Jiřiny - řízkování



Stránky: 1,  2,  3   
host - 40.135 (?) 
25.1.2011 12:29, zobrazeno: 32433x

Zdravím.

Včera jsem byla zkontrolovat uskladněné hlízy jiřin a některé už začínají celkem rašit. Někde jsem četla, že se to dá využít k řízkování, ale na to asi teď ještě není vhodná doba. Tak co s nimi? Podpořit to, dat je na světlo, do tepla a pak zkusit řízky nebo nedělat nic a čekat?

Taky jsem (opět) jako každoročně neodolala a pořídila si další tři kousky, letos do oranžova. Už se na ně na zahradě těším.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 25.1.2011 14:59

No to jste mě zaskočila, musím se také podívat zda už mi neraší. Mám tolik jiřin, že už nevím co s nimi. I když o jiřinách (jejich pěstování) nic nevím, tak bych určitě počkala na jaro. Protože když jsem je sázela (vloni poprvé), tak jsem některé oddělila a rozrostly se mi naprosto ohromně. Mám jen pár druhů, dostala jsem je od kamarádky, ani nevím, jak se jmenují, ale byly krásné. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 178.81 (?), 25.1.2011 17:17

Řízkováním se množí jiřiny, pokud chcete z jedné hlízy získat desítky nových rostlin. Někde doma mám návod, jak na to, pokud máte zájem, večer to pohledám.  Pro běžného zahrádkáře stačí množit jiřiny dělením hlíz, i tak každé jaro obcházím zahradu a hledám místo, kam bych ještě ty zbývající jiřiny zahrabal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 25.1.2011 17:39

pokud mate dostatek svetla a chcete rizkovance z jirin, polozte hlizu nekam na svetlo, zasazenou ze 3/4, tak aby byl vrsek nad zemi, z teto casti budete odebirat rizky a nebudou tak od zeme..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.23 (?), 4.2.2011 20:53

Dobrý den,

můžu se zeptat k tomu řízkování, hlízu tedy zsadím ze 3/4, vrchol bude nad zemí a tam mi vyrostou řízky. Jak je ale pak oddělím od té původní hlízy? Dá se jednoduše oddělit, není mi jasné, když bych to musela odříznout, zda té rostlince nějak neublížím.

Letos budu mít jiřinky poprvé, oddělování a řízkování se mě tedy ještě netýká, ale chtěla bych mít správný návod, jak na to.

Děkuji za pomoc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 4.2.2011 21:02

nebojte, behem unora jiste vyjde na netu clanek oheldne rizkovani, jinak nad povrchem musi byt koř.krcek a z nej vyrustaji rizky, ktere odeberete treba roubovacim nabrousenym nozem, ktery radeji desinfikujte v lihu, odstrante spodni listy a seriznete pod spod.listy do roviny a seriznete trochu horni listy kvuli vyparu, nastimulujte a dejte na mnozarnu, Take se mohou odebirat rizky s patkou - podobne jako tomu je u jehlicnanu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.193 (?), 4.2.2011 21:40

já mám jen nízké drobné jiřinky truhlíkové, v březnu některé zasadím do květináčku a dám je do nevytápěného skleníku a když vyrostou tak 10 cm, tak některý výhonek vylomím, nechám jen 4 vrcholové listy, ostatní odstraním a řízky zapíchnu do zeminy na řízkování. Původní rostlince zůstanou další výhony. Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 5.2.2011 11:11

Tady je podrobný návod na řízkování jiřin z loňského Zahrádkáře.

Řízkování jiřin
Řízkování jiřin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 10.23 (?), 5.2.2011 13:44

Takže jestli tomu dobře rozumím, hlízu mám položit tak, aby kořeny koukaly vzhůru? Jamile vyrostou řízky o velikosti např. 6 cm opatrně je odříznu ostrým nožem, odstraním spodní listy, zaříznu rovně a dám do pařeniště-mám doma minipařeniště kupované v OBI, pěstuju si takto muškáty, petunky a nyní už i verbeny ze semínek. Je to myslíte vhodné? To pařeniště není ale tak vysoké, aby tam řízky vydržely tak dlouho, radíte tedy spíše přikrýt nějakou fólií? A zalívat jen minimálně, že?

Takto se pěstují asi do května, než se po zmrzlých mohou vysadit ven do truhlíků či větších květináčů? Budu mít jiřinky nízkého vzrůstu..

 

Děkuji moc za Vaši trpělivost při odpovídání na mé otázky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 5.2.2011 19:49

hlizy polozte tak, aby kořenový krcek - vrchni cast, kde rostly stonky, aby byla nad povrchem, staci dvakrat JEMNĚ! rosit a pozor na slunce, aby se vam neuvarily pod folií! v kvetnu je vysadte na dane misto podle velikosti rostlin-nizke do kvetinace i do volne pudy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika