Amanliská



dismas - (18) - 16.83 (?)
15.10.2015 11:41

Práve som prišiel zo sev. Čiech kde v záhrade býv. kláštora Osek rastú krásne staré stromy tejto odrody. Hoci toho roku,  aspoň čo sa hrušiek týka, tam výnimočne nebolo čo zberať, Váš názor potvrdzujem. Amanliská vie zarodiť až to sama neunesie a s plodmi letia dolu aj konáre a v porovnaní s ostatnými tamojšími sortami chuťovo nijak nevynikala.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Fidoluky - (16) - 149.105 (?), 8.10.2015 20:19, zobrazeno: 3449x
Dobrý den, máte někdo zkušenosti s touto hrušní? Před pár lety jsem jí zasadil v domnění, že je to Křivice, nyní se z ní vyklubala Amanliská. Plody defakto všechny rovnou shnily, aniž by nějak konzumně dozrály. Má to cenu? Díky M.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 15.10.2015 9:53

Z čeho soudíte že se jedná o Amanliskou? Tato odrůda dozráváv teplejších oblastech začátkem září, je vysoce plodná. Plody v horších podmínkách jsou rzivé a podobají se na Špinku.Je vhodná do vyšších poloh, jakkoliv strupovitost se na ní vyskytuje. Není nijak extra častá, ale najít se dá. Strom je typický převislým růstem podobně jako Clappova. Odrůda vyzrává spolehlivě i ve vyšších polohách, chutově nedosahuje kvalit třeba Salisburyho, ovšem o fádní chuti se nemůžeme vůbec bavit! Chutově kvality víc vyniknou právě ve vyšších polohách, kde má takovou jaoby jiskřivou sladkost. Své místo jakožto plnič sklepů a sušáren si jednoznačně zaslouží!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dismas - (18) - 16.83 (?), 15.10.2015 11:41

Práve som prišiel zo sev. Čiech kde v záhrade býv. kláštora Osek rastú krásne staré stromy tejto odrody. Hoci toho roku,  aspoň čo sa hrušiek týka, tam výnimočne nebolo čo zberať, Váš názor potvrdzujem. Amanliská vie zarodiť až to sama neunesie a s plodmi letia dolu aj konáre a v porovnaní s ostatnými tamojšími sortami chuťovo nijak nevynikala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Fidoluky - (16) - 149.105 (?), 15.10.2015 14:18

Že se jedná o Amanliskou soudím dle popisu stromu a plodu v pomologii, co doma mám a dále z toho, že jsem dohledal nabídku ovocnáře, který mi stromek prodal jako Křivici a kromě Amanliské v jeho nabídceo byly samé známě odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika