Zelené hnojení



host - 191.201 (?)
23.9.2019 15:26

V jake jste nadmorske vysce? Vysevat v druhe polovine zari zelene hnojeni nepovazuji za dobry napad, podle mne Vam to skoro vubec nevyroste. Zaryjte v obvyklem terminu, kdy ryjete. Repka neni vhodna predplodina pro jahody,

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 19.9.2019 7:27

Každý rok jsem u tchýně zarýval přímo do záhonu všechno listí z jabloní, které spadlo. Dost to při rytí zdržuje, ale půdu to jistě vylepší. Samotné listí kompost neudělá. Je třeba dát vrstvu listí a zakrýt ji vrstvou zeminy a tak to opakovat. Tak se potom vytvoří ten potřebný humus.  Další práce navíc a také kde tu zeminu vzít. Ze záhonu? 

           Vladimír

PS.: Ještě k tomu zelenému hnojení. Tchýně vždy na části pozemku po sklizni vysela hořčici a já jsem to na podzim zarýval. I když byla vysoká třeba 40 cm, tak jsem s tím nic nedělal, jak jsem to ryl, tak se ta hořčice pošlapala a docela dobře to šlo obrátit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 19.9.2019 13:18

No já přidávám listí (suché) do kompostu právě k zelenému, myslíte že je to špatně a má se to raději míchat z hlínou?

Mám v úmyslu ještě vyset hořčici s řepkou na záhon po jahodách, škoda že jsem nezjistila dřív, že by to bylo užitečné, záhon už leží měsíc ladem. Ta hořčice s řepkou mi nakonec přijde nejlepší, není příbuzná ani jahodám, ani rajčatům, které tam přijdou příští rok. No snad mi ještě něco málo vyroste, kdy pak bude vhodný termín na zarytí, aby to do května zetlelo? Stačí až před příchodem prvních větších mrazů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 23.9.2019 13:39

Tak jsem včera vysela tu hořčici. Jenom pořád nevím, kdy je nejpozdější termín na zarytí, aby to do května zetlelo? Stačí až před příchodem prvních větších mrazů, třeba až koncem prosince, nebo to musím zarýt dřív?

Jinak jsem našla solidní lipovou alej, tak pokud je lípa opravdu výborná do kompostu, tak si něco můžu zkusit nahrabat. Co ta třešeň, rostou mi přímo v ulici, tak je to pro mě nejdostupnější, bude z toho dobrý kompost? A ta katalpa o dva bloky dál, může se použít? Buky jsem zatím nenašla, ale budu ještě pátrat.

Můžu listí přidávat k zelené hmotě na jaře (tak jak jsem to dělala doposud), nebo je lepší ho kompostovat s hlínou jak doporučuje Vladimír? V druhém případě co ale na jaře přidat k zelenému, dřeva moc nemám?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.201 (?), 23.9.2019 15:26

V jake jste nadmorske vysce? Vysevat v druhe polovine zari zelene hnojeni nepovazuji za dobry napad, podle mne Vam to skoro vubec nevyroste. Zaryjte v obvyklem terminu, kdy ryjete. Repka neni vhodna predplodina pro jahody,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 12:47

Nadmořská výška je 330m (ve městě). Na začátku po dotazu, zda má cenu ještě něco vyset, tak psal Petr z H, že to ještě smysl má. Druh zeleného hnojení mi nikdo moc neporadil (kromě přebytku semen, ale ty já nemám), hořčice s trochou řepky (20 procent) mi přišla nejlepší, není příbuzná ani s jahodou, ani s rajčetem. Není před jahodami, ale po nich, příští rok tam budou rajčata. Přesto by mě zajímalo, proč není vhodná řepka před jahodami, když s nimi není příbuzná?

Ještě k rytí, nemám žádný obvyklý termín. Např. záhon po rajčatech ryju, když pomrznou a vytrhám je. Tenhle záhon už rytý byl, když jsem ho dezinfikovala dusíkatým vápnem. Jde mi o to, kdy je nejpozdější termín na zarytí zeleného hnojení, aby ještě stačilo do poloviny května před sazením rajčat v zemi zetlít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 24.9.2019 13:38

Nejde o příbuznost mezi plodinami, ale o společné choroby, napr. Verticilium.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 97.51 (?), 24.9.2019 15:07

Vybírejte odrůdy rajčat i jahodníku odolnější této chorobě. Při tom, kolik má V hostitelů, podzimní výsev brukvovitých moc rizika nepřidá. Riziko lze snížit Perlkou cca 3 týdny před výsadbou.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 24.9.2019 16:11

Jahody mám nyní pouze Karmen. Kdysi jsem měla ještě Ostaru a Senga Senganu, ale Ostara mi nechtěla odnožovat a Sengana nějak zašla, když nebylo na zahradu tolik času a jahody jsem zanedbávala. Přežila jenom ta Karmen a protože nám stejně chutnala nejvíc, tak mi to tolik nevadilo. I když nějakou dvakrát plodící bych si ještě ráda pořídila, abych měla jahody i na podzim, nejlépe chuťově co nejpodobnější právě Karmen. Zda je odolná na uvedenou nemoc netuším, ale asi ano, porost vypadá zdravě.

Z rajčat zatím vyhrává Start, manželovi chutná Tornádo, letos jsme měli ještě Toro a Tipo, to poslední tedy nezaujalo vůbec, mělo dost tvrdou a silnou dužinu. Loni jsme zkoušeli nějaké malé, myslím že to bylo Bejbino, ale zase tolik nezaujalo. Plody dobré, ale na to jak byly malé, tak jich zase o tolik víc než u normálního rajčete nebylo. Jak jsou tyto druhy odolné na uvedenou nemoc netuším, na plíseň odolné nebyly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 24.9.2019 13:39

Samozřejmě že zasetí je ok. Vloni jsem sel v září, protože srpen byl bez jediné srážky a pršelo až na přelomu srpna a září. A i tak to udělalo pořádnou džungli, měsíčky dokonce stihly i vykvést, takže jsem je musel sekat, aby náhodou nedozrály semena a nezaplavelily záhon.

S vhodností vám neporadím, nikdy jsem to neřešil a zatím žádné mé vylepšení záhonů nic nepokazilo, ba právě naopak. Nevidím důvod, proč by vhodná nebyla. To je moc fajn, když v každé diskuzi nějaký anonym vykřikne pravý opak bez zdůvodnění a nasadí vám brouka do hlavy... Zkuste použít Google, a zjistíte, že články o pěstování jahod naopak před výsadbou zelené hnojení právě hořčicí doporučují.

Neřešte to. Když budete sledovat zdejší diskuze, zjistíte, že anonymové velmi často škodí a bez zdůvodnění napadají dobře míněné a vyzkoušené rady a postupy.

Co se rytí týče, ryjte, až uznáte za vhodné, podle podmínek. Není kam spěchat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 24.9.2019 13:50

Repka neni horcice, to jsou dve ruzne plodiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika