Frézie



Stránky: 1,  2,  3   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?) 
18.2.2009 19:10, zobrazeno: 59626x
pekny vecer, pestuje nekdo frezie? Zajimaly be mme teploty po sklizni-nazory se ruzni, tak jsem z toho cely nesvuj... napiste i jak Vam rostou... dekuji M.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 18.2.2009 22:08

Dobrý den, frézie pěstuji již několik let na zahrádce. Na jaře vysadím v době, kdy dávám i ostatní cibuloviny (mečíky ap), kvetou pak ale až koncem srpna - začátkem září. Většinou mají ještě listy do zelena, když je na podzim sklízím. Listy odstřihnu, "korálky" dám stranou, také malé cibulky v paždí listů. Všechny cibulky usuším asi 2-3 týdny na lísce, očistím, z "korálků vyberu ty největší. Jak cibulky, tak korálky dám do papírové krabice a uložím na poličku nahoru ke stropu v kuchyni. Teplota k přezimování by měla být minimálně 18°C. V té kuchyni mívám tak 22-23°C, ale zas tam není tak suchý vzduch. Přezimují v pohodě, ani nijak zvlášť nevyschnou.Z těch korálků jsou za 2-3 roky normálně velké cibule

Jedině mi vadí poměrně pozdní doba kvetení, ale mám už jich tolik, že nějaké předpěstování v květináčích nepřichází v úvahu.

           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?), 19.2.2009 16:58
To jste mě Lído mile potesila, takze zkracene pestuji se jako meciky az na to skladování behem zimy? Si rikam, ze to musi byt docela nakladne pro velkopestitele na skladovani... moc diky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 19.2.2009 20:57

Pěstování opravdu není složité. Mám spíš problém pro ně vybrat na zahrádce místo, protože jim moc nesvědčí vítr, to mají tendenci si lehat a vstávat se jim nechce  :-)).  Také jsem si letos říkala, že aspoň pár si jich předpěstuji v květináči, aby kvetly dřív. Ve velkovýrobě to ošetřují nějakou chemií, aby uspíšili kvetení. Jinak se množí pěkně, měla jsem jich koupených 10ks a už to pár let rozdávám na podzim po sousedech, protože je nemám kam dát.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?), 19.2.2009 21:04
moc moc diky, klidne sem vlozte nakou svou fotecku pokud mate... pekny vecer
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.193 (?), 21.2.2009 21:27

Lído docela jste mě překvapila, že pěstujete frézie, já jsem si dosud myslela, že to v domácích podmínkách nejde, že je třeba na to skleník. Ale docela ráda bych to taky zkusila, ale nejspíš bych cibule vysadila v zimě do květináče a dala ve sklepě k oknu, aby vykvetly dříve než na podzim. pokud jsem to dobře pochopila, tak jste je dosud nezkusila předpěstovat? Zvažuji, že si frézie objednám u Lukon - Glads, přišel mi už katalog a jsem z něho jako vždy nadšená. Zkouším pěstovat téměř všechno, co mi nejde, toho se vzdám, používám vylučovací metodu. Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?), 21.2.2009 21:31
tak jsem se ptal jednoho inzenyra co pestoval tehdá frezie, a rekl, ze bez 30st po sklizni to nepujde, bezpodminecne je nutna po sklizni pokojova teplota, jinak se kvetu nedockam, tak na to pamatujme¨!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 3.193 (?), 11.7.2009 13:36

Dobrý den.pěstuji frézie doma. Sázím je již koncem září a kvetou mi o vánocích až lednu. Dávám je na nejsvětlejší okno v bytě. Nádherně provoní byt. Po odkvětu nechám listy úplně zaschnout a potom cibulky vyndám a skladuji v teple a suchu celé léto. pěstuji je po deseti v truhlíku.určitě vyzkoušejte. Přeji mnoho zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 21.2.2009 21:33

Mám též dotaz: myslíte, Lído, že bych mohla mít frézie v květináči v zahradě a na zimu je nechat v něm a doma v suchu? Jestli mi to schválíte, hned si nějaké koupím a možná bych je trochu doma přirychlila? Pak ven? Po zmrzlých? Co? Prosím, dejte radu. Dík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.18 (?), 21.2.2009 22:32

Frézie můžete klidně nasadit do květináče, na zimu je v něm vzít domů, ale pak bych je raději asi vyndala, usušila, očistila a nechala v teple až do výsadby. Ony si totiž každý rok dělají nové cibulky, takže stejně potřebují přesadit. Nebo je zkuste v tom květináči nechat, ale v suchu a v pokojové teplotě a přesadit zjara. Mráz nesnášejí, takže ven až po zmrzlých (sázím v poslední dubnové dekádě jako mečíky a sprekelii). O tom přirychlení aspoň několika cibulí také uvažuji, mělo by to jít v pohodě - kvetly by dříve.

Ještě pro Verunku - pokud budete mít na podzim nově zakoupené cibulky, tak ty jsou od výrobce specielně ošetřené a pokvetou při včasné výsadbě do květináče (v teple!) třeba v březnu. Pokud budete mít své, nijak specielně neošetřené, lze je vysadit místo v poslední dekádě dubna ven o něco dříve doma do květináče. Ale požadují určitou dobu odpočinku, takže dřív než koncem března bych je nedávala - navíc doma není tolik světla a vytáhly by se. Tím by se kvetení uspíšilo o měsíc a to už by šlo.

           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika