Popel na zahradu?



host - 177.53 (?)
1.7.2010 0:46
Je tento popel ze dreva vhodny i k ovocnym stromum jako je jablon, svestka, merunka? 2. Kdyz to prepoctu na 10l kybl, kolik popela bych mel tak maximalne behem roku dat k jednomu stromu? Nerad bych to prehnal.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 35.64 (?), 31.3.2010 16:07

Popelem ze dřeva neuděláte půdu kyselejší. Naopak. Popel ze dřeva obsahuje okolo 35% vápníku. Popel ze dřeva rozhodně nepatří ke kyselinomilným rostlinám jako jsou např. rododendrony a azalky. Ale také borůvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 119.93 (?), 31.3.2010 16:53

Děkuji za informaci. Můžu tu zeminu dát pro ibišky a hortenzie (bílé a modré)? Můžu dát teda pro rododnedrony a spol lesní hrabanku, ale spod listnáčů? Nebo to také nezkyslí půdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 35.64 (?), 31.3.2010 17:57

Pro ibišky je vhodná mírně kyselá zem, pro hortenzie a zejména modré, také. Pokud jde o lesní hrabanku, teoreticky ano, ale lesní hrabanka se myslím nesmí vynášet z lesa. Téhož účinku dosáhnete použitím rašeliny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 119.93 (?), 31.3.2010 18:17

Děkuji. Mám povinnost udržovat část lesa před domem a hrabanka je na místě, kde byl kdysi asfaltový chodník, takže ji budu odklízet v rámci úklidu lesoparku. Mám i dřevní štěpky, takže bych je také mohla někde šoupnout. Můžu je dát do kravského hnoje, nebo je raději namíchat pod rododendrony do země?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 35.64 (?), 31.3.2010 18:56

Dřevní štěpky a kravský hnůj bych viděla jako dobrý základ kvalitního kompostu. Co všechno lze kompostovat a jak se to dělá, se dočtete na samostatných tématech i na tomto webu. Kvalitní kompost pak můžete s úspěchem použít všude, kde budete potřebovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 119.93 (?), 31.3.2010 19:04

Děkuji. Založím jeden kompost do kompostéru a jeden na otevřené kompostiště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 179.177 (?), 11.5.2010 20:43

Sýpala jsem vloni popel ze dřeva k růžím, neměla jsem je přikryté chvojím, tak jsem chránila přes zimu takto.Růžím to očividně prospělo, velký obrost a násada květů.Tak obrovské keře jsem ještě neměla.Letos popel přišel na jinou část zahrádky, kde chyběla zemina, teď už je promíchaný s novou zemi a zasetá tráva, uvidíme,jak se bude dařit trávě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 177.53 (?), 1.7.2010 0:46
Je tento popel ze dreva vhodny i k ovocnym stromum jako je jablon, svestka, merunka? 2. Kdyz to prepoctu na 10l kybl, kolik popela bych mel tak maximalne behem roku dat k jednomu stromu? Nerad bych to prehnal.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 1.4.2011 22:07

Nevím, jak Vy, ale já topím celou zimu dřevem. Stopím asi 10 až 15 kubíků dřeva. Popel vybírám jednou za týden a je ho vždycky asi kýbl. Jdu ven a hned ho rozhazuju po zahradě do trávníku, i pod stromy. Plocha posypu je asi 8 arů. Nějaký popel sdělám na dezinfekci a zároveň i přihnojení leknínů, když je dělím a přesazuju. Přidávám k nim ještě pár hrstí rohoviny a jedou pak jak z praku. Když to dopadne na sníh, postupně se to rozpouští, což je dobře. Letošní průběh zimy byl ale poněkud nešťastný. Od půlky ledna bylo poměrně teplo a minimum srážek. Takové sucho v zimě nepamatuju. No nevadí. Popel sypu hlava nehlava. Je lehce rozpustný ve vodě, tak mu na zapracování do země stačí málo. Asi Vám moje odpověď nic neřekne, nicméně problémem, kam s ním a jaké množství - neřeším. Prostě ho rozházím a hotovo. Nevšiml jsem si, že by to něčemu vadilo. Jo akorát moje tchýně se divila, že má po kontrole naší zahrady nejak špinavé boty. Neřeším. Sucho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kozelzahradnik - (1) - 18.94 (?), 1.7.2010 7:25

Já popel házím jen tak před zimou po zahradě a zarývám do záhonků, ale jen popel ze 100% čistého dřeva. Uhlí zásadně nesypu nikam. Mnoho síry by asi nepomohlo půdě, přesířenou jí nechci mít...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika