Tomel pro republiku



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
11.11.2017 12:16

Mně o něco málo severněji než vám, v 210m., dozrály jen dva plody. Ostatní zmrzly, ale stromek je v pořádku. (V Bulharsku mi zmrzl už v lednu i stromek, zůstala podnož). Tomel pro (celou) republiku by se asi měl pěstovat někde jinde než v této nebo Slovenské republice.

Dva plody tomelu
Dva plody tomelu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 22.5.2017 12:50

Walter: Ťažko jednoznačne povedať, proste nerašia. Počkám ešte 2 týždne, a potom budú musieť ísť von. Je to síce škoda, ale ak by mi vymrzli nejaké jablone alebo hrušky, to by mi trhalo srdce oveľa viac. Neplánujem už pestovať nič čo by bolo potrebné nejako špeciálne na zimu chrániť, baliť či zatepľovať. Nerobil som to ani počas mrazov s marhuľami či broskyňami. Asiminy to ustáli bez ochrany, tie zostávajú. Uvidíme čo nám počasie v najbližších rokoch pripraví.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 22.5.2017 23:09

Neplánujem už pestovať nič čo by bolo potrebné nejako špeciálne na zimu chrániť, baliť či zatepľovať.

- já jsem zatím balič a zateplovač, nicméně se rovněž kloním k názoru, že čemu se u mně nelíbí, to nenutím...

Přinejhorším jsou plodiny a tvorové, kteří současné rozmary počasí a invaze chorob přestáli bez pohrom... namátkou bršlice kozí noha, svlačec, mšice, plzáci atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 15.6.2017 19:23
Strom Hurmikaki mal už výšku asi 4 metre. V zime vymrzol, orezal som ho tak že zostala len časť kmeňa. Teraz začal rašiť na niekoľkých miestach, zapestovať novú korunku nebude problém. Otázkou ale je, kedy príde znovu takáto zima (a začneme zasa odznova...?). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.162 (?), 7.8.2017 20:59
V zime vymrznuté 2 stromy hurmikaki (tomely) som nevykopal, len som kmene radikálne orezal (z jedného zostal 40cm- ový pahýľ kmienika...). Tak ako sa dalo čakať, vyrašili nové výhonky zdola, resp.z nižších partií (foto). Vo veľkom počte a rastú veľmi bujne, s obrovskými listami. Zapestovať stromček nanovo sa ľahko bude dať. Ešte im dám jednu šancu, bez zimnej ochrany. Inak je to dobrá skúsenosť že hurmikaki zrejme prežije hocako radikálne zmladenie. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.153 (?), 20.8.2017 15:20
Ako som už písal, viacročné stromy hurmikaki mi túto zimu úplne vymrzli. Zrezal som kmeň s konármi na pahýle, ktoré obrazili novými výhonkami (foto). Tie sú mimoriadne vitálne, listy sú tmavozelené a neobyčajne veľké (niektoré sú väčšie ako mužská dlaň, ako vidno na fotke). Otázkou je, či výhonky stihnú do zimy vyzrieť a tiež aká bude zima 2017-2018. Zatiaľ ale hurmikaki nechávam na mieste, jeho osud ukážu nasledujúce mesiace/roky. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 11.11.2017 12:16

Mně o něco málo severněji než vám, v 210m., dozrály jen dva plody. Ostatní zmrzly, ale stromek je v pořádku. (V Bulharsku mi zmrzl už v lednu i stromek, zůstala podnož). Tomel pro (celou) republiku by se asi měl pěstovat někde jinde než v této nebo Slovenské republice.

Dva plody tomelu
Dva plody tomelu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.21 (?), 11.11.2017 16:37
Mimmo: Asi to tak bude... Mal som 2 krásne viacročné stromčeky hurmikaki, ktoré už pekne rodili (foto). Počas poslednej krutej zimy (jan.2017) ale oba úplne vymrzli. Po zrezaní na pahýľ kmeňa oba obrazili, ale prognóza je neistá. Možno takáto zima nebude 20 rokov, možno sa zopakuje o rok... (Matka Príroda mi zrejme pri zbere úrody v neskorú jeseň 2016 poslala istý odkaz - viď posledné 2 fotky 😂 - len som ho vtedy asi nepochopil...). IH


O
O




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.41 (?), 12.6.2016 23:47

Tímto se všem čtenářům omlouvám -  při zpětném pohledu na text svého příspěvku jsem zjistil, že mi při psaní v té rychlostií vypadlo několik slov ve druhé části mého textu, kde se praví o opylování virginián. Správně to má být celé následovně : 

"... Tuto úlohu dobře splní dnes zcela běžná odrůda Szukis, případně i jen jako jedna větev dodatečně naroubovaná například.do odrůdy Meader, nebo jakékoliv jiné odrůdy virginiány, kterou již na vaší zahradě úspěšně pěstujete ..."

Děkuji za pochopení.

Okawango

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.106 (?), 18.10.2016 23:40

Pro I.H.

Ahoj Ivane

Takových odrůd mezi kaki je celkem hodně, co mají plody podobného tvaru a velikosti, jako jsi nám teď představil na tvých fotkách... Podle předběžného odhadu  - vzhledem k té velikosti plodu, k jejich současného vybarvení k tomuto datu ( s ohledem na tvou geografickou polohu) i náznaků jemného řebrování by se mohlo jednat o klasické Tipo.. U mě je teď moje Tipo zhruba ve stejné velikosti i ve stejném stavu vybarvění...

Záleží však také na tom od koho to máš, atd., - skrátka chtělo by to znát trochu více podrobností, aby se to dalo říci s větší určitostí.

Myslel jsem, že to teď na podzim porovnáme společně, ale nějak se mi už nehlásíš... Pořád zaneprázdněný?

Každým pádem jsou to i u tebe pořád ještě velice pěkné plody, a to i navzdory těm mrazům které ty stromky zdecimovaly na jaře...

OK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 20.10.2016 23:00

Zdravím,

dnes jsem si dovezl od pana Leisse Nikitu a od jara mám 2 Tipa ze Starkla cca 180cm. Jak na jaře tvarovat korunku - klasicky několik kosterních větví, nebo zkusit vřeteno, kterému jsou zatím nejblíže, nebo tomu nechat volný průběh prakticky bez řezu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika