Popel ze zeravů



host - 216.221 (?) 
19.2.2016 11:02, zobrazeno: 6144x
Na zahradě jsme loni likvidovali přerostlé zeravy, dřevem topíme v krbu. Můžu popel z tohoto stromu přidávat do kompostu? Manžel tvrdí že ano, ale já si tím rozhodně nejsem jistá, tůje jsou přece jenom jedovaté.. Na internetu jsem nenašla žádnou radu, všude píšou že ostříhané větvičky ne, ale o popelu ani slovo. Víte někdo víc? Hana
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 19.2.2016 11:38

A zásadě nemáte ani jeden pravdu.

Při Vašem pojetí jedovatosti by jste do kompostu nemohla dávat ani nať lilkovitých rostlin (rajčata, brambory, baklažán,...) či jiné plevele a okrasné rostliny (durman, skočec, oleandr,...). Tedy zerav můžete do kompostu dávat klidně i jako štěpku (kompost nemá žaludek, plíce ani mozek).

Manžel také nemá úplně pravdu. Do prvotní kupy (zakládky) kompostu popel jako silná alkalie nepatří, protože brzdí rozkladné procesy a zhoršuje bilanci využitelného dusíku. Naopak k uvedenému, přimícháváním během přehazování nebo do hotového kompostu popel patří, protože mírně kyselé pH surového kompostu promění na neutrální zahradnický substrát (pH = 6,5 až 7,5).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.221 (?), 19.2.2016 13:35
Moc vám děkuji, uklidnil jste mě. A manžel bude mít radost že měl pravdu :) Popel přidáváme ke kompostu až při přehazování, takže žádný problém. Hana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.241 (?), 19.2.2016 11:46

Nevím, ale zkuste se na to podívat přes exhalace které topením produkujete: Pokud se v okolí nevyskytuje více uhynulého ptactva než je v předjaří obvyklé a pokud se v obci ani příliš nezvýšila úmrtnost, tak bych byla v klidu...smileysmileysmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.2.2016 13:36

S tou zásaditostí dřevěného popela má Standa sice pravdu, ale záleží na tom, kolik toho popela (ve srovnání s ostatní masou) kompostujete. V zimě příliš rostlinných zbytků není, zato popela je hodně, v sezóně bych se ale občasného přihození popela na kompost nebál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 3.3.2016 9:05

Za sezónu stopím 3m3 dřeva, toho popela z toho zas tak moc není. V nádobě, kterou vysypáváme na kompost, výrazně převažují biologické zbytky nad množstvím popela. A kompost se naprosto normálně rozkládá, nepostřehl jsem, že by popel v něm měl nějaký vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika