informace o pěstování fíku - smokvoň



Stránky: 1,  2,  3   
host - 189.78 (?) 
15.3.2007 12:46, zobrazeno: 63965x

nemohu se v dostupných publikacích dobrat informace , kdy je vhodné vszovat po zimě  keř fíku - smokvoně, dále jakou snáží půdu.Odborná infoirmace zní - teplé slunné místo, ale to je vše, nepopisuje jakou půdu, zálivku, dobu vystavení venkovním podmínkám na jižní Moravě.

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 191.35 (?), 15.3.2007 22:18
Fíkovník jsem měl mnoho let vysazený na slunném místě u zdi v normální, spíše sušší a vápenité půdě. Je naprosto nenáročný. Výhony má až 2 metry dlouhé, má plody /vyrůstají na nových výhonech/, ale nikdy nedozrály. Vysadil bych ho až v polovině května. Přes zimu omrzne, ale od nižších částí vždy obrazí, ani zakrývat se moc nemusí /trochu chvojí/. Je dekorativní a možná jsou už odrůdy, které dozrají i u nás.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.156 (?), 29.7.2007 11:45
fíkovník jsem si koupil před několika lety a nejdříve jsem ho pěstoval v květináči. Rostl, plodil, ale pak jsem ho na jaře vysadil ven na travnatý plácek. Občas ho zaliji, přihnojím a každý rok se několikanásobně zvětší. Roste mnohem rychleji než v květináči. Jsou na něm desítky až stovky plodů (zrovna jsem jeden snědl). Pěstování venku je nenáročné a musím ho všem doporučit. V zimě mu omrznou vrcholy větviček v délce asi 1-2cm, díky čemuž se pak na jaře krásně rozvětví. Na podzim ho přihrnu pilinami nebo hnojem a ještě  slabou vrstvou hlíny. Zazimovat stačí jako růže nebo nějak podobně ochránit
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
EVIČKA - (1), 13.8.2007 11:16

 Přeji hezký den!

Mám fíkovník prvým rokem, věřím že velké plody už i dozrají jen nevím co dělat s těmi co se začínají teprve ukazovat.mám je tam nechat i přes zimu nebo je mám odloupnout aby nevysilovaly ty co dozrávají? Jsem ráda za každý fík a likvidovat je semi moc nechce. Do bytu k oknu by to asi nebylo moc dobré že?

Děkuji za dobrou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.27 (?), 13.8.2007 12:16
Krásné fíkovníky mají v obci (asi) Velký Třebešov u zdi hospody, nádrž Rozkoš.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 196.170 (?), 14.8.2007 7:12

Mám fíkovník, který jsem si přivezl z Jugoslávie před 20-ti lety. Mám ho mezi domem a zdí do ulice. Má už velké rozměry a větve sahají až do ulice. Za teplého léta mi fíky dozrají, za studené zimy mi umrznou konce větví, ale silné vydrží. Občas ho přihnojím NPK a na zimu ho nijak nepřikrývám, ani by to nešlo, je už hodně veliký. Ale je pravda, že jsem pochází z hor a ne z pobřeží.

Vyčítal, Mladá Boleslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 72.37 (?), 2.10.2007 22:26
Pane Vycital, pokud muzete napiste mi na Vas prosim kontakt na email info(zavinac)fikovniky.com. Dekuji!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 158.246 (?), 14.11.2007 0:37
Ahoj všem příznivcům, skutečně jsem včera projížděl tím Velkým Třebešovem a u tý hospody maj asi 3 na naše podmínky dost veliké smokvoně! Dokonce byli stále obsypané plody a to přesto že už téměř všechno listí opadalo. 2 z těchto plodů jsem si vzal jako vzorek na pokusy.. :-) Mám i ilustrační foto, pokud chcete, zašlu Vám jej.. tomas.olt@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 51.27 (?), 12.12.2010 14:23

Úplně náhodou jsem objevil tuto diskusi. Jsem majitelem oněch fíkovníků ve Velkém Třebešově, pěstuji je zde od r. 1991, u svého domu v sousedství ještě o 3 roky déle. Koupil jsem dvě malé rostlinky v tehdejším JZD Kruh u Jilemnice, tehdy tam bylo snad jediné subtropické zahradnictví v republice. Ostatně funguje a prosperuje dodnes.           Do volné půdy jsem je vysadil po roce pěstování v květináči, plody přinesly hned následující rok. Na zimu je přikrývám buď chvojím, nebo igelitovou fólii (několik vrstev), ideální je bublinková fólie nebo pěnová fólie, co se dává pod plovoucí podlahy. Velmi důležité je ohnout fíkovníky před přikrytím v pravý čas. To jest několik dní po opadání listů, dokud je ještě v rostlině míza. Pokud se s tím otálí, může se to vymstít. Míza zmizí a pruty jsou mnohem náchylnější k praskání a lámání. Je třeba ohnout je co nejvíce k zemi, svázat je a pak klidně nechat nepřikryté do příchodu větších mrazů. Mráz do minus jedenácti stupňů snáší fíkovník celkem spolehlivě, nejhorší jsou dlouhodobé celodenní silné mrazy. Čím starší dřevo, tím lépe mrazy snáší. Ale přikrytí fíkovníky ochrání spolehlivě. Dvakrát jsem je přkrýt nestihl, a nic se nestalo, byla mírná zima, jsou tomu asi 4 roky. Jednu zimu mi nepřikryté omrzly, ale rostliny vyhnaly nové výhony, které za rok vyrostly do 2,5m. Ale plody pak nestihly dozrát. Dozrávají jinak pravidelně ve velkém množství i kvalitě i v našem ubohém klimatu od začátku srpna do října, jen v letošním extrémně mizerném létě nedozrály, poprvé za celou dobu, co je pěstuji. Na jaře je odkrývám koncem února nebo počátkem března, a vyvazuji je k oporám asi 2-4 týdny po odkrytí podle počasí, až opět natáhnou trochu mízy. Pevné přivazování k oporám je důležité kvůli letním bouřkám, které keře jinak devastují, především nevyzrálé letorosty. Případné dotazy rád zodpovím. jaklzdenek@gmail.com

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.70 (?), 24.10.2008 15:45

Dobrý den, od známého jsem dostal fík-smokvon s jedním plodem který neuzrál a ted před zimou nevím jak ho zazimovat.Bydlím na jihovýchodě Moravy. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika