Rozbor zeminy -> vhodné hnojení



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
23.1.2018 8:31, zobrazeno: 6077x

Na zatravněné hlinitopísčité půdě (kde "nikdy" nebyly stromy) jsem vysadil ovocné stromy, nyní jsem si nechal udělat rozbor a rád bych poskytl stromům vhodné hnojení.

Rozbor přikládám jako obrázek.

Na podzim jsem přihnojil hořkou solí a síranem draselným (ale i superfosfátem, kterého je dle rozboru nadbytek, takže jsem jej mohl vynechat), odleželým kravským hnojem a přidal jsem i dřevěné uhlí.

Kdo máte s rozbory zkušenost - jak byste dle jeho výsledku doporučovali postupovat do budoucna? Mám pravidelně na podzim hnojit Mg+K a dávkou organiky, nebo ještě něco přidat? Mám na jaře dvoufázově použít LAD pro dodání dusíku? Je pH 6.4 pro ovocné stromy ideální, nebo jej nějak změnit?

Díky za případné rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 23.1.2018 9:04

Pokud je fosforu dostatek, tak se fosforem hnojí tzv. "na bilanci" a to nejlevnějšími formami fosforu nebo hnojivy, kde fosfor je sekundární složkou (např. Amofos). Mírně kyselé pH a nižší obsah hořčíku indikuje, že by se mělo vápnit dolomitickým vápencem. Dražší formy hořčíku bych nedával (tj. Kieserit jen v případě, že by nebyla potřeba vápnění na úpravu pH, hořkou sůl pak spíše jen výjimečně při potřebě rychle opravit akutní nedostatek hořčíku). Stromům nevadí chloridová forma draslíku a síru na tvoření silic (jako cibule a zelí) výrazně nepotřebují, takže je lepší užít levnou Draselnou sůl než drahý Síran draselný.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.1.2018 16:23

Pokud se jedná o domácí zahradu a ne intenzivní produkční sad, vybodl bych se na chemická hnojiva. V půdě je živin dost. Hnojil bych jen kompostem, co domácnost a zahradní odpad vytvoří.  Rozleželým nebo lépe zkompostovaným hnojem a dřevěným uhlím - když už ho máte - se taky nic nepokazí, ale shánět ho nutné není.. Reakce půdy - pH - je v pohodě, jednou za 3 roky trochu dolomitu prospěje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.7 (?), 23.1.2018 16:59

To naozaj?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 241.180 (?), 23.1.2018 17:17

Díky. No kompostu není nikdy dost, k 50 stromkům mi odpad z domu a zahrady nestačí... doplním hnojem. Dřevěné uhlí si vyrábím sám, dřeva mám spíš přebytek. A dolomit tedy dám na podzim, jak jste dříve doporučoval, když jsem na podzim používal jiná minerální hnojiva, se kterými se nemá kombinovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 23.1.2018 18:02

Taky bych se na to vykašlal.

Zajímavý je poměrně vysoký obsah hořčíku. Pro jádroviny se doporučuje poměr K: Mg 2:1. Draslík je dobrý do peckovin. U jabloní může při nevhodné vyšší dávce blokovat Ca a tím zkrátit skladovatelnost (u odrůd se sklonem k pihovitosti).

Soustředil bych se na dusík během sezóny.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 241.180 (?), 23.1.2018 18:29

A na ten dusík jsem se ptal - předpokládám, že v půdě ho příliš nebude. Je tedy vhodné použít na jaře a začátkem léta LAD, nebo raději něco jiného?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 30.198 (?), 1.4.2018 11:57

Ten rozbor zjistil pouze nejzákladnější makroprvky. S mikroprvky je větší problém je zjistit a doplnit; je jich mnohem víc. Kamarád zjistil, že nejevnější rozbor půdy na kompletní složení prvků je kupodivu v USA, a sice včetně zaslání vzorků půdy z ČR. Jinak se nedostatek zjišťuje nepřímo pomocí projevu jejich nedostatku na rostlinách. Tak jsem postupoval já. Chybí mi bór a pravděpodobně i selen (obecný problém). Už jsem pořídil Borax a Selenol - dnes jdu "hnojit"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika