Ananaska Courtrayská



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.214 (?)
24.8.2016 6:18
Takýto genofondový sad je záslužná činnosť (tak trochu na spôsob Noeho, dúfam že nás nečaká osud jeho súčasníkov, aj keď ako ľudstvo na tom pracujeme statočne...:-)). Záslužné je aj Vaše referovanie o tom, ďakujeme za tieto príspevky. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 126.252 (?), 23.8.2016 22:43, zobrazeno: 8283x

Jde o starou belgickou odrůdu hrušně historicky hojně pěstovanou v Polabí.

Je skromná ve svých nárocích, pro optimální kvalitu ovoce jsou však vhodnější polohy chráněné. Roste středně bujně, je triploidní a velmi úrodná - často již plodí ve školce.

Plody dosahují z vysokokmenů váhy 140g v průměru, z dobře živených zákrsků i 250g. Jsou pravidelného tvaru, se zhrbolaceným povrchem. Slupka je zelená, později zlátne a získavá pruhované červené líčko, hladká, mastná. Dužnina bělavá, jemná rozplývavá, velmi šťavnatá, zvláštně chruplavá (vážně delikatesní i první červivé plody!).

Foto pochází ze starého genofondového sadu ze Středních Čech.

Zdraví Mittwoch

Ananaska Courtrayská
Ananaska Courtrayská
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.214 (?), 24.8.2016 6:18
Takýto genofondový sad je záslužná činnosť (tak trochu na spôsob Noeho, dúfam že nás nečaká osud jeho súčasníkov, aj keď ako ľudstvo na tom pracujeme statočne...:-)). Záslužné je aj Vaše referovanie o tom, ďakujeme za tieto príspevky. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.8.2016 8:22

Plody této hrušky na fotce mi hodně připomínají novější odrůdu Alfa, která je mimochodem neprávem opomíjená letní hruška. Její konzumní zralost je sice hodně krátká, ale v ideální konzistenci je chutná a pro příznivce hruškovice má docela výrazné "wiliamsovské" aroma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.147 (?), 24.8.2016 9:43

Přidávám se k fanouškům Alfy. Letošní úroda byla vydařená. Ananaska Courtrayská nám ještě nezaplodila.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 24.8.2016 9:19

Opět jedna z odrůd, které už dnes prakticky nikdo nezná a mám obavy že ani v Polabí. Našel jsem tam jednou jedn strom, který by snad mohl být Ananaskou a loni jeden na Osoblažsku. Chuť opravdu delikatesní, už mám naštěpeno...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 24.8.2016 22:31
Chtěl jsem napsat, že pana Vysloužila s takovými malými hruštičkami asi nezaujmete, ale přece jen zareagoval, ovšem s odkazem na zcela jinou odrůdu. Stejně si myslím, že by si takové mrňouse nenarouboval, ať by chutnaly jak chtěly. Jeho Bláhová oranžová reneta to má nahnuté kvůli malé velikosti plodů už dávno. Přitom chutná hodně dobře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 25.8.2016 8:33

Ananaska coutryarská zas tak malá není, ono se nedá srovnávat plody z většinou zanedbaných genofondů a plody z dobře pěstěných stromů. Je to středně velká tržní hruška, i větší... Mohli bychom si navíc zaspekulovat zda ta nadměrná velikost nových odrůd není něčím vykoupena. Například chutí... 

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.224 (?), 25.8.2016 15:14
Pre ing. Fidlu: Súhlasím že pri hruškách ale i jablkách by chuť mala byť - zacitujem klasika - "až na prvním míste". Nadmerná veľkosť je dokonca negatívum - napr. aj pri jedení (nikto nemá čeľuste ako tyranosaurus), ale aj skrátením skladovateľnosti, vyšším výskytom pehovitosti a pod. Sú odrody u ktorých sa vzácne snúbi kvalita i veľkosť, napr. Boscova (alebo z novších Nojabrskaja). Je pozoruhodné, že práve tie chuťovo špičkové odrody "vyšľachtila" samotná príroda a človek ich len náhodou objavil (Boscova vo Francúzsku, Jonathan a Golden Del. v USA - všetky okolo r.1800). A dali ako rodičovské pôvod desiatkam potomkov, vyšľachtených človekom. Keby si niekto dal tú námahu a spočítal u koľkých odrôd figuruje Golden Del. ako jeden z rodičov, bolo by to zaujímavé číslo (okrem iného aj pri spomínanom Rubíne). IH
Boscova
Boscova
Nojabrskaja
Nojabrskaja
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.8.2016 17:09

Lidé bohužel preferují při koupi ovoce jeho velikost a vzhled, to už nepředěláme. Jak tedy zachránit Bláhovu oranžovou renetu, aby ji Vysloužilovi (starší a mladší) "neprohnali komínem"? Jedině odkoupit každoročně úrodu ze stromu, která je jinak díky menší velikosti plodů a vzhledu neprodejná. Co se týče letních odrůd Zbuzanky, Stuttgarter Geishirtle a Ananasbirne von Courtray, nezbývá než popřát Míťovi dobré chuti, zvláště u Poire Ananas de Courtray.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 28.8.2016 9:15

Jsem rád že se shodnem, osobně je pro mě malá velikost hruškových plodů spíše výhodou, třeba u spomínaných Kozaček, Začínám je jíst od stopky(tu utrhnu)  a sním celý plod až po bubáka. Jádřinec u této odrůdy prakticky není. Ted jsem jedl plody z jediných dvou stromů co tu znám u nás ve Slezsku (nad Krnovem) a byla to esence chuti. Takovou sladkost, kořenitost a štavnatost, to nemá snad žádná jiná odrůda, pro mě zatím letošní Top... Je velice smutné že současný výběr hrušek v obchodech se zúžil na několik málo odrůd, z nichž hraje prim chladírensky oprimální Konference...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika