Kosti, močůvka a jiné alternativní zdroje fosforu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
29.11.2013 12:06, zobrazeno: 54163x

Zrekapitukujeme si, jak dostat do půdy fosfor. Kdo ví napoví, kdo neví tak se zeptá... "proč ovocnému stromoví od štědroveřerní večeře kosti".

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 155.121 (?), 29.11.2013 12:22

V močůvce fosfor moc není...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 29.11.2013 12:30

Samostatně jímaná moč obsahuje fosfor a ten se při prokvašení na močůvku ztratí? A kam se ztratí?

Močůvka není výluh z hnoje, to je hnojůvka. Ale obě obsahují více než 90% H2O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 29.11.2013 16:35

Přírodním zdrojem fosforu pro moji spotřebu zajišťují kalouskové na túji mého dvorku.Je jich deset.Přes zimu "parkují" a startují na lov přesně podle hodinek.Je to podívaná.Co vyvrhnou do listnaté podestýlky, je můj "zisk" fosforu a vápníku.Samozřejmě přes roční pobyt v kompostéru.Túja je vysoká 15 m.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.207 (?), 29.11.2013 20:24

Taky jsem při zakládání ovocného sadu řešil otázku získání levného zdroje fosforu a dalších prvků. Zašel jsem do výrobny masných výrobků a tam mi ukázali kontejner, který denně plní syrovými a vařenými kostmi. Mohl jsem si vzít kolik jsem chtěl. Protože rozklad celých kostí je v půdě pomalý, řešil jsem drcení na menší kousky. Drtička byla jen na drůbeží a jiné slabé kosti a stála jak metrák hnojiva. Tak jsem od toho upustil. Malé kosti z obědu dávám do kompostu, za 1-2 roky jsou rozpuštěny/rozežrány. Fosfor a další prvky dodávám v popelu ze dřeva, mulči a kompostu. Do kompostu přidávám v zimě slámu na vylehčení, vše organické ze zahrady, používám mladou trávu na dodání dusíku, od jara do podzimu hodně mulčuji trávou - před zimou mulč kvůli hlodavcům shrábnu a pod ní je krásně kyprá zem plná žížal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 29.11.2013 21:27

No, pro hnojení není nutné kosti nutně mechanicky drtit ale dají se přidávat do roztopených kamen. Pak máte popel s vyšším obsahem fosforu, procento vápníku se téměř nezmění a draslíku je méně. Pro spalování jsou lepší syrové kosti, obsahují více tuku a tím se lépe rozpadají. Další možnost, kterou používám je, že je přihazuji k roští do kladívkového šrotovníku.

Pro kosti z drůbeže je rozklad v kyselém prostředí zakládky kompostu naprosto bez práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.179 (?), 18.2.2014 19:41

Profesorka chemie, která učí mého syna mi spočítala, že v kostech je cca 20 % fosforu. 1 kg kostí má tedy 200 gramů fosforu. Jistě se to může lišit druhem a stářím zvířete. 

Ve spálených kostech je cca 5% fosforu. Je to nějak málo, ale asi se část fosforu spálí. Pak je výhodnější kosti nepálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.2.2014 20:13

...spočítala, že v kostech je cca 20 % fosforu. 1 kg kostí má tedy 200 gramů fosforu.

To je samozřejmě nesmysl.Tolik fosforu nemá ani superfosfát.  Profesorka ať vrátí diplom nebo syn ať lépe poslouchá. V těle dospělého člověka je cca 700 g fosforu, z toho 500 g v kostech a zubech, které váží dohromady asi 12 kilo. Tedy v kostech i začerstva je těch zmíněných 4-5% fosforu. Což je i tak dost. Od zvířat se to nemůže příliš lišit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.179 (?), 19.2.2014 20:12

Důvodem nepřesné informace byl informační šum. Těch 20% není obsah v kosti, ale ve fosforečnanu vápenatém. Tak mi vychází přibližně 112 g fosforu na 1 kg kostí. I to je dost vysoké číslo, které na váhu kostí neodpovídá celkovému množství fosforu. Najde se někdo s příslušným vzděláním, kdo potvrdí, nebo vysvětlí tento rozpor? Pořád si myslím, že kosti jsou nejbohatším alternativním zdrojem fosforu.

Panu Vysloužilovi slibuji, že se polepším a budu formulovat příspěvky lépe. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.179 (?), 19.2.2014 20:47

Na adrese "Fosfor - Lecyklopaedia" se uvádí, že v popelu kostěném je 16 až 17 pct.fosforu.  Dále v textu píší, že ze 100 kg popela kostěného lze získat 8-10 kg fosforu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika