Mečíky - nekvetou



Stránky: 1,  2,  3   
havrdová - (2) 
18.5.2004 8:45, zobrazeno: 66814x
Loni jsem si zasadila mečíky.Letos jsou rozrostlé,veliké, ale ostatním už kvetou a ty moje vypadají,že letos vůbec nepokvetou. Je to tím, že je mám teprve loni zasazený a pokvetou až příští rok?Děkuji předem.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host, 23.5.2004 9:15
Čemu říkáte mečíky? Obecně se mečíky říká gladiolům. Ty se sází tak koncem dubna (já bydlím ve vyšší nadmořské výšce, tak i počátkem května) a kvetou v srpnu. Na svých mečíkách ještě rozhodně nepoznám, zda a jak budou letos kvést.
Jinak mohu ze zatím malých zahrádkářských zkušeností potvrdit, že některé rostliny prvním rokem ještě nekvetou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.32 (?), 8.9.2006 19:11

Už nějakým rokem pěsuji mečíky.Co se týče květu ,záleží na obvodu hlízy a do jaké zeminy jsme zasadili.Jsou náročné navláhu,vyžadují proto častou zálivku. Na zimu hlízy vyjmeme ze země,zažloutlé listy ukroutímea hlízy sušíme při teplotě kolem 25stupňů.Po dvou týdnech uložíme do krabice při teplotě 4 až 5 stupňů do jara  počátkem května  se hlízy vysazují do hloubky 8 až 12 cm. po 2 až 3 týdnech se začnou vyvíjet listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 186.98 (?), 18.4.2007 9:21
MInulý rok jsem zasadila cca 15 gladiolů a ani jeden nevykvetl. Ještě se mi to nikdy nestalo. Čeho bych se měla vyvarovat? Je možné že jsem je vysadila moc hluboko, na stejné místo a byly ve více zarostlém místě - podrost byly letničky. Díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.98 (?), 11.10.2007 10:54
Já jsem letos také dávala poprvé mečíky, ani jeden nevykvetl. Nyní jsem se dočetla, jak je přezimovat, ale nevím, kdy vyndat ze země a jak moc uříznout listy, jsou všechny krásně zelené a zatím nevadnou. Můžete mi někdo poradit?

K.Z.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.205 (?), 11.10.2007 12:09

Když zatím nikdo, tak já to zkusím.

Vyndejte je až zjistíte, že jim trochu hnědnou kořeny (1ks zkusím).

Nechávám zaschnout i s celými listy na vzduchu. po asi 14 dnech až 20dnech odstřihnu nať na 5 cm a dám do studena (5-8st.C.) Po celou zimu musí být v suchu, beze světla. mnoho zdaru.

PS. nakvetou asi proto, že:

1. byly pozdě zasazené

2. mají  příliš vyhnojenou půdu dusíkem.

3. mají příliš málo živin v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.3 (?), 11.10.2007 12:49
Nechávám mečíky v zemi dokud přes listy nepřejde mráz (0 st.C), pak vyryju a celý stvol ukroutím hned u hlízy, nenechávám žádných 5 cm, odstraním brut (drobné kuličky) a starou hlízu, která drží zespodu u nově narostlé hlízy. Listy se ukroutí celé, aby se případně na hlízu nepřenesly choroby z listů. Někdo pěstuje měčíky i z brutu, ale myslím si, že trvá déle než vykvetou. Hlízy nechám doma v bytě zaschnout při pokojové teplotě, pak naskládám do papírové krabice od bot a dám do sklepa (do 10 st.C). Na jaře sázím i před příchodem "zmrzlých", neboť pokud příjdou, tak listy ještě nevykukují a hlízám schovaným v zemi to nevadí, vždycky vykvetou. Zalévám normálně a téměř nehnojím, řekla bych, že vůbec ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 11.10.2007 15:18
Postupuji přesne tak. Před výsadbou ještě cibule namočím do směsi fungi a insekticidu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.100 (?), 28.2.2008 12:18

Dobrý den.Vzhledem k tomu,že se pomalinku blíží doba kdy budeme sázet gladioly-mečíky.Dovolím si popsat trochu postup výsadby.Výsadbu je dobré provádět počátkem května nejlépe v období po tzv.zmrzlích mužích.Záhonek kam budeme mečíky vysazovat je dobré předem zrýt a zbavit případných plevelů.Do rýh hlubokých asi 5-7cm  vkládáme cibule mečíků listovým pukem nahoru, zasypeme a můžeme i povrch rozumně utužit.Se zálivkou v prvních dnech nemusíme pospíchat, ve většině případů je půda na záhonku dostatečně vlhká pro vlastní start.Začneme se zálivkou po ukázání se rašících listů nad povrchem.Nepřelíváme ale stačí pouze tolik aby se voda v pohodě vsákla.Snažíme se udržovat povrch v kyprém stavu bez krusty.S případným přihnojováním začínáme v době kdy jsou listy cca 10cm vysoké,ale zároveń s ním končíme před rozpukem květů.Vzhledem k tomu,že gladioly jsou vyšší a robustnější rostliny je dobré buď stvoly umístit do provázkového držení případně u jednotlivých k tyčce.Neodhrabovat patu listových výhonů,snižuje se tím tak stabilita a růst rostliny.V době květu je nejlépe odstřihovat nebo odřezávat květy v paždí listů a to nejlépe v ranních hodinách nikdy za poledního úpalu.Slizeň mečíkových cibulí můžeme provádět cca již druhý den po sklizni květů.Nemusíme čekat na zaschnutí listů,vyhneme se tím napadení cibulí škůdci.Hned vyryté rostliny neodlamujeme od cibulí ale necháme je cca 7-14 dnů zatáhnout na lísce ve stínu.Před uložením cibule prohlédneme a ukládáme jen zdravé a nepoškozené cibule, můžeme je také vykoupat preventivně v některém z fungicidů,ale každopádně je třeba je nechat řádně oschnout.Dle skladovacích možností doma je též můžeme zbavit krycích šupin, tím můžeme odhalit škůdce tam ukryté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 181.140 (?), 11.3.2008 17:38

Zdravím všechny, co pěstují mečíky. Mám připomínku, mečíky určitě nevyrýváme hned po odkvětu, ale až na podzim (září,říjen), neboť je důležité aby dobře narostla nová hlíza. Samozřejmě moříme přípravky proti třásněnce a proti houbovým chorobám. Také musím konstatovat, že vitálně zdravé mečíky mají bruty, které kvetou (z té malé korálky) již následující léto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika