Zelené hnojení



Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?)
19.9.2019 13:00

Sazenice jahody mi prokoření kelímek zhruba za 4-6 týdnů a má zhruba 4 listy, tak snad je to úměrné, před výsadbou žádné listy neodstraňuji. Při výsadbě sazenici dodám živiny v substrátu smíchaným s kompostem, do kterého jahody vysazuji. Po vysazení jahodám vyštipuji šlahouny, aby se nevysilovaly, občas nějaké sazenici stále napadá je pouštět, snad už toho teď konečně nechají.

K tomu dusíku. Já mám informace od jahodáře, že v srpnu se nemá dusík dávat a naopak se má dávat po polovině září, protože jahoda ho potřebuje při zakládání květů na příští rok, ne tedy k růstu. Samozřejmě že nové sazenice ho potřebují méně, než stávající výsadba. Já dodávám jahodám granulované hnojivo (s dusíkem) hned po odplození začátkem července (pokud záhon neruším) a potom právě v těchto dnech po polovině září tekuté s méně dusíku než v červenci, ale aby tam byl, a s více draslíku na vyzrání pletiv pro přezimování. Mám malou zahrádku, tak si ten kristalon můžu dovolit. Podle mého zdroje informací je právě největší chyba hnojit jahody dusíkem v srpnu a nepohnojit je v září, zvlášť když po pohnojení dost prší a dusík se vyplaví. Pokud tedy máte jiné informace, potom by mě velice zajímal zdroj, napište mi prosím ten zmíněný web.

Ten test, já to klidně vyzkouším. Mám 2 roky starý záhon, jahody jsou tam silné dost a dusíkem jsem je hnojila naposled začátkem července. O víkendu jsem je zrovna chtěla přihnojit, tak zkusím na 1/4 záhonu dát bezdusíkaté hnojivo a na zbytku kombinované i s dusíkem a uvidíme, zda se to příští rok nějak znatelně projeví v plodnosti či ve vymrzání. Já mám tyto informace o potřebě hnojení v září poprvé, doteď jsem jahodám nevěnovala tolik péče, což bylo samozřejmě znát i na úrodě. Teď mám trochu víc času, tak jsem začala studovat, co by pro ně bylo optimální, tedy s přihlédnutím k mým možnostem, přístroj na měření dusíku si pořizovat nebudu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 18.9.2019 22:45

Já už vůbec nejsem odborník na kompostování, spíš se to začínám učit, ale docela mě to zajímá. Pokud tomu tedy někdo trochu rozumí, je pravda, že při kompostování zelené hmoty část živin vyprchá a při zarytí zůstane v půdě? Opravdu by mě to hodně zajímalo. Pokud tomu tak je, tak máte pravdu, že je lepší zelené hnojivo zarýt. Pokud tomu tak není, tak si myslím, že je úplně jedno, jestli to zareju, nebo hodím na kompost. Spousta lidí pěstuje na zahradě trávník a ten musí taky kosit (sekat) a má z něj pak trávu do kompostu (pokud nepotřebuje seno), nevidím v tom příliš rozdíl.

Pokud jde o listovku, tak ze zahrady budu mít listí z jedné broskvoně (jak když plivne), višně, jabloně, hrušně a ze sousedovo ořešáku. Před barákem v ulici máme třešně, tak bych mohla ještě shrabat ulici. O dva bloky dál je katalpa, ta má pořádný lupena, je to do kompostu vhodné? O bukovém parku nevím, ale zkusím zapátrat v širším okolí, třeba nějaký objevím.

Co potom s tím listím? Dosud jsem ho sušila a příští rok přidávala do zeleného kompostu. Teď na podzim už nic zelené nemám, ani ten plevel už moc neroste. Na jaře je ho mnohem víc a vzhledem k tomu, že nemám nic moc dřevěného uhlíkatého, tak to zelené prokládám tím suchým listím. Můžu to tak dělat dál, nebo je lepší zachovat listí vlhké?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 18.9.2019 19:51

Jahody dávám každý rok po hrachu. Ten sklidím tak někdy koncem června případně začátkem července. Rostliny vytrhám a dám na kompost. Záhon nakypřím motykou a čekám jestli zaprší a trochu se to slehne. Většinou mám sazenice připravemné začátkem srpna a jak je příhodná předpověď hlavně pokud nemá být příliš slunečno a je předpoklad deště tak už v první dekádě srpna sázím. Dusíku je po hrachu v půdě dost. Ještě jednou přihnojím koncem srpna ledkem a potom dám zálivku něčím s volným draslíkem a fosforem. Ošetřím proti červené skvrnitosti listů (Score případně Kuprikol). Přes zimu před příchodem mrazů zakryji jahody bílou netkanou.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 18.9.2019 23:05

Hrách nebo fazole, to už je skoro jedno. Tedy úplně jedno to není, plodiny jsou sice příbuzné, ale hrách dozraje dřív. Problém je ten, že já syrový nemůžu a dozrálý (třeba hrachovou kaši) moc nemusím. Zelené fazole mám ráda, tak tam dám fazole.
Sazenice jahod mám většinou až v polovině srpna, šlahouny mi pouští až po odplození, tak to by snad už mohlo být sklizeno.
Jinak dát ledek jahodám koncem srpna není nejlepší, ale to je tady asi jenom můj názor, tak ho nikomu nebudu vnucovat. Zkuste ale někdy dát k pár rostlinám ledek až v polovině září, jestli to bude mít vliv na úrodu v příštím roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 18.9.2019 23:33

Já to moc neřeším. Na jiném webu je přítel nebo řekněme kamarád, který se zabývá hlavně jahodami. Ví o tom opravdu hodně a ten mi radí, Ne že bych dělal všechno co mně poradí, já si to uzpůsobím svým podmínkám a možnostem. Zatím jsem velmi spokojen s výnosy a o to mně u jahod jde. Ten ledek v srpnu je na jeho doporučení- docela to chápu, pokud nemá rostlina dostatečný kořenový systém tak může přecházet do fáze kdy se tvoří základy budoucí úrody, ale úroda bude stejně slabá. Když není nať, tak není úroda, to platí obecně. Jinak knh o zahradě mám plno a také si mohu cokoliv půjčit v v Moravské zemské knihovně..

Jen by mně zajímalo, jak poznáte, že to Vaše hnojení přispělo k větší úrodě. Děláte srovnávací zkoušky?

           Vladimír

Jahody Salsa a Rumba
Jahody Salsa a Rumba
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 19.9.2019 0:59

Nepodpoří zakořenění spíš draslík?
Jinak ten ledek v srpnu dáváte jenom na nové sazenice, nebo i na stávající výsadbu?
O který jde web? třeba bych se taky ještě něco přiučila. :-)
Zatím jsem srovnávací zkoušky nedělala, ale můžu je udělat. Co vlastně konkrétně mám vyzkoušet? Zda je k něčemu dobré hnojit v srpnu bez dusíku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 19.9.2019 7:18

Předpokládám, že sázíte sazenice, které mají kořeny úměrné zelené části rostliny. Potom je potřeba, aby rostlina co nejvíce zesíůila a k tomu potřebuje ten dusík (asimilace). I starší rostliny ho potřebují, jak píši větší rostlina, větší naděje na úrodu. Později se dusík nedává, protože při bujném růstu se zvyšuje riziko vymrzání rostlin v zimě. Tohoto využívá firma, která vyrábí Kristalon, dělá stále nové druhy, píše u nich třeba na květ a plod nebo na podzim atd. a vytváří tak dojem, že bez tohoto hnojiva nelze plody vypěstovat. Přitom základ je stále stejný- NPK jen se poměry liší. Nerad bych, aby vznikl dojem, že mám něco proti Kristalonu, ale pohnojit větší zahradu Kristalonem opravdu něco stojí.

S tím testem to byla jen taková řečnická otázka. Asi těžko někdo z nás takový test je schopen udělat. Nemáme pro to ani podmínky ani čas se tím zabývat. A tak nám nezbývá věřit tomu co se píše v knihách a doufat nebo snad spíše věřit, že naše zemina je takovou tou průměrnou a hnojit tak jak se tam píše.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 19.9.2019 13:00

Sazenice jahody mi prokoření kelímek zhruba za 4-6 týdnů a má zhruba 4 listy, tak snad je to úměrné, před výsadbou žádné listy neodstraňuji. Při výsadbě sazenici dodám živiny v substrátu smíchaným s kompostem, do kterého jahody vysazuji. Po vysazení jahodám vyštipuji šlahouny, aby se nevysilovaly, občas nějaké sazenici stále napadá je pouštět, snad už toho teď konečně nechají.

K tomu dusíku. Já mám informace od jahodáře, že v srpnu se nemá dusík dávat a naopak se má dávat po polovině září, protože jahoda ho potřebuje při zakládání květů na příští rok, ne tedy k růstu. Samozřejmě že nové sazenice ho potřebují méně, než stávající výsadba. Já dodávám jahodám granulované hnojivo (s dusíkem) hned po odplození začátkem července (pokud záhon neruším) a potom právě v těchto dnech po polovině září tekuté s méně dusíku než v červenci, ale aby tam byl, a s více draslíku na vyzrání pletiv pro přezimování. Mám malou zahrádku, tak si ten kristalon můžu dovolit. Podle mého zdroje informací je právě největší chyba hnojit jahody dusíkem v srpnu a nepohnojit je v září, zvlášť když po pohnojení dost prší a dusík se vyplaví. Pokud tedy máte jiné informace, potom by mě velice zajímal zdroj, napište mi prosím ten zmíněný web.

Ten test, já to klidně vyzkouším. Mám 2 roky starý záhon, jahody jsou tam silné dost a dusíkem jsem je hnojila naposled začátkem července. O víkendu jsem je zrovna chtěla přihnojit, tak zkusím na 1/4 záhonu dát bezdusíkaté hnojivo a na zbytku kombinované i s dusíkem a uvidíme, zda se to příští rok nějak znatelně projeví v plodnosti či ve vymrzání. Já mám tyto informace o potřebě hnojení v září poprvé, doteď jsem jahodám nevěnovala tolik péče, což bylo samozřejmě znát i na úrodě. Teď mám trochu víc času, tak jsem začala studovat, co by pro ně bylo optimální, tedy s přihlédnutím k mým možnostem, přístroj na měření dusíku si pořizovat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 19.9.2019 18:46

No jo, chápu, že když máte velkou zahradu, že to tolik neřešíte, já se z mé malé pokouším vytěžit co nejvíc.
Jinak děkuji za odkaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.237 (?), 19.9.2019 0:11

Když zarýváte organiku přímo do záhonu, přilákátena ni žížaly, které vám vylepší i původní zem. Přidáním hotového kompostu jen pohnojíte.

Kvalitní je i lipové listí. Než listí hrabat, je jednodušší posbírat ho sekačkou na trávu. Nasekané se rychleji rozkládá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 19.9.2019 0:40

Myslíte, že hotový kompost žížaly nepřiláká? No ale uznávám, že teprve tlející je asi přiláká víc.
O lípách v okolí nevím, zkusím zapátrat.
To s tou sekačkou vím, ale to nejde udělat na záhoně, to bych si posekala jahody. Jinde by to asi šlo. Ale venku na ulici nebo v parku taky sekačku mít nebudu a budu muset hrabat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika