novinku!!!  Má menší plody do poloviny překryté červeným líčkem. Chuťově je dobrá. Je to poměrně odolná odrůda a je lenivější v plodnosti.  Při určování se hodně zaměňuje s Dicolorem.  Jeji vyhoda je ve spurtipovém rustu a atraktivního vybarvení, ale je lenivější.Tvarově je podobná Madame verte.    Já mam radší Eriku, protože mi připomíná Lucasovu, kterou jsem měl rád.

vlada

Připojit reakci

Astra

Mičurin II (909) - xxx.xxx.161.61 (?)
4.12.2011 14:23
Pane Kaněra, kdo Vám nakukal, že chceme Lucasovu něčím nahradit.Tyto skryté odstřely nemám rád.Pěstujte si Eriku a já si ponechám Lucasovu.Vždy dávám přednost originálu před náhražkou. - Mičurin II.
Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.85.247 (?)
10.12.2011 14:13

Važeny Mičurine II. Z vašeho příspěvku je evidentně jasné, že jste nepochopil, že jsem odpovídal na dotaz na odrůdu Erika. Na Lucasovu maslovku vam nikdo nešahá. Klidně si ji nechte je to vaše věc. Ja jsem ji měl taky. Je to velice dobrá hruška, pěkného tvaru plodu a koruny. Ale co z toho, když poslední léta velice trpí strupovitosti hrušní, jednoleté výhony namrzají a rez hrušňová ji nevynechá. Díky strupovitosti je u ní při skladování dobrá ztráta. Jo a k Erice jako nahradu za Lucasovu ji záměrně vyšlechtil Ing. Bouma v Litoměřicích a má se jí co nejvíce ve všem podobat.  Pěstujte si Lucasovu za asistence chemie sam a neodsuzujte něco předem co ani beztak nepěstujete!!

sadař vlada

Připojit reakci

Astra

Mičurin II (909) - xxx.xxx.161.61 (?)
10.12.2011 15:26

Vážený sadaři Kaněro. I v druhém příspěvku používáte slovo "náhrada" a přitom by stačilo napsat pouze "...ve vlastnostech se podobá Lucasově máslovce".Ale to by nemělo zřejmě ten správný výchovný účinek. - Mičurin II

Připojit reakci

Astra

Mittwoch (305) - xxx.xxx.56.251 (?)
10.12.2011 20:33

Lucasovu jsem letos celý listopad jedl (z Botanické PřF-UK) a je vynikající, dalo by se říci bezkonkurenční. Ale osobně si ji nevysadím, protože nejsem schopen ji zajistit takové podmínky, za kterých je nepřekonatelná. Proto mám zasazenou Eriku. Toť vše. Klidný advent přeje Mittwoch.

Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.180.231 (?)
10.12.2011 21:06
Prikláňam sa k názoru p. Mitwocha a k jeho predsviatočnému vinšu. Nemyslím si takisto, že by príspevok a názor na odrodu Lucasova pána Vladislava bolo účelové tvrdenie či účelová propagácia. Ak niekto vyšľachtí novú odolnú odrodu, ktorá má chuť podobnú ako tá vnímavá k chrastavitosti, je slovo "náhrada" na mieste, pretože sa predpokladá, že nová ekologická odroda postupne nahradí starú. Veľmi si vážim, že p.Vlastimil ani p.Vladislav nepoužili pri výmene názorov ponižujúce výrazy a nadávky. Holt "stará škola". Máme sa všetci čo učiť... Paľo
Připojit reakci

Astra

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.151.38 (?)
10.12.2011 21:18

Slovo "náhrada" se běžně v zahradnictví, či sadařství používá, a nikdo nemá záměr kohokoli zavést na špatnou cestu, nebo snad k zákazu nahrazovaného.V atlasech ov. odrůd se toto slovo používá k zvýraznění přednosti tékteré odrudy před jinou.

Připojit reakci

Astra

11.12.2011 10:29

Pan Blažek v publikaci Pěstujeme slivoně používá slovo možná náhrada za Domácí švestku (viz.Amers) běžně. Že by Erika byla náhrada za Lucasovu jsem neslyšel. Spíše mně připomíná Lucasovu její kříženec Nela (Lucasova x Nelisova). Je o něco baňatější a má specifickou příchuť, která by se opravdu dala nazvat medová. Jak jsem psal, s kupovanou Lucasovou jsem letos i v minulých letech, krajně nespokojen. Nevím, kde jí ty obchodní řetězce berou, ale slovo průměrná chuť je ještě velmi lichotivé. U menšího zelináře jsem však narazil na mnohem lepší plody, bez nakyslosti i nepříjemné "zemité" příchuti. Josef Kutina píše u odrůdy Lucasova, v odstavci variabilita znaků a vlastností : Ekologické podmínky silně ovlivňují kvalitu plodů i jejich velikost a stárnutí stromů. Pokud bych měl vlastní strom, byly by plody nejspíš kvalitní. Eriku jsem jedl kupovanou jen jednou a byla velmi chutná. Docela překvapivě.

Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.31.233 (?)
17.12.2011 14:07

Přěji Vám všem dobrý a klidný předvanoční den!!  Velice mě potěšilo, že je mezi námi dost objektivních a nezaujatých pěstitelú a rádi s dělí o své názory a zkušenosti.  Jsem také velice rád, že se s námi dělí o zkušenosti a debaty přátelé ze Slovenska jsou pro nás velice zajímavé nebotˇ Slovensko má velice rozmanité klimatické podmínky. Já rozhodně neodsuzuji staré odrůdy. Sám doma jich několik pěstuji, protože jsem zjistil, že májí zvláštní chuťové dojmy a jejich životní vitalita je úžasná. Vždyť si musíme uvědomit, že už 2krát přečkaly katastrofické zimy uváděné až - 45'C. A jak chodím ořezávat vysokokmeny tak zjišťuji, že docela dobře zvládají i dnešní rozmary počasí. Až jednou příjde krutá zima jako v historii a ona jednou příjde zvládnou to nové odrůdy?? To bude pro nás krutá realita. Já sám pěstuji nové a staré odrůdy spolu dohromady. Teď Vám napíšu muj příklad. Já velice miluji hrušku HARDYHO maslovku a to, protože mi velice chutná, má veliké plody akorát slupka je horší, ale hruškovice vynikající. Vytváří krasné stromy zdravého růstu a plně mrazuvzdorné a to i na kdouloních. U mě a u nás na Severní Moravě jsem u ní nepozoroval strupovitost a i rzy je na ní málo. Za to kolegové v Čechách mi to nechtěli ani věřit neboť u nich Hardyho strašně trpí strupovitostí a plody díky tomu jsou nechutné a tak ji také odsuzovali. Z toho je velice jasné, že hodně zaleží na klimatických podmínkách a stanovišti. Na degustaci, kterou jsme dělali na školení ovoc. instruktorů kde jsme degustovali hlavně nové odrudy hrušek vypěstované na zahradkách.  Všem velice chutnala a vyhrála stará odruda GENERAL LECLERK a to i v křížalách vypěstována ve Vsetíně. Další byla velice dobře ohodnocená NELA, ERIKA, JANA. Dicolor a Decora byly letos horší chuti.  Více lidí, více plodů z ruzných stanoviští, ale stejné odrůdy a názory budou oboustranné a různorodé. Popis každé odrůdy musíme brát s nadhledem a hlavně praxe ukáže pravdu. Většina ovoce v supemarketech je umyslně podtržená kvůli trvanlivosti na úkor chuťové kvality a tím degradují tuto odrůdu u konzumentů a bohužel to kolikrát ovlivňuje výběr odrůdy při koupě stromku. Kdo má zajem tak si vyzkoušejte pěstovat hrušky na špalíru u stěny domu a to hlavně zimní odrůdy a budete překvapeni jak to pěkně vypadá a hlavně plody budou ve vysoké chuťové kvalitě. Odrůda Lucasova se na to velice hodí . Krásně vybarvuje plody a podzimní listí hezky zabarví stěnu.

sadař vlada

Připojit reakci

Astra

18.12.2011 9:31

Pěkně jste to napsal pane Vladislave. Nevím, kde byl můj problém s Lucasovou z obchoďáku, ale byly to opravdu nedobré menší plody. Její pravou kvalitu jsem naštěstí letos vychutnal z větších plodů od jiného prodejce. Opravdu výborné hrušky. Jestli celý problém zpočívá v podtržení, to je těžko říct. Obchoďákové Konference byly, a jsou i teď kvalitní. Zajímal by mě i názor pana Miloše, který nějaké ty hrušky ve své drsnější poloze také pěstuje. O Lucasově se zatím nevyjadřoval. Když tak chválíte Hardyho, tak ji asi nejspíš budeme muset prubnout. Generála Leclerka mám bez visačky, takže nevím jestli mě neposlali něco jiného. Ale těch záměn se správnou visačkou bylo už také dost.  

Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.69.49 (?)
22.12.2011 9:09

Zdravím Vás. Ono je to totiž tak, že v obchodech prodávají zimní odrudy, které nejsou v konzumní zralosti a kvůli skladování s musí podtrhnout. Vždyť to taky určitě víte, že Lucasova a jiné zimní odrudy se konzumují až jsou správně uložené. Což v případě Lucasovy maslovky je to leden.  Konference je to právě ten samý případ. Ona je podzimní odrůda, která se dá ve skladu při atmosfeře skladovat pár měsíců. Hardyho máslovku pěstujte raději na kdouloni ona i na ní vytváří větší stromky. Její nevyhodou je opravdu nevzhledná slupka (kožena jako podobně u Madame Verté jo mimochodem též je docela chutná). Generál Leclerkem budete opravdu po chuťové stránce velice spokojen a má i hezskou barvu na rzivé slupce. Nevím proč ji v pomologii popisují jako náročnou na klima, když u mě dobře roste a nenamrzá a u známého ze Vsetína krásně plodí a má velice chutné plody a je jeho miláček. Je škoda, že spousta lidí už ani neví jak chutnají děkanky a honí se furt za máslovkami. Měl jsem vysazenou Robertovu děkanku a už ji nemám neboť mi během jedné zimy zmrzla a za tu dobu co jsem ji měl plodila velice málo téměř vubec, ale za to velké a chuťově kvalitní plody. Za to co jsem viděl a ochutnal plody jejího syna Generála L.,který ji měl(nahradit) a to hlavně dobrou spolehlivou plodností a mrazuvzdorností jsem si ji vysadil. Nevím proč, ale poslední dobou ma opavsko v arktických zimách vždy pár dní - 22'C. To je pro mě dobrá zkouška odolnosti odrůd a jak chodím stříhat stromy tak vidím jak se chovají ostatní stromy na ruzných stanovištích.

sadař vlada

Připojit reakci

Astra

22.12.2011 21:39

Vaše poznatky a zkušenosti jsou velice cenné pane Vladislave. Recenze Hardyho ve Vašem podání, jí jistě udělala velmi dobrou reklamu. Můj zájem o ní se tímto podstatně zvětšil. Chtěl jsem se Vás zeptat na jednu věc. Nechal jsem si poslat Děkanku a Generála (jak je vidět, přece jen někde prorazil), ale Generál mně přišel bez visačky. Má letorosty do červena, tak doufám, že to není Williamsova červená nebo Dicolor. Děkanku jsem už kdysi kupoval, ale nakonec to byla Clappova, kterou jsem tenkrát celou přerouboval. S tou Lucasovou můžete mít pravdu, klidně podtržená být mohla. Kvalitní plody jsem měl až od zahrádkáře. Ještě jednou děkuji za Vaše příspěvky, které se moc pěkně čtou.

Připojit reakci

Astra

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.151.38 (?)
22.12.2011 21:48

Příznivci Hardyho mají možnost si taky pořídit letní odrudu Milada, která pochází z křížení Hardyho x Eliška, nebo obráceně?.Po pravdě řečeno ale nevím nakolik se Hardy podepsal na výsledku křížení.Ze zvědavosti jsem ji zakoupil, a uvidíme.

Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.150.172 (?)
25.12.2011 14:23

Zdravim! Ja Hardyho máslovce nepotřebuji dělat reklamu ona se prosadí sama a já si myslím, že když je mezi nami více jak 100 let tak to svědčí samo o sobě. V Čechách prý strupatí tak nevím, aby jste mě potom neproklínal. Já mám pěstitelské zkušenosti ze Severní Moravy a ostatní vím od zkušeností svých kolegů.  Je pravda, že General v listech je trochu podobný Wiliamsově. Děkanka a částečně i Generál mají topolovitý růst. Na těchto strankách jsou kolikrát zajímave debaty a i zkušenosti. Pomáhá mi to rozšiřovat pěstitelský obzor a udělat si i obrázek o pěstitelích. V jednom dávam p. Mičurinovi II za pravdu, že když mi chutná určitá odruda tak si ji budu pěstovat pro její chuťovou originalitu. Já se velice přimlouvam, aby si pěstitelé dali tu práci a sehnali si Generala Leclerka a pomohli mu v rozšíření. Je to kvalitní děkanka. A nevím proč jí školky nedělají, když je zapsána v LPO. Je takovou renetou mezi hruškami.

sadař vlada

Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.178.200 (?)
4.12.2011 16:20
Ďakujem pán Vladislav za profesionálne informácie. Vrúble Eriky mi sľúbil poslať poštou kamarát z Martina. Napriek tomu by som rád navrúbľoval do dicolorky aj Decoru. Bolo by zaujímavé porovnať, ktorá "dicolorka" je chutnejšia. Paľo
Připojit reakci

Astra

sadař z kobeřic (60) - xxx.xxx.85.247 (?)
10.12.2011 13:37

Dobrý den. Jsem velice rad, že jsem vam mohl poradit. S Dicolorem určitě nebudete zklamán ma tmavši vybarvení než decora a v dobrých letech je celočervená. Akorád má plody střední velikosti.

sadař vlada

Připojit reakci

Astra

Petr z Pardubic (6426) - xxx.xxx.70.240 (?)
2.11.2012 16:33

Mám tady nějaké svoje Astry v konzumní zralosti. Chuť je samozřejmě bez kořenitosti (Holenická x Grosdemange), sladší, připomínající každý rok tak trochu kupovaný hruškový džus.

Obrázky:
Astra
Astra
Astra
Astra
Připojit reakci

Astra

Petr z Pardubic (6426) - xxx.xxx.165.46 (?)
4.11.2012 18:30

Pokud někdo nad mým přirovnáním Astry k hruškovému džusu kroutil hlavou, tak bych dodal, že se jedná o sladší typ hrušky stejně jako například Dicolor. Dicolor je ovšem delikátnější, lahodnější, s nevídaně jemnou, máslovitou dužninou. Alespoň v současné době. Později je chuť Dicoloru fádnější, s rušivým dojmem nedostatku kyselin v plodech. Astra má jakousi "dřeňovitou" příchuť (není na škodu), jež se mi zdá obsažena právě v těch hruškových džusech. Pro mě je to takový typický hruškovitý chuťový výraz. Ještě bych poznamenal, že Dicolor má na konci nenápadnou a příjemnou ovocnou příchuť.

Připojit reakci

Astra

host - xxx.xxx.54.5 (?)
11.11.2012 2:02

Já děkuji za příspěvek k nadpisu Astra. Prosím o další, kdo ji pěstujete.

K Lukasovce v 500 m n m. Stromy chemicky neošetřuji. Odrůda trpí černými skvrnami strupovitosti, zvláště spodní plody jsou až deformované. Několik pár plodů na vrchu koruny je pěkných hladkých. Plody jsou větší, až velké(triploid). Odrůda je velice plodná, nealternuje. Jako opylovač jí slouží nedaleko rostoucí stará Špinka, Clappova a polní planá hrušeň, může si tedy vybrat ze tří pylů. U mě v těchto podmínkách je to zelená hruška, vodnatá. Sklízím ji až koncem října, začátkem listopadu. Vyžduje dobré skladovací podmínky, jinak vadne. Proto se také ptám na Astru jestli je to ještě horší nebo stejné.

Juraj Kafka

Připojit reakci

Astra

9.10.2013 19:18

Původně jsem chtěl ukázat na těchto fotkách rzivé skvrny, jimiž se projevuje rez hrušňová a které zůstaly po jarním postřiku stejně veliké a nepřecházely do dalšího stádia choroby. Jsou patrné jen při pohledu zblízka. Co se týče vyobrazených plodů odrůdy hrušně ASTRA (Holenická x Grosdemange), tak si všimněte zvláštního odstínu hnědočervené barvy na osluněné straně plodů. Bohužel na fotkách vypadá tento celkem neatraktivní odstín o dost hůře, než ve skutečnosti. Sus a kolektiv píší ve svém Obrazovém atlase jádrovin v celkovém hodnocení toto: Astra je zimní, vzhledově méně lákavá odrůda, ale s výbornou lahodnou dužninou. Této vysoké kvality dužniny dosahuje v dobrých půdních podmínkách a především v teplejších a středních polohách. Dobré půdní podmínky zaručit nemohu, tak snad by mohla stačit ta teplá poloha, co říkáte? Plodnost se postupně zvyšuje a obaleč mi dokonce nějaké ty plody milostivě ponechal. Chuť prozatím nebyla špatná, ale nechtěl jsem chválit "dne před večerem".

Obrázky:
Astra (1.10. 2013)
Astra (1.10. 2013)
Astra (1.10. 2013)
Astra (1.10. 2013)
Astra (29.9. 2013)
Astra (29.9. 2013)
Astra (9.10. 2013)
Astra (9.10. 2013)
Připojit reakci

Astra

25.11.2013 10:56

Takže nakonec s těch mých hrušek nejsem vůbec nadšen. Vonka byla natrpklá a Astra zase naopak fádně sladká. Něco jako Dicolor, ale ten má alespoň spočátku jakýsi aromatický "šmrnc". Vzpomínám na staré dobré odrůdy tržního charakteru. Například Konference je v chuti naprosto harmonická. Ale i letošní Lucasova byla "hruškovitá" i s mírnou kořenitostí. O dokonalém spojení mírné navinulosti s pikantní příchutí u Boscovy lahvice ani nemluvím. Prostě klasika s originálními hruškovými chutěmi. Tohle prostě není ono. Je to všechno takové "nemastné neslané".Teď mluvím především o této mojí Astře.

Obrázky:
Astra (12.10. 2013)
Astra (12.10. 2013)
Připojit reakci

Astra

Mark7104 (1) - xxx.xxx.177.52 (?)
21.3.2014 6:11

Je toto spominaná odroda Astra? alebo iná? ďakujem za radu

Obrázky:
otázka ?
otázka ?

Připojit reakci

Astra

24.3.2014 20:14

Mohla by to klidně být Astra, ale také nemusela. Minuloroční Astry mě mnoho nenadchly. Byly jen fádně sladké.Prostě taková ta nic neříkající chuť těch mnoha novějších kříženců. V tomto ohledu není nad některé staré odrůdy. Takový je můj názor.

Připojit reakci

Astra

8.11.2014 18:38

Nejsem spokojen ani s Astrami. Nikoliv s květinami, protože s těmi bych možná spokojen byl. Plodů bylo více, ovšem nikoliv nějak nadměrně mnoho. Oproti minulým letům, kdy byla chuť spíše fádně sladká, tak letos není ani sladká, ani ničím zajímavá.

Připojit reakci

Astra

Petr z Pardubic (6426) - xxx.xxx.196.17 (?)
1.1.2016 8:33

A jaká byla ASTRA (Holenická x Grosdemange)? V předminulém roce byly plody malé a nedobré, v minulém větší a přijatelnější. V konzumní zralosti byla dužnina máslovitá, velmi sladká, bez výraznější kořenitosti. Snad něco jako Dicolor, ale ještě méně kyselin a samozřejmě bez specifické ovocné příchuti, jako je tomu u Dicolor.

Připojit reakci

Astra

Petr z Pardubic (6426) - xxx.xxx.196.17 (?)
25.12.2016 22:50

V letošním roce musím opravit svůj částečně negativní postoj k těmto novějším křížencům, názor tak blízký názoru inženýra Fidly. Astra rozhodně není ani kořenitá či pikantní ani natrpklá, ale opět sladká, aromaticky hrušková. Nikoliv ale fádně sladká. Plody vydržely i déle než v minulosti. Máslovitá a šťavnatá dužnina je samozřejmostí.

Připojit reakci

Astra

29.12.2016 15:19

Sice by mě hodně zajímala kvalita původní Grosdemange, ale i její kříženec Astra není zase tak nejhorší. Čím to je, že se letos tolik prodloužila skladovatelnost, to netuším. Možná tím zázračným zářím. To mělo zřejmě taky vliv na zvýrazněnou hruškovou příchuť, ale i výraznější vůni. Takže ještě trochu jinak o chuti Astry. Je sladká až sladce navinulá s jemným hruškovým aromatem, harmonicky příjemná. Protože jsem známý mlsoun, tak bych se domníval, že by nechutnala jenom mně. Jestli se skrývá v původní Grosdemange ještě nějaký vyšší level, to musí napsat někdo jiný. Poněkud vyšší grády než Astra, měla lahodná Nela.

Připojit reakci

Astra

23.11.2017 19:00

Znáte tu Čisteckou banánovou (Grosdemange) nebo ne? Jakou má u Vás chuť? V atlase se uvádí jako sladká, mírně navinulá, příjemně lehce kořenitá, velmi dobrá. Právě tu lehkou, lehoučkou kořenitost jsem objevil v právě konzumně dozrávajícící ASTŘE (Holenická x Grosdemange). Plody jsou jinak dosti sladké. Bylo jich, jako každoročně hodně, menší velikosti nenápadného zbarvení (proti minulosti), ale zřejmě výborný hruškový rok právě pro tuto odrůdu. Prozatím nejlepší chuť od té doby, co ji mám. Že Čistecká banánová je nesprávný název pro Grosdemange mně připomínat nemusíte. Jinak celkově přeju všem, kdo mají doma kvalitní hrušky dobrou chuť. cheeky

Připojit reakci

Astra

27.11.2017 20:47

No, musím to hodně korigovat. Kdo chce znát chuťové kvality Grosdemange, musí si pořídit GROSDEMANGE a NE žádného křížence s Grosdemange, jako je třeba tato Astra. Stejně už je prakticky celá přeroubovaná starými odrůdami. Vienská i Konference, naroubované na této Astře byly rozhodně lepší.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Řez hrušně s dvěma odrůdami 519.2.2019316
Zmlazení Charneuxské hrušně 918.2.2019597
Boscova lahvice5913.2.201949395
Odumieranie koncov konárov 54.2.2019743
Zakoupené hrušky 6627.1.201945599
Pomologie hrušní923.1.20195807
Hardyho - pro a proti5213.1.201928712
Řez hrušní 1412.1.20192052
Astra3911.1.201937497
Foto starých odrôd hrušiek2711.1.20195638
Rez hrušňová - vím jak na ní12910.1.2019293700
Zimné hrušky7831.12.201835322
Hardenportova1531.12.20181714
Kvasenie jablk v pivnici1429.12.20181437
Velikost korun a rozestupy628.12.20181132
Kde sehnat rouby417.12.20181150
Salisburyho2716.12.20188841
Historické odrůdy hrušní v Michli 210.12.2018749
Jak se berou rouby? 253.12.20187720
Hrušeň Bohemica751.12.201862144
Nanghinova - znáte, máte?1230.11.20182044
Zlý rast hrušky325.11.2018816
Ghelinova maslovka121.11.2018408
Shennong pears 119.11.20181366
Harrow sweet616.11.20184254
Apollo 50 SC - Roztoče, Háčlivec 313.11.2018721
Lucasova8612.11.201868619
Hrušně Třebíč111.11.2018414
Red Modoc 98.11.20181255
Mišpule Stoneless opravdu vymizela?58.11.2018869
Hruška ze škarpy 137.11.20182241
Xenia 345.11.201815665
Aka je to odroda? 43.11.2018912
Fantastická Konference251.11.201815568
Hruška Alessa zimná 31.11.20181384
Co je to? Hruška Clappova 730.10.20181624
Goulburn River Gold 230.10.2018508
pálení z hrušek8229.10.2018160342
Vzrůstnost japonských hrušní223.10.2018685
Děkanka robertova6822.10.201838114
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kuřata14:43
Chov pstruhov11:21
Chov pstruhov10:54
Chov pstruhov10:41
Krmení Brit18.2.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů