ledek vápenný nebo amonný



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 235.138 (?) 
18.12.2009 8:21
Prosím o radu : měl jsem na zahradě staré pařezy někde jsem se dočetl že pro odstranění je vhodné navrtat a do děr nasypat ledek. Sehnal jsem z laboratoře starý ztvrdlý čistý (bez vápna) dusičnan amonný, který jsem použil. Pařezy po dvou letech šly krásně vykopat. Mám toho pěknou hromadu. Mohu to spálit v kotli??? bojím se aby to nevybuchlo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 58.225 (?), 22.12.2009 16:43

To je počteníčko! Jenom se divím, že se neozval ještě Cemický Alí.Ledek vápenatý obsahuje dusičnanový aniont a vápník a také se z něj dá vyrobit trhavina, zatímco ledek amonný s vápencem obsahuje obě 2 základní formy hnojivého dusíku - dusičnanový, který využívají všechny rostliny a amonný, který využívají přímo jen některé rostliny a musí se v půdě přeměnit na ten ledkový, takže působí trochu pomaleji.Ten vápenec se tam přidává právě pro stabilizaci, ale udělat bum zase není tak jednoduché, aby vám to bouchlo v kotli.To zkuste kousek toho pařezu zapálit a pokud bude doutnat a přítom syčet, tak bude hořet jeko doutnák, ale spíš už bude ten ledek již dávno vyplavený a sežraný houbami a pod.Tyhle potvory, když žerou celulózu jako zdroj energie, tak k tomu přikusují jakoukoli formu dusíku.Proto se to tak rychle rozpadlo.Ale původně se ten pařez nachá nacucat ledkem a pak se zapálí a on vydoutná aby se nemusel pracně vykopávat, ale nevím, že by se tím v dnešní době nějaký dobrodruh zaobíral.Ještě k ledku váprnatému: ten dusík rostliny sežerou rychle a zbyde vápník, který působí alkalicky, tak to někdy může vadit kyselinomilným rostlinám, ale viděl jsem běžně hnojit azalky tímto hnojivem s dobrým výsledkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.198 (?), 27.12.2009 18:23
Díky za radu, vše spáleno bez problémů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 201.178 (?), 9.7.2015 14:45

Na pařez se nasype hromádka přes celý průměr a přikryje se to folií proti dešti a zajistí gumičkou.Provádí se v Plzni,(např.).Ledek amonný už po letech je zase v prodeji.Ale zajímalo by mne, jak si bezpečnostní hysterici poradí s keramickými noži ze zirkoniové keramiky, když detektory kovů na ně nereagují... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika