Koňský hnůj



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
28.10.2014 19:20

Koňský hnůj zdarma hmmm... a hned plný 1/2 tunový vozík... hmmm.Suchoučký,sladoučký jak kompost... to je vůně.Mimochodem už jste si někdy všimli,když v létě s večerem klesájí vrchní vrstvy atmosféry nasycené plyny z kravína,jak to příjemně voní?

Chtělo by to nějak sušit a peletovat na sklad, abych si mohl na jaře nabrat rukou, a jen tak sypnout do květináče jak z průmyslového balení.Majitelka tvrdila, že je ráda, když si někdo pro hnůj přijede, protože jinak by to museli sami odvážet, nebo se tím jinak zabývat...a měli ho tam celkem dost.Já jsem taky rád, a tak mě to stálo jen benzín za 15 km, a opotřebení auta.





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
      
host - 166.133 (?), 16.10.2014 13:05

Dobrý den, mám možnost mít koňský hnůj. Nikdy jsem nehnojila neb jsem nikdy moc nepěstovala takže zkušenosti nemám. Tady jak o tom čtu tak mám pocit, že jsem na stránkách chemikářů. Myslela jsem, že ho zaryju do skleníku někdy v období říjen - listopad, protože se bojím, aby na jaře nespálil rostliny. Na jaře pak proleju vodou a pokopu. Poté zasadím rajčata, papriky a okurky. Bude to správně? Ještě dotaz co je čerstvý hnůj? Kamarád ho má na vlečce nějaký týden než je plná a někde ho odveze. Chtěla jsem s tím obsypat(zarýt) taky jabka, švestku,višni a mladou třešni co jsem sadila letos. Myslíte, že jim to ublíží?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 16.10.2014 13:48

Ještě dotaz co je čerstvý hnůj?

Týden nebo měsíc, je to stále čerstvý hnůj, nebo mrva.Kouzlo zahradníka spočívá v přeměně časem za působení příznivých podmínek.Zatímco letos ve skleníku zaryjete čerstvý hnůj, přechodem do nového roku budete mít na jaře k dispozici uleželý/uzrálý hnůj se zeminou... paráda co?

Někdo bude kroutit hlavou nad semínky plevelů v koňské mrvě, ale když na přelomu zimy, v lednu/únoru zapravíte dusíkaté vápno pod černou netkanou nextílii, mohlo by to semínka plevelů,nebo klíčíci plevel zničit.

U hnoje rozhozeného v obvodovém kruhu ov. stromků rizika nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.10.2014 14:53

Čerstvý hnůj je trochu protimluv. Úplně čerstvý se nazývá chlévská mrva, tedy to, co vyvezete od zvířat - sláma s močí a výkaly. Uzráním v hromadě obsah projde tepelným procesem, částečnou mineralizací a desinfekcí, sláma se rozloží natolik, že se snadno "trhá". Minimální doba uležení je tak 3 týdny v létě. Vznikne jakž takž uleželý hnůj, který se hodí pro hnojení na podzim k bramborám, jahodám, rajčatům, atd. Pro přihnojování za vegetace se příliš nehodí,   taky se s ním moc dobře nepracuje. Přidávat tento hnůj do jam při výsadbě stromků je možné, ale neměl by přijít do přímého styku s kořeny. Taky je třeba pamatovat, že se časem výrazně znmenší na objemu, čímž se stromek "propadne". Leží-li hnůj rok a déle, vznikne z něj zkompostovaný hnůj. Ten je použitelný jako kompost s vyšším obsahem dusíku. Oproti čerstvě uleželému hnoji má ovšem dusíku méně (něco odešlo do vzduchu, něco odteklo deštěm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 65.17 (?), 29.2.2012 8:36

v pátek mi přivezou z vedlejší vesnice koňský hnůj, resp. mrvu, bude to čerstvé, pár dní staré

  1. někdo radí dát to do skleníku rovnou, našlapat a na to zemina a během pár dní to začne "pracovat" a hřát
  2. někdo radí nechat to volně na hromadě vedle skleníku a to začne "pracovat" tak to teprve dát do skleníku
  3. někdo radí to i to, ale hlavně to prolít vařící vodou, jež to nastartuje
  4. a někdo radí promíchat to s listím... to ale na jaře nemám, mám maximálně piliny a nebo natrhat kartonové obaly (jako listí mají vysoký podíl uhlíku)?

mohl by to prosím někdo ujasnit? názory se kolem toho liší, ať hledám kde hledám...enlightened

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 223.249 (?), 29.2.2012 14:41

Buď zapravit hned do půdy a nebo nechat zkompostovat. Nevím co je na tom k mudrování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.1 (?), 5.3.2012 15:23

Na koňském hnoji pěstujeme všechno. Plodiny, které nesnáší čerstvý, dostanou dospod starý a navrch už rozložený do hlíny, který třeba byl už pod jinýma plodinama loni. Třeba jahody nebo mrkev. 

Skleník: každý podzim nacpeme do něj co se vejde koňského hnoje, přes zimu se doleží a pak navrch dáme slabou vrstvu zeminy. Do pařníku to stejné, ale až na jaře.  Děláme to tak každý rok.  Nepřidáváme cíleně žádné listí. Pravda je, že je tam zlomek hnoje slepičího a kozího. Horkou vodou to není potřeba startovat, startuje se sám. Leda by byl suchý, tak pak drobek studenou vodou zalít není na škodu. Pěstovali jsme dosud na tomto základě saláty, i ledové, ředkvičky, papriky, okurky salátovky i nakládačky, víno, lilky, koření různé, zjara rané květáky, zelí, kedlubny.

Takové plodiny jako třeba dýně nebo cukety pěstujeme klidně přímo na čerstvém hnoji - uděláme z něj vyšší záhonek, postrašíme hlínou a je to.

Jak tam někdo výš poznamenal, že by nedával hnůj s pilinama, tak musím oponovat - koňáci nedávají pod koně hobliny z dřevotřísek apod. svinstva, protože by z toho koně onemocněli - jsou na podestýlku velmi citliví. Musí mít hobliny nebo piliny ideálně přímo od katru, ty navíc tak nepráší, event. se prodávají už i spec. dřevěné hobliny bezprašné balené a lisované. Takže i když hnůj není slamnatý, není třeba se obávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 87.66 (?), 4.5.2012 13:49

Dobry den, mam za domem kupu konskeho hnoje a nechci aby sousedum zapachal mohu to necim prikryt dekuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 5.5.2012 14:43

Pokud ho hned nepotřebujete, zkompostujte ho! Navrch trochu zeminy. Já to tak udělal v v parném červenci 2010. Byl cítit jen při při převážení na místo uložení. Po přikrytí igelitem by mohl zpesnivět, i kompost potřebuje při zrání přístup vzduchu.  O koňském hnoji nebo kompostu je na těchto stránkách již mnoho napsáno!  Hnůj je vůně venkova !  Rozhodně lepší než výfuky aut!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.7 (?), 28.4.2014 21:35

S tím souhlasím. Jsem chovatelka koní a piliny musí být naprosto čisté z katru. Jednou jsme vzali z jiného zdroje a vyskytla se alergická reakce u klisny - otoky nohou. Ani mě to hned nenapadlo, ale dotor říkal, že tahle reakce je z podestýlky. Měl pravdu. Vyměnili jsme piliny a byl klid.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 28.10.2014 19:20

Koňský hnůj zdarma hmmm... a hned plný 1/2 tunový vozík... hmmm.Suchoučký,sladoučký jak kompost... to je vůně.Mimochodem už jste si někdy všimli,když v létě s večerem klesájí vrchní vrstvy atmosféry nasycené plyny z kravína,jak to příjemně voní?

Chtělo by to nějak sušit a peletovat na sklad, abych si mohl na jaře nabrat rukou, a jen tak sypnout do květináče jak z průmyslového balení.Majitelka tvrdila, že je ráda, když si někdo pro hnůj přijede, protože jinak by to museli sami odvážet, nebo se tím jinak zabývat...a měli ho tam celkem dost.Já jsem taky rád, a tak mě to stálo jen benzín za 15 km, a opotřebení auta.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika