Pecky pomeranče, citronu, mandarinky, limetky



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
13.2.2018 20:00

Rostlina bude samozřejmě rodit to, co na ni naroubujete. Tedy citróny. Můžete zkoušet i očkování, které bývá teď v předjaří velmi úspěšné. Řekl bych, že minimum pro štěpování u citrusových podnoží je asi 4-5mm v průměru kmínku ve výšce 5cm nad zemí. Samozřejmě, pokud je podnož vyčerpaná po zimě bez dostatečného světla a v přetopené místnosti, je ujímání horší. Optimální stav je když raší nové přírůstky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 7.50 (?), 2.8.2009 15:17

... takže, pokud chci, aby mi v květníčku zůstala pouze jedna sazenička, musím ostatní vyškubnout, a to tak, že do levé ruky uchopim květináček a pravou rukou, nejlépe dvěma prsty, chytnu stonek nechtěného semenáčku a tahem vzhůru vytáhnu malý citrusek i s kořínkem a pak do připraveného odpadkového koše mohu směle vyhodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.56 (?), 2.8.2009 15:04

"dobře, že se nedáte odbýt.."-To jakože jsem ho odbyl??? v obyčejné hlíně to alespon spolehlivěji uschne, nebo shnije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.168 (?), 2.8.2009 23:13

Co za zeminu doporučujete tedy Vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 8.8.2009 19:31

Opravdu vyklíčí v jakékoliv zemině, pokud to není úplný kámen a je aspon trochu kyprá.  Skutečnost je daleko optimističtější. Z 10 (napr. citronových) pecek Vám vyroste až 20 sazeniček. Nevím už proč, ale bývá to tak. Citrony však rychleji namrzají (pod minus 2) než pomeranče (minus 5). Ale tisíc odrůd znamená tisíc charakteristik. Z grepových pecek rostou semenáčky nejrychleji, ale afinita je špatná. Chytají se tam nejlépe grepy.  Já však mám na grepové podnoži Duncan(grep) i mandarinku zároven. Na vlastní pěstování je dobré použít kyprou zeminu bez vápna. Pokud použijete pecky z trifoliáty, musíte rostliny zimovat i po naroubování v chladu. Ostatní semenáčky nepotřebují v zimě tak chladno a za dobrého osvětlení přežijí i teploty nad 15 st.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.85 (?), 9.8.2009 16:25

Pěstování citrusu a jiných subtropických ovocných dřevin podle Zdeňka. Neúspěchy: Pravidelná zimní zálivka rostlin spojena u podnoží Citrane Carrizo s hnilobou kořenu. Od této zkušenosti v zimě zalévám až rostliny začnou vadnout. Výsev semen do nevhodného substrátu – malá klíčivost, rostliny nejsou vitální, pomalu rostou a trpí na hnilobu kořenové části. Roubování s použitím štěpařského vosku skončilo totálním neúspěchem, nerostl ani jeden roub. Od této špatné zkušenosti již štěpařský vosk nepoužívám a úspěšnost roubování je kolem 98%. Experimenty ze složením substrátu taky končily neúspěchy do té doby, než jsem nalezl optimální složení substrátu a dokázal jsem pochopit co která rostlina potřebuje. Zkoušel jsem různé směsi zeminy a pořád se nedařilo rostliny nerostly, některé trpěly hnilobou kořenů a uhynuly. Při roubování Asiminy triloby jsem ve stádiu zkoušení, pokusů a omylu úspěšnost roubování nepřekračuje 10%. Úspěchy: Citrusy jsou na zeminu poměrně nenáročné ovocné subtropické rostliny. V domovině rostou většinou v čistém pisku s příměsi jílu s minimálním podílem organické hmoty (humusu). V Italských školkách rostliny sadí do směsi pisku s drobnými kamínky opět bez obsahu organické hmoty. Přihnojují ovšem pravidelně v zálivce a na povrch zeminy dávají organické pomalu rozpustné hnojivo (Orgevit). I když se zdá že takové zemině nemůže nic růst opak je pravdou. Rostliny v poměrně malých nádobách jsou schopné neuvěřitelně narůst a plodit. V písčité zemině rostliny netrpí hnilobou kořenové části v zemině je dostitek vzduchu, který umožňuje kořmnům dýchat. Nalezení mého vhodného pěstebního substrátu ve složení rašelina – perlit - písek – zahradní zemina obohacená o organické hnojivo. Výsledný substrát je sypký, a zadržuje určité množství vody, ale zároveň je vzdušný. V našich podmínkách je lepší používat různé směsi zeminy s optimálním Ph od 5 do 7. 1) směs písku, zahradni zeminy a perlitu: Volíme takový poměr aby zemina byla sypká a netvořila hrudky. Perlit je v této směsi jen na provzdušnění muže se přimíchat v poměru 1 : 1 : 0,5 – 1 (písek, zahradní zemina, perlit. Citrusy v takové zemině dobře rostou a plodí i v nádobách. Dbáme na to aby rostlina měla dostatek vody a přístupných živin. Hnojíme na list případně organickými hnojivy na povrch substrátu (Orgevit, Siforga a další) 2) směs rašelinového substrátu s perlitem : Perlit můžeme míchat v poměru k rašelině až 1: 1,5 -2. Tato směs je vhodná jen pro pěstování mladých rostlin do cca 3 roku stáři. Nevýhoda této směsi je, že rychle vysychá a po vyschnutí špatně přijímá vodu. 3) směs rašelinového substrátu s perlitem, piskem a zahradní zeminou v poměru 1: 0,5: 0,5-1. Tato směs je vhodná pro dlouhodobé pěstování citrusu ve větších nádobách. Dobře drží vodu a zůstává vzdušná. Citrusy dobře rostou a nevadí jim občasný přísušek. Přihnojujeme organickými pomalu rozpustnými hnojivy na povrch zeminy (Orgevit, Siforga). 4) rašelinový substrát: tato zemina není vhodná pro pěstování citrusů v období delší než 1 rok. Nevýhody: na slunci rychle vysychá následně špatně jímá vodu a poměrně rychle mění původní strukturu postupným rozkladem a zhutňováním. 5) zemina pro pěstování citrusu ve volné půdě skleníků: je to individuální podle druhu použité podnože a podloží. Musíme dbát na to aby zemina nebyla přemokřená a voda měla možnost vsakovat hlouběji do podloží a nedržela se v zemině v prostoru kde koření rostliny. Pro pěstování citrusu je vždy lepší písčitá zemina s obsahem organické hmoty než zemina s velkým obsahem jílu, který nepropouští vodu. Moje další poznatky: Letnění citrusů od konce dubna do poloviny října je optimální. Většina raných mandarín unshiu, které jsou nastartované ze skleníku nebo vhodných zimních stanovišť, ale vykvetou v průběhu května na letním stanovišti, stačí do poloviny října dozrát ve výborné kvalitě. U citrusu je důležité znát potřebnou vegetační sumu tepla pro dozrání plodů. Každá skupina citrusu je v tomto ohledu zcela odlišná. Nejmenší nároky na vegetační sumu tepla mají mandariny unshiu 3100 –3800°C, následují ranné pomeranče od 3500 do 4000°C, hybridy s trifoliátou, citroníky, klementiny od 3500do 4100°C pomeranče a grepy kolem 5000°C a nakonec s největší sumou tepla šedoky a pozdni pomeranče dozrávající až ve druhém roce za 12 až 14 měsíců po odkvětu vyžadují sumu tepla větší než 5500°C. Roubování s použitím uřezané PET lahve od minerálky na zakrytí roubované části za účelem zvýšení vlhkosti v okolí roubu a zajištění vhodných podmínek pro růst. V případě zvýšení produkce roubovanců již tento způsob nebude dostatečný, ale bude nahrazen skleníkem s instalovaným mlžičem a časovým spínačem mlžení. Na citrusy používám jen organické hnojiva Orgevit a Siforgu, které doplňuji občasnou zálivkou hnojiva se stopovými prvky a železem v chelátové formě. Pro lepší růst v našich podmínkách je dobré aplikovat stimulátory růstu Racine nebo Atonik. Zimování rostlin je základem pro úspěšné pěstování citrusů v našich podmínkách. V období od prosince do konce ledna je dobré držet rostliny pokud možno bez plodů při teplotách 0 – 10°C. Od konce ledna již přibývá slunečního záření a rostliny se ve sklenících pomalu probouzí k životu, začínají rašit a nasazovat květní pupeny. Kvetou většinou až v průběhu března případně ještě později. Mandariny unshiu kvetou většinou až v květnu na venkovním stanovišti. V případě chladného počasí v květnu nebo červnu citrusy masivně nakvétají i během července a srpna. Z těchto květu již plody do podzimu nedorostou a dozrávají během zimy nebo v dalším roce na jaře. Zjistil jsem také že velkou roli hraje i velikost použité nádoby pro pěstování mladých rostlin. Jako optimální se zdá použití hlubokých sadbovačů o objemu 360 ml. Sadbovače mají konický tvar se svislými prolisy, které zabraňuji kořenům v deformacím. Sadbovače mají certifikát pro použití ve školkách na produkci obalované sadby lesních dřevin kde není povolená deformace kořenu. V sadbovači je možné rostliny pěstovat jen jeden rok pak se musí přesadit do větší nádoby optimální je kontejner na růže objemu 2 nebo 3 litry typ VCE 14 nebo VCE16. V těchto kontejnerech rostliny pěstuji cca 1 -2 roky pak je přesadím do květináče objemu 10 litru. Rostlina se chvíli chová stejně jako kdyby rostla ve volné půdě a podle toho roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.138 (?), 13.2.2018 8:29

Dobrý den,

máte někdo zkušenosti s roubováním citrusu na mandarinku?

Aktuálně mám tři malé rostlinky mandarinky (ještě nevhodné pro roubování), které vyrosli z pecky, strčené do hlíny k jiné květině.

Ve svém okolí nemám žádného pěstitele citrusů, jen přítelův děda má citronovník, který nasazuje plody, které nedozrávají. Jestli je květina roubovaná, jak stará netuším.

Je možné moje mandarinky, až budou dost velké, naroubovat citronem? Co pravděpodobně poté bude stromek rodit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.2.2018 20:00

Rostlina bude samozřejmě rodit to, co na ni naroubujete. Tedy citróny. Můžete zkoušet i očkování, které bývá teď v předjaří velmi úspěšné. Řekl bych, že minimum pro štěpování u citrusových podnoží je asi 4-5mm v průměru kmínku ve výšce 5cm nad zemí. Samozřejmě, pokud je podnož vyčerpaná po zimě bez dostatečného světla a v přetopené místnosti, je ujímání horší. Optimální stav je když raší nové přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.20 (?), 8.5.2010 15:00

to bych si moc jista nebyla pac mě v obyčejne hlině vyrostly dvě obyčejne mandarinky 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radek.god - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 34.178 (?), 25.6.2010 11:02
Ja pestuju zatim citron z pecek, klicivost tak 80%, od zacatku v metrovem truhliku s substratem pro citrusy, za oknem na jizni strane, neprikryte igelitem.Na mandarinky mam smulu, vzdy kdyz chci na jidlo tak jsou hnusne a plne pecek a kdyz chci na seminka, tak jsou vyborne, ale ani jedno seminko.Pomerance zatim mam zasazene a je brzy na klicek.Take muzete zkusit Kumquat, ten ale v vyse uvedenych podminkach roste pomalu.Klicek se objevi klidne az za 1-2 mesice a po 2-3 mesicich mam zatim 5 cm vysoky "stromek"... Na grep a pomelo mam stejnou smulu - budto zadne pecky (grep) nebo male nedozrale a nepouzitelne pecicky z pomela...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.193 (?), 3.3.2011 10:14
ahoj taky jsem to skoušela zasadit pecky citronu jenže jsem tam měla jakési mušky...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika