Mespilus germanica



host - 169.237 (?)
15.12.2011 20:16
Máte pravdu, pravdepodobne plusové teploty spôsobili nakvasenie dužniny mišpúl, ktoré prešli mrazom, a to už nie je žiadúce. V novembri sme zvyknutí na drsnejšie počasie, ktoré uhniličkané plody konzervuje. Asi by človek nemal dlho čakať a keď zmäknú po prvých mrazíkoch, tak ich obrať a potom spapkať alebo vyrobiť špeciálny džem. V kombinácii s palacinkami musí byť božský. Oskorušovicu vykupovali ešte v 80. rokoch v lekárni v Trenčíne- po 700 SK za liter(!). Kto ju okoštoval, musí priznať, že oproti hruškovici je to delikatesa. Ani hruškovica z planých hrušiek nie je lepšia. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 26.10.2011 15:54

20tiletou mišpuli vám závidím, já si budu muset ještě pár let počkat. Na mišpuli si cením to, že je to poslední ovoce v roce. V sadě mám zasázenou pestrou směs všech možných ovocných stromů, takže od jara do podzimu je pořát co zobat. Mišpule se dá zobat i v zimě, když už jsou stromy dávho holé. Rád si proto zajdu na procházku do sadu i v tento pochmurný čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 14.12.2011 18:01

Tak jsem se dostal konečně k tomu, abych mišpule vyfotil. Moc jich tam už teď nebylo. Také jsem při té příležitosti ochutnal a musím říci, že je ta chuť opravdu specifická. Věřím, že ne každý je nadšen.

A tady jsou tři fotky na pokochání.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
honza39 - (8) - 33.134 (?), 14.12.2011 18:36
Krásný strom mišpule je v zámeckém parku v Třeboni. Je asi 3 m, vysoký, ale rozložitý. Kvete a plodí velice bohatě, ale ty plody ani po několika mrazících nemají zvlášť příjemnou chuť, ale uznávám, že gusto může býti různé - někomu možná chutnají. Proto se mi mišpule jeví spíše jako okrasná dřevina - v květu je nádherná a i během roku je hezká. Mám ji druhý rok, naroubovanou na semenáči hrušně. Srůst roubu s podnoží byl bezproblémový, korunka je v současnosti široká asi 80 cm. Letos poprvé kvetla. Připojuji snímky zmíněného stromu z třeboňského parku a květů. Ve srovnání s včelou je vidět, že květy jsou poměrně veliké - průměr asi 4 cm.
Mišpule německá - Mespilus germanica
Mišpule německá - Mespilus germanica
Květy mišpule německé
Květy mišpule německé
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.238 (?), 14.12.2011 22:19
Môžete Honzo špecifikovať, v čom Vám plody mišpule nepripadajú moc chutné? Možno u Vás neprešli riadne mrazom a nie sú ešte správne uhniličkané tak, ako napr. u oskoruší. Až po niekoľkých mrazíkoch je mišpuľa skutočná delikatesa, lebo okrem kyslasto zvieravej chuti sa do ceľkovej harmónie zapoja aj cukry. Keď ochutnáte guličky planých trniek, ktoré ešte neprešli mrazom, tiež sa Vám ústa stiahnu trpkosťou a kyslosťou. Mišpuľa je v porovnaní s planou trnkou kráľovská plodina. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 146.203 (?), 14.12.2011 22:41
Teda, čo sa trniek týka, mne ústa sťahujú, aj keď mrazom dobre prejdú.. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 14.12.2011 23:22

Mě chutná kde co, takže i mišpule jím rád. Ale ty dnešní se mi zdály přešlé mrazem až moc, přece už je dost pozdě. Vnitřek byl už úplně hnědý a chuť měla tóny mírně nahnilého jablka. Předloni jsem je ochutnal dříve, a zdály se mi lepší. Ten kdo je natěšen ochutná poprvé, může být docela zklamán. Když srovnáme jejich chuť s ostatním zahradním ovocem, přece jen je to o něčem jiném. Já jsem si zasadil dva keře a nelituji toho. Oskeruše mi připadají chutnější než mišpule a taky pálenka je z nich výborná .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 169.237 (?), 15.12.2011 20:16
Máte pravdu, pravdepodobne plusové teploty spôsobili nakvasenie dužniny mišpúl, ktoré prešli mrazom, a to už nie je žiadúce. V novembri sme zvyknutí na drsnejšie počasie, ktoré uhniličkané plody konzervuje. Asi by človek nemal dlho čakať a keď zmäknú po prvých mrazíkoch, tak ich obrať a potom spapkať alebo vyrobiť špeciálny džem. V kombinácii s palacinkami musí byť božský. Oskorušovicu vykupovali ešte v 80. rokoch v lekárni v Trenčíne- po 700 SK za liter(!). Kto ju okoštoval, musí priznať, že oproti hruškovici je to delikatesa. Ani hruškovica z planých hrušiek nie je lepšia. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 16.12.2011 16:50

Ba jo. Palačinky s mišpulovou marmeládou bych si dal. Výborná má být i kachna na mišpulých. Neznám přesný recetp, ale do šťávy pod maso se před dopečením má zamíchat mišpulový džem.

Já mám dva ročníky oskerušovice a je to moje nejlepší pálenka. Ta vůně je úžasná, jako zralé oskeruše a nepálí v krku!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.8 (?), 12.10.2013 11:16

Vlani som vysadil do rohu trávnika za domom stromček mišpule, pôvodom z rakúskej škôlky. Je to skorá odroda Nottingham. Niektoré plody majú priemer až 4,5 cm. prvý mrázik 3.10. nestačil na ich zmäknutie, tak čakám na ďalší, aby som okoštoval prvú úrodu. Ale nemusí sa s príchodom moc ponáhľať.laugh

Stromček mišpule veľmi dobre a rýchlo zakorenil.
Stromček mišpule veľmi dobre a rýchlo zakorenil.
Mespilus germanica, cv. Nottingham
Mespilus germanica, cv. Nottingham
Plody sú výrazne väčšie ako bežné mišpule a mali by dozrievať skôr.
Plody sú výrazne väčšie ako bežné mišpule a mali by dozrievať skôr.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 12.10.2013 13:08

Já mám mišpuli od Starkla. Byl to stromek, horní část uhynula. Takže to bude keř. Mám ji teprve druhým rokem, ještě neplodila. Hodně na ni jdou mšice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika