Jakou odrudu jahod na balkon?



Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 253.246 (?)
5.3.2013 15:57

Rozhodně bych se také poptala, opravdu se snadno množí. Já se loni stěhovala do domu, tak nemohu nabídnout, dokonce jsem ještě nějaké sháněla - potvrzuji tím, že se po známých seženou snadno. Chtěla jsem je koupit, na rostlinkách ani semínkách nikdy nešetřím (vlastně nad tím ani moc nepřemýšlím, je to prostě koníček), u nás je ale měli za takovou cenu, že to i mě odradilo. Kdybyste nesehnal, můžu sloužit příští rok...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 213.166 (?), 3.3.2013 18:55, zobrazeno: 15717x

Dobry den preji vsem, chtel bych se zeptat, zda li by mi nekdo neporadil jakou odrudu jahod na balkon? Nasel jsem 3 odrudy ze zahradnictvi kruh a starkl, ale tu na foru a na dalsich forech jsem cetl, ze plody jsou takove tvrdsi, nakysle atd... Prave proto zakladam tento topic, zda li by mi nekdo neporadil jakou odrudu... Jinak nalezene odrudy: Maranell z Kruhu, Balkonové jahody ´Delikatess´ od Strakla a nebo Jahody popínavé ´Super Star´ taktez od Starkla... Dekuji moc vsem za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 65.144 (?), 4.3.2013 15:37

Do truhliku a kvetinacu je jako nejlepsi previsla odruda hodnocena 'Mara de bois'. Ma ji v nabidce Jahodarna Vranany. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 253.246 (?), 4.3.2013 15:45

Mě se na balkoně bezkonkurenčně nejvíc osvědčily měsíční jahůdky v samozavlažovacích truhlících (doporučuji kvůli dešti ty s ochranou proti přelití). Narostou nádherné rostliny které plodí od jara až do mrazů. Měla jsem je i jako dekoraci, vážně krásné a velmi chutné plody. Standardní jahody jsem zkusila snad všechny, vždy bez úspěchu. Naroste nepěkná rostlina která plodí velmi málo povětšinou nedobrých plodů. Postupně jsem od normálních jahod zcela ustoupila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 4.3.2013 18:40

Můžu s vámi souhlasit a potvrdit já mám také v truhlíku měsíční jahody jsou menší ale úroda je velká a plodí až do prvních mrazíků a chuťově vynikající. Žádná jiná jahoda mě nepřesvědčila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.166 (?), 4.3.2013 20:10

Ty měsíční jahody vypadají jako jahody lesní. Každopádně objednám, teď se musím rozhodnout které :) Tento rok se začínám zajímat jak využít dost místa na zaskleném balkóně. Chtěl bych najít nějaké zahradnické centrum kde si mohu objednat toho trošku více, od zakrslých mrkví, rajčat, paprik - SEMO po nějakou odrůdu keříkový rajčátek na balkón :) Ale jahody miluju, takže jdu hledat.Kdyby někdo věděl o nějakém zahradnictví, zda li by mi dal vědět. Bohůžel v mém kraji sem nenašel zahradnictví, kde by měly něco pro mě :) Když bych objednával ty jahody, asi bude lepší objědnat přímo už rostlinu, než semínka že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 152.25 (?), 5.3.2013 8:20

Poptejete se známých se zahradou, měsíční jahůdky se množí jak blázen, určitě vám rádi dají. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 253.246 (?), 5.3.2013 15:57

Rozhodně bych se také poptala, opravdu se snadno množí. Já se loni stěhovala do domu, tak nemohu nabídnout, dokonce jsem ještě nějaké sháněla - potvrzuji tím, že se po známých seženou snadno. Chtěla jsem je koupit, na rostlinkách ani semínkách nikdy nešetřím (vlastně nad tím ani moc nepřemýšlím, je to prostě koníček), u nás je ale měli za takovou cenu, že to i mě odradilo. Kdybyste nesehnal, můžu sloužit příští rok...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.144 (?), 5.3.2013 8:57

'Mara de bois' neni uplne 'standardni' odruda, je vhodna pro pestovani v truhlicich, nehlede na to, ze 'standardnich' odrud je obrovske mnozstvi a vyzkouset vsechny neni obvykle ani v silach velkych pestitelu. Sazenice mesicniho jahodniku Rujana jsou rovnez v nabidce Jahodarny Vranany - mozno vyhledat na internetu a objednat zasilku. Ale daji se vypestovat i ze seminek. J.R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 7.3.2013 8:14

  V truhlíku dobře roste a plodí i Everest. Plodí (idalší odrůdy) i na nových odnožích, i když je necháte jen viset (lepší je nechat je zakořenit). Velkoplodé jahody takto pěstované jsou náročné na vodu a živiny, mají raději vlhčí vzduch, pokud to jde, trochu ochrany před poledním sluncem. Kromě jiných ji nabízí Sempra Turnov. Truhlíkové pěstování snese nejspíše i Evie 2, nezkoušel jsem jí. Na záhoně plodí solidně a dlouho, dělá i dost odnoží.

   Ty "měsíční" nejsou tak náročné, výnos v kusech na rostlinu je velký, ale hmotnostně a objemově to není nic moc. Ale chuť je skvělá. Vydrží v pohodě v truhlíku za oknem i přes zimu a nevymrzají, nevysílí se tolik. U těch velkoplodých je to problém. je lepší si zakořenit pár sazenic v zahradě a na jaře vysadit ty, nebo každý rok nakoupit nové.   

   Pokud chcete začínat od semínka, lepší než Rujana je do truhlíku nebo do závěsu odrůda Bowlenzauber (AEV-VS, firma SPERLI).

Ani Rujana, ani Bowlenzauber neodnožují, Bowlenzauber pouští kořínky z květních stvolů, když se dotýkají v nodu země, ale nevím, jestli by se tak dal množit.

    Nedoporučuji kupovat supersazenice od prodejců, které nelze dohledat, mají pouze virtuální sídlo (poštovní schránku pro sběr objednávek) ale plně se spolehnout na firmy, které mají adresu v Čechách a opravdu na ní sídlí. Jahodoven které prodávají sadbu je dost, je z čeho vybírat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika