vápnění půdy



Stránky: 1,  2   
host - 207.66 (?) 
25.3.2009 15:48, zobrazeno: 47552x

Právě jsem pročítala nějaké diskuse ohledně hnojení, protože se začínám starat o několik let neudržovanou zahradu v bídném stavu. Narazila jsem na odpověď pana Vysloužila v jedné předešlé diskusi, že chudá a kamenítá půda se vápnit nemá. I na naší zahradě je kamenitá půda, protože asi 1m pod povrchem je skála, půda je žlutá, těžká a jílovitá, což podle mě znamená chudá. Podle "chytrých knih" a podle druhů plevele, které tu rostou (trávník samá sedmikráska a mech, záhony plné žabince) je problém v nedostatku vápna v půdě. Měla jsem proto v plánu na podzim všechno pořádně povápnit a zahradě tak pomoci. Proto bych se ráda zeptala, jak to pan Vysloužil myslel a co bych tedy podle jeho názoru (nebo názoru někoho jiného, víc hlav víc ví) měla s takto špatně úrodnou půdou na zahradě dělat. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 235.249 (?), 25.3.2009 17:20

Jiné řešení - pěstovat rostliny kterým taková půda vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.66 (?), 25.3.2009 17:36

Vzhledem k tomu, že pozemek je poměrně dost velký a je u chaty, ráda bych si v létě a na podzim utrhla sem tam nějaké jahody, rybíz, angrešt nebo jablko. O pohledu nějakou tu rozkvetlou kytičku ani nemluvím. Už tak jsme charakterem pozemku ve výběru dost omezeni a přizpůsobujeme se kde můžeme, protože na skále toho opravdu moc nevyroste. Pokud bych se řídila Vaší radou doslova, tak tam založím mechovou plantáž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 25.3.2009 22:02

Asi by to nejdříve chtělo pokusit se tu půdu trochu zlehčit a dodat humus, alespoň v té části, co chcete mít jahody a kytky. Pro keře a stromky by to stačilo jen v místě výsadby. Pokud se tam teď nic nepěstovalo, tak bude půda odpočatá.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 25.3.2009 23:12

No vidíte, to jsou zrovna rostliny které radši spíš trochu kyselejší půdu. Samozřejmě ne extrém.

Dál třeba různé borůvky, brusinky, kiwi a minikiwi...

I kdyby, tak podle toho co píšete z toho samotné vápno nějakou zázračnou půdu neudělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 25.3.2009 23:17

A pokud cchete okrasnou, tak tady máte celý článek (snad se mi to povede vložit).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 26.3.2009 10:04

Moja otazka je, ci vapnenie pody mozno nahradit pridanim popola z dreva. Dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.17 (?), 26.3.2009 13:15

Mám poměrně kyselou zem. Pěstuji mimo jiného azalky a popel ze spalování dřeva sypu ke všemu. Je to výborné hnojivo. Nevadí v mém případě azalkám ani jahodám, celery jen povyskočí. Pamatuji, že na cílových plochách dělostřeleckých granátů v Brdech občas hořelo, došlo tím ku zmlazení brusinkových porostů a k jejich pohnojení. A jaké v těch místech narostly bobule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 26.3.2009 10:19

Nesmíte na to moc vědecky. Vápnění neuškodí žádné půdě, pomůže skoro všem, (mimo Pálavy, tam je vápna dost). Půda není kamenitá, ale jílovitá a je v ní kamení. Zřejmě bude i dost vlhká, kámen nepustí vodu dolů. Klidně to povápněte. Pro klid duše se podívejte, jeslti ja tam mech, žabinec a šťovík. Když ano, vesele do toho. Kompostujte trávu - s vápnem a ještě něčím, slámou, papírem, aby v tom byl uhlík.  A kompostem postupně vylepšujte. Nehnojte moc dusíkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 26.3.2009 16:05

Myslel jsem to tak, že je-li půda chudá, či vyčerpaná, je důležitější dodat nejdřív humus a živiny, tedy N, P a K, než hned v první fázi vápnit.
   Staré pořekadlo (podle 1000 rad zahrádkářům od R. Roda) praví: "Vápno obohacuje otce a ochuzuje syna". Vápněním tedy vytáhnete z půdy poslední zbytky živin a ještě víc ji ochudíte. Proto, jak správně píše PP, přidávejte spíš kompost. A je-li půda kyselá, tak i kompost s vápnem. 
  I když mnozí diskutující včetně odborníků přidávání vápna do kompostu odmítají. Já k nim ale nepatřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika