Zelené hnojení



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?)
23.9.2019 15:30

Už jsem to psala mnohokrát. Mám obrovský dvoukomorový kompost, velikosti zahradního domku. Do jedné komory vozím odpad několik let. Nic nemíchám, nepřehazuju, nepřihazuju. Jediné, co musím díky velkému suchu dělat, je občas tam dát hadici s rozstřikovačem a prolít to. Když mám hromadu nějakých ostříhaných větviček(třeba po razantním ostříhání vistarie) nechám si to ve druhé komoře, kam se bude navážet odpad za pár let. Velké větve jdou úplně bokem a buď je podrtí obec na obecní kompost, nebo je v zimě zapálím a popel rozhrabu po políčku. Trávu po seči používám na mulčování zeleniny, poslední roky je jí tak málo, že mi ani nestačí, natož abych něco házela na kompost. Tam jde jinak vše, co se najde v zahradě či kuchyni. Jdou tam i mrtvé ryby z jezera. Vloni nám ho pán bagroval hotový malým bagříkem a žasnul, jak máme krásný kompost - prý jak jsme toho dosáhli? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 16:20

Ano, to jsou, ale já to koupila ve směsi - 80 % hořčice a pouze 20 % řepky. Nevím, která je na zelené hnojení lepší, která je vůči nemocem odolnější, ale praktičtější je rozhodně ta hořčice, protože má světlé semena a tak je vidět, kolik jsem toho na záhon nasypala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.151 (?), 24.9.2019 14:29

Na cizím webu jsem četl chválu na inkarnát (jetel nachový) právě pro rajčata. Ale je třeba ho vysít v polovině srpna. Dlouho jsem se snažil jeho semena sehnat, byl s tím problém. Dnes už se snad dají koupit i v některých obchodech (přes internet jistě). Já mám problém s tím, že potřebuji pro rajčata souvislý záhon alespoň o rozměrech 7,5 x 4,5 m. Takovou volnou plochu v polovině srpna většinou nikde nemám.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 16:36

Jetel bych sehnala ráda, nejenom ten nachový, ale i obyčejný luční. Bohužel ho u nás nikde neprodávají a kupovat ho po internetu, kde mi vyjde poštovné víc než ten jetel, to se mi moc nechce. Tak to řeším zatím tak, že sbírám semínka z rezatých hlaviček, když mi někde v koutě zahrady dozraje dřív, než ho manžel poseká. Tak jsem zvědavá, zda mi něco příští rok vzejde. Na zelené hnojení to ale stačit nebude.
Ten jetel nachový má oproti lučnímu nějaké přednosti? Rychlejší nárůst zelené hmoty nebo něco jiného?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 24.9.2019 17:52

Dejte si do vyhledávač (do Seznamu nebo Googlu) "jetel nachový" a něco si o něm přetěte. Je toho tam dost. Jinak nevím odkud jste, u nás v Brně by měl být v obchodě dostupný, stejne tak v několika dalších městech na Moravě a dále pokud vím v Chocni, Náchodě a možná ještě někde jinde. Chce to poptat se.

           Vladimír.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 21:11

No jsem z Plzně a už jsem se na jetel ptala a nikde ho nemají. A to máme těch prodejen docela dost: OBI, Baumax, Bauhaus, Hornbach (tam měli tu hořčici s řepkou, aspoň něco), ptala jsem se i v zahradnictví Rašelina, ale nikde samotný jetel nemají, maximálně směs s trávou a to nechci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 23:22

Tak jsem si něco o jeteli nachovém přečetla, ale jakou má výhodu oproti jeteli lučnímu mi nějak pořád uniká. Je vyšší, ale jestli roste rychleji jsem se nějak nedočetla.

Jinak v Brně lze sehnat oba druhy např. od Pronachem, poslání je ale za 120 Kč, to by se hodně prodražil a v Plzni jsem na něj opravdu nenarazila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 25.9.2019 5:10

Tak nějak nechtěně jsem se zapletl do té Vaší diskuze o hnojení a přitom jsem si vzpomněl na ten inkarnát. Inspirovalo mě to.  Protože pěstuji převážně plodové zeleniny a příští rok si chci dát záhon raných brambor, tak mně výsev inkarnátu v březnu na zelené hnojení připadá jako výborný nápad. Roste dostatečně rychle, vláhy by snad po zimě měl mít dost, takže koncem dubna bych ho mohl už zarýt, Na některých plochách bych ho mohl nechat vykvést, líbí se mně plochy s kvetoucími rostlinami nehledě k tomu, že je to ráj pro včely možná i pro čmeláky, které na zahradě miluji. Nad tím co je lepší nijak nebádám, prostě půjdu narok do toho.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 97.51 (?), 25.9.2019 8:37

Je to jednoletý jetel s rychlejším nárůstem do hmoty. Dá se sít na podzim, pak kvete už v květnu. Dá se sít časně na jaře, pak kvete později, ale i bez kvetení udělá dost hmoty. Nevadí mu tolik sucho, písčité půdy. Jetel luční má pomalý vývoj, když se pěstuje, obyčejně se seje jako podsev, pořádně začne růst až v polovině léta, po sklizni ječmene. Tudíž se na ZH v roce výsevu nehodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 25.9.2019 14:34

Děkuji za vysvětlení. Na zelené hnojivo bude tedy evidentně lepší ten nachový. Luční chci na delší dobu, má vydržet několik let, tak ho dávám na různé nevyužité místa na zahradě, přijde mi lepší než tráva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 23.9.2019 15:30

Už jsem to psala mnohokrát. Mám obrovský dvoukomorový kompost, velikosti zahradního domku. Do jedné komory vozím odpad několik let. Nic nemíchám, nepřehazuju, nepřihazuju. Jediné, co musím díky velkému suchu dělat, je občas tam dát hadici s rozstřikovačem a prolít to. Když mám hromadu nějakých ostříhaných větviček(třeba po razantním ostříhání vistarie) nechám si to ve druhé komoře, kam se bude navážet odpad za pár let. Velké větve jdou úplně bokem a buď je podrtí obec na obecní kompost, nebo je v zimě zapálím a popel rozhrabu po políčku. Trávu po seči používám na mulčování zeleniny, poslední roky je jí tak málo, že mi ani nestačí, natož abych něco házela na kompost. Tam jde jinak vše, co se najde v zahradě či kuchyni. Jdou tam i mrtvé ryby z jezera. Vloni nám ho pán bagroval hotový malým bagříkem a žasnul, jak máme krásný kompost - prý jak jsme toho dosáhli? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika