Po 10-ti letech poprvé rozkvetlo KIWI



Stránky: 1,  2   
VM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 201.254 (?) 
8.6.2015 21:34, zobrazeno: 14809x

Teprve po 10-ti letech mi poprvé rozkveklo údajně samosprašné Kiwi. Buď nebylo naroubované nebo jsem ho špatně stříhal. Nicméně letos prvních 9 květů. Dá se z nich poznat, že jsou samčí nebo samičí a jak bych pomohl jejich opylení?

květ KIWI
květ KIWI
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 209.79 (?), 8.6.2015 21:55

ja som sadil samosprasny issai min. rok a tento rok hned zakvitol. Niektore kvety sa este len otvaraju ine su uz odkvytnute a nalievaju sa plody. Ci ale doslo k opeleniu bude vidiet neskor podla toho ci ich rastlina udrzi alebo zhodi. Kvety vypadali vsetky rovnake rozdiel viditelny nebol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.79 (?), 8.6.2015 22:01

kvety samosprasnych odrod nesu na kvete okrem blyzny aj prasniky s pelom


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 164.143 (?), 14.6.2015 18:35

ja som sa potešil, že už tento rok ochutnám plody z na jeseň vysadeného VITI kiwi arguta, keď na jar zakvitlo. Postupne sa zväčšovali plôdiky, ale zrazu začali teraz postupne opadávať. Až doteraz som to pripisoval momentálnym nadmerným teplotám (kiwi som vysadil do skleníka, lebo som si myslel, že potrebuje teplo), spálilo mi aj koncové výhonky, ale Vy píšete že zhadzuje vytvárajúce plôdiky, pokiaľ neboli opelené.

O VITI kiwi píšu, že je samoopelivé, partenokarpické-peľ nie je aktívny. Teda plod má vzniknúť bez opelenia. A ďalej píšu, že prítomnosť napr. opeľovača Weiki zvýši úrodu a veľkosť plodov. Ale veď Weiki má byť tiež samoopelivé.

Pomohla by teda aj prítomnosť inej odrody samoopelivého kiwi arguta?

Je možné teda, že sa neopelila partenokarpická odroda, alebo to bolo teda nadmernými teplotami?  Určite, ale pôjde zo skleníka von.

Foto - zo 4.6.2015 zväčšujúce plôdiky, dnes sú už opadané.

VITIkiwi 4.6.2015 - zväčšujúce plôdiky
VITIkiwi 4.6.2015 - zväčšujúce plôdiky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 14.6.2015 21:46

Ak je to druh arguta tak staci kupit opelovaca arguta. Je to univerzalny opelovac pre vsetky druhy arguta. Inac uvidime, mne zatial nic nezhadzuje, plody sa nalievaju a su cca. 1cm, niektore aj viac. Skor ma trapi, ze evidentne odoberaju rastline obrovske mnozstvo energie, najblizsie vyhony k stredu su cez meter a tie najvzdialenejsie, ktore potrebujem na predlzenie kordonov maju sotva 10cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 143.120 (?), 15.6.2015 23:04

už mám zasadenú inú samoopelivú argutu, preto by ma zaujímalo, či sa dokážu navzájom opeľovať aj samoopelivé odrody, ale ak majú neklíčivý peľ, tak asi ťažko...indecision?

Nová arguta mala už z obchodu nasadených cca 20 plôdikov a po vysadení mi väčšinu zhodilafrown, ale tu tiež neviem, či nešlo o stres rastliny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.25 (?), 9.6.2015 8:14

Stříhal? Ono se kiwi stříhá?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.212 (?), 9.6.2015 8:23

Nevím jestli dělám správně ale já jej stříhám každým rokem. Jinak by vzniknul prales. Každým rokem přírustek minimálně 2 m. Navíc jestli chápu správně tak rodí pouze na dvouletém dřevu. Abych měl každý rok dostatek dvouletého dřeva tak stříhám a nutím rostlinu neustále vyrážet ze stařiny nové výhony. Obdoba hroznového vína. Jestli to je správně nevím ale alespoň tvar udržuji pod kontrolou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.25 (?), 9.6.2015 8:27

Aha, já sázela loni, z toho 1 rostlinu ožral slimák a druhou vykopal pes v honu za myší, leto jsem přisadila další, ale jsme ve fázi sledování každého centimetru růstu... prales ani na dohled. :-)  Trochu jste mě vyděsil, jestli jich nemám moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 9.6.2015 9:29

kiwi rodi na 1 rocnom dreve! a rez sa vykonava zvycajne 2x rocne. tzv. letny a zimny.

Rez je rovnaký ako u révy. Najprv sa snazim zapestovat kordón, čiže nosné rameno(á). Po opade listov tento kordon zakrátim o 1/3. Na jar bud. roka mi na zakrátenom kordóne z pod kazdého listu vyraší nový výhon (ťažeň), kt. môže ale aj nemusí niesť prvé kvety a plody. V zime po opade vsetok tento ťažeň zakrátime na 5-6 púčikov, čo o5 sposobí na jar bud. roka vyrasenie rodivých výhonov spod kazdého listu.

Pokial maju kvety a plody, zakrátime ich letným rezom za posledným plodom, okrem najspodnejsieho výhonu, ten v lete nezakracujeme. Pokial kvety nenesu, mozeme ich v juni odstránin uplne, ale zasa okrem najspodnejsieho výhonu, ten zakracujeme až v zime na 5-6 pucikov.

Letné zakracovanie robíme preto, pretože po zbere ich aj tak vsetky odstranujeme a zbytočne by prehustovali ker a odoberali rastom silu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika