mandlovník



host - 165.59 (?)
25.3.2008 15:21

Mandloně pěstuji 18 let, a to odrůdy Sladkoplodá krajová, Zora, Vama a Texas. Před asi deseti lety jsem pěstoval i odrůdu Baden Troito, která měla pozdnější kvetení, ale po jedné silnější zimě totálně umrzla a uschla. Jinak sklízím každoročně, i když některá odrůda shodila při jarních mrazících plůdky. Pohled na kvetoucí mandloně je fascinující, protože většinou kvetou jako první ještě před meruňkama. O úrodu se nechtěně dělím s mlsnými strakapoudy, kteří napadají odrůdy s měkčí peckovicí, vloni jich bylo na mých 6 stromech minimálně 5 a pochutnávali si na plodech s napevno přilnutým oplodím, jejich zobák je opravdu vynikající nástroj. Jinak stromy chorobami netrpí. Pěstování doporučuji na nejlepších stanovištích, v nejteplejších oblastech i na severně exponovaných svazích, kde je naděje na oddálení doby kvetení. Zdraví I.H.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 7.11.2007 17:26
Dobrý večer. Mají tam v nabídce Sladkoplodá krajová a Vama. Musíte koupit oba stromky k vůli vzájemnému opylení a vysadit je vedle sebe. Vysadil bych je jako broskvoně až na jaře. Hezký večer.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.35 (?), 25.3.2008 7:33

Dobrý den, jsem naprostý laik může mě někdo říct co je to za strom - jaké to má plody a jak se dají využít. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 25.3.2008 11:01

Mandlovník je stromek podobný broskvi, je však listnatější a listy jsou podlouhlejší. Dorůstá do výšky 3 až 5 m.  Daří se mu všude tam, kde se daří meruňkám a broskvím. Patří do čeledi Rosaceae (růžovitých). Někdy bývá mandloň nazývána královnou této čeledi.  Kvete velkými bílo-růžovými květy, které mohou mít v průměru 4 cm. Plodem mandloně je peckovice s šedavým plstnatým oplodím. Uvnitř se skrývá pecka s tvrdou děrovitou skořápkou a v ní jádro - mandle. Mandle má vejčitý zploštělý tvar, na jedné straně zašpičatělý a má rezavě hnědou slupku. Z jednoho stromu lze sklidit až 50 až 60 kg mandlí.  Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.92 (?), 25.3.2008 12:23

Mandloň dorůstá i více metrů - staré stromy jsou (nebo alespoň bývaly) na Mělníce směrem k mostu přes Labe. Na jižní Moravě jich ale jistě bude daleko více. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.59 (?), 25.3.2008 15:21

Mandloně pěstuji 18 let, a to odrůdy Sladkoplodá krajová, Zora, Vama a Texas. Před asi deseti lety jsem pěstoval i odrůdu Baden Troito, která měla pozdnější kvetení, ale po jedné silnější zimě totálně umrzla a uschla. Jinak sklízím každoročně, i když některá odrůda shodila při jarních mrazících plůdky. Pohled na kvetoucí mandloně je fascinující, protože většinou kvetou jako první ještě před meruňkama. O úrodu se nechtěně dělím s mlsnými strakapoudy, kteří napadají odrůdy s měkčí peckovicí, vloni jich bylo na mých 6 stromech minimálně 5 a pochutnávali si na plodech s napevno přilnutým oplodím, jejich zobák je opravdu vynikající nástroj. Jinak stromy chorobami netrpí. Pěstování doporučuji na nejlepších stanovištích, v nejteplejších oblastech i na severně exponovaných svazích, kde je naděje na oddálení doby kvetení. Zdraví I.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 25.3.2008 17:25

Prvne jsem se setkal se statnymi mandlonemi v lokalite u kladna staby pan pourival jejich plody jako semena na vypesky na kere ockoval broskve kterych mel plnou zahradu ktere mu postupne rodily snad tri mesice byly 3x statnejsi nez kupovane. Emam cas se s tim zabyvat radeji stromky kupuji u Slaneho mi lepe plodi broskvone a nektarinky nez merunky     Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.110 (?), 27.5.2008 19:08

Zdravím všechny příznivce,

mám na zahradě 2 stromky vypěstované z pecky pocházející z Chorvatska. Bez jakéhokoliv omrznutí přežili venku 2 zimy. Na rozdíl od broskvoní se do nich nepustila ani kadeřavost! Jen by mě zajímalo po kolika letech může stromek kvést nebo plodit když je to vlastně neroubované pláně?!

Děkuji za info Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 82.62 (?), 6.6.2008 10:05

my pestujeme dve mandlone na rozhrani jiznich cech a vysociny. jsou to bezkonkurencne nejlepe rostouci nove zasazene stromy v nasi zahrade a netrpi vubec zadnymi chorobami.  loni kvetly poprve, pludky se ale neudrzely. letos kvetly podruhe a krome malych pludku, ktere opadnou, jsou na obou stromech asi 3,5-4 cm plody, ktere jsou evidetne opylene a vypada to, ze se udrzi a dozraji. stromy (dnes uz cca 4 metry) jsou na miste asi 3 roky, jde o stromky, ktere jsme koupili jako prostokorene, bez balu v zahradnictvi, kde prodavaji ovocne stromky, sazene jsou na jare. takze ja mandlone doporucuju, jsou to pekne stromy, nejen ze z nich muze byt uroda, ale i krasne vypadaji a kvetou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomas.olt - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 176.34 (?), 2.9.2008 1:03

Tak letos se na Mělníku starým mandloňím urodilo. Jel jsem zrovna polabskou trasu do Ústí na kole, tak jsem se zastavil,  pořídil pár foto a sebral několik pěkných plodů..

Tomáš

mandloň
mandloň
plody
plody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan N. - (20) - 115.34 (?), 9.3.2010 0:16

Dobrý den, bydlím na Vysočině 587 m.n.m. a Mandloň mi roste jako hloupá, ale nerodí a ani nekvete - ví někdo proč?

Potom bych rád poprosil pana Josefa, nebo pana Tomáše jestli by mi upřesnil, kde hledat sad Mandloní v Mělníku, nebo na jaké místo se mám ptát domorodců, rád bych si pořídil nějaký roub. Naposledy asi tak před 14 dny jsem byl v Mělníku a když jsem se ptal na sad Mandloní, tak se na mě dívali jako na zjevení.

Děkuji Milan

milanrouby@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika