Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Vladimír se ptal, na jakých odrůdách se komu (nebo jen té tazatelce?) letos objevuje rel. nedostatek vápníku. U mne akorát u Costoluto Genovese, jiné jsou v pohodě - ať jsou v nádobách nebo ve volné půdě. Ony ty letošní občasné srážky a poklesy teplot dost pomohly. Jestliže tady někdo píše o tom, že má velké problémy s odrůdou Start F1, může být jedním z důvodů i vysoký obsah draslíku v půdě. Ten totiž dokáže u vápníku docela významně blokovat jeho příjem rostlinou. Docela mě leká, jaký může být mezi pěstiteli strach z dusíku. Rostlina dusík potřebuje, jednak stále přirůstá do hmoty, vedle toho je dusík i součástí "sloučenin" v plodech. Navíc nedokážu pochopit, proč tazatelka zakládající toto vlákno chce pořád do půdy (na její povrch) dodávat humáty, organiku ve formě vykvašených slepičin. Základem je humus, vytvořený z organiky, kterou dodáte do kořenové zóny před nejlépe na podzim před výsadbou. Tekutá organická musí projít mineralizací a teprve pak jsou živiny v nich obsažené přijatelné rostlinou. Takže když dodáte něco, co se musí teprve rozložit, zakládáte si na problémm, který nikdy u Kristalonů nemůže nastat. A tak se stává, že dusík rostlina nedostane hned, ale až se organika rozloží. To může být při chodu počasí okolo nás až na konci sezony. Když poklesnou teploty půdy, zvýší se její vlhkost, což podpoří aktivitu bakterií rozkládajícíh organiku a následně uvolňování živin (tedy i dusíku) v míře nepotřebné, ale rostlinou akceptované. Jsem agronom a tak věřím tomu, že když někde napíšou, že rajče potřebuje NPK v poměru 1:1:1, věřím tomu a beru to za fakt. Takže, když si vybírám hnojiva, která k jednotlivým skupinám rostlin použiji, nejdříve hledám kolik čeho potřebují, pak se kouknu co trh nabízí a teprve pak bych přikročil k míchání ideální směsi. K míchání: pokud hodíte jedno hnojivo, okopete nebo nakypříte, můžete dát to druhé, vcelku bez obav. Potíž je s tím, jak odhadnout, kolik minerálních hnojiv musíte přihodit ke hnojivům organickým. Tabulky dávají určité rozmezí obsahu živin. Jakými hodnotami se řídíte? Průměrem nebo maximálními hodnotami, minimálními? To jen k tomu Vašemu strachu z dusíku. Já dám v zimě do brázdy králičiny na jaře Cererit a mám vyřešeno. Pokud se chcete k rostlinám a půdě, ke konzumentům chovat odpovědně, měla byste si nechat udělat rozbor půdy na základní živiny. U výsledků máte i legendu jak dál... omlouvám se, jestli to vypadá, že se snažím vytěžit informace z předešlých příspěvků abych vypadal chytřejším, ale mám opradu málo času na pravidelnější přístupy do diskuze. Takže, kdybych se sem dostal dříve, řekl bych, že na internetu je dostek informací o tom co se může a nemůže míchat a vymýšlet cosi, na co ani výrobce hnojiv nepřišel, je zpravidla neopodstatněné.     

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 17.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika