Tomel japonský (Dyospiros kaki)



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
10.10.2018 20:39

Lepší léto a začátek podzimu u nás už tomel mít asi nebude, tak jsem zvědav. U mě mladá Nikitskaja plody zatím neudržela, ale začínají se vybarvovat Tipa. Mám 2 v květináči, obě od jednoho prodejce, větší stromek má plody průměru asi 6 cm, menší asi 12cm - tak nevím, jak je to možnécheeky


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.1.2017 11:17

Já jsem jeden stromek zkoušel takhle "narašit" pod umělým osvětlením loni v březnu na zimovišti. I když jsem ho pak tři týdny přivykal na slunce, tak po přenesení na stanoviště stagnoval. Ostatní (nenarašené) stromky ho pak stejně dohonili.

Takže myslím, že je (v současné době) skoro jedno, co uděláte. Pokud máte prostor, tak ho zkuste vzít do bytu a nebo mu jenom přisvítit. Pokud větvičky ustřihnete, na stanovišti mu beztak narostou nové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 22.1.2017 15:23

Nevím, jestli správně rozumím tomu růstu. Myslím, že po přenesení na světlo (třeba hned), by měl následovat výchovný řez. Rostlina by neměla spotřebovávat moc energie na tvorbu výhonů, které půjdou pryč. Potom zatřít rány a mírně zalévat a přihnojovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 22.1.2017 17:26

OK. Takže se pokusím najít v bytě místo, udělám výchovný řez a začnu mírně zalévat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 22.1.2017 18:06

V bytě je moc teplo a málo světla. Do jara budete mít neduživé výhony dlouhé půl metru a venku na slunci bude stejně po nich. Já bych ho celý pořádně zabalil do novin či hadrů a dal někam do kůlny nebo na balkon a občas zalil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 9.10.2018 20:04

Už vám zraje kaki? Plody na mém třímetrovém stromku už chytají pomerančovou barvu. Není jich moc. Asi 20 ks. 

Plody tomelu
Plody tomelu "Dunaj"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.30 (?), 9.10.2018 20:18
Mimmo: U mňa zatiaľ len farba citrónovožltá (foto dnes), oranžové budú plody hurmikaki neskôr. Oberám ich až keď úplne opadajú listy, často až v novembri. IH (Ešte malá jazyková poznámka k názvu vlákna: správne má byť Diospyros).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 10.10.2018 7:40

Na mém Tomelu už mají plody krásnou oranžovou barvu, při velikém větru se jedna větvička ulomila a plody byly po 14denním pobytu na misce s jablky bez trpké příchuti.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 10.10.2018 20:39

Lepší léto a začátek podzimu u nás už tomel mít asi nebude, tak jsem zvědav. U mě mladá Nikitskaja plody zatím neudržela, ale začínají se vybarvovat Tipa. Mám 2 v květináči, obě od jednoho prodejce, větší stromek má plody průměru asi 6 cm, menší asi 12cm - tak nevím, jak je to možnécheeky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 6.11.2018 17:28

Inspirovaná několika diskutujícími a jejich fotkami plodů kaki jsem od dnešního dne majitelkou odrůdy Jiro. Zatím plánuji přesadit do většího květináče a příští rok se uvidí. Už teď ale přemýšlím o další možné odrůdě. Lokalita JV Morava 220 m n.m.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 11.11.2018 19:13

U mne zaplodily tomely prvním rokem cca 40-50 plodů rozměrů až velikého jablka (odrůda Tipo). Plody jsou krásně oranžové, zatím venku nepřešly mrazem. Chci se zeptat zkušenějších pěstitelů, jak postupují se sklizní. - Pokusně jsem pár plodů uložil mezi jablka a když začaly měknout, hodil jsem je do mrazáku a zapomněl na ně - výsledkem je chutný plod, ale na kaši.Pokud nechám plod na mrazáku sotva hodinu, je po rozmrznutí tvrdší konzistence, ale stále má svíravý dojezd, takže jej nikdo nechce jíst.

Jak to provádíte? Úvaha: Pokud nechám všechny plody venku namrznout, budou asi rovnou v konzumní zralosti, ale záhy shnijí. Nebo je nechat namrznout jen malinko či vůbec a nechat tvrdé dojít ve sklepě a pak, pokud by byly trpké, ještě jednotlivě před konzumací dát do mrazáku?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika