Citronovník - opadávání listů



Stránky: 1,  2   
host - 57.122 (?) 
28.12.2012 21:47, zobrazeno: 59232x

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně opadávajících lístů citronovníku. Té „mojí kytičce“ je už 32 let, nikdy zatím nekvetla, poslední 3,5 roku je na stále stejném místě u okna v blízkosti radioátoru, jen ji občas natáčím podle toho, jak se rozrostou větvičky. Poslední 1–2 měsíce začaly z ničeho nic opadávat listy (4–5 denně). Zalévám stále stejným způsobem podle toho, jak je vyschlá zemina v květináči + 1× za 14 dní přidávám k vodě hnojivo na citrusy podle uvedeného dávkování. Jak pomoct, aby listy přestaly opadávat? Jinak za chvíli zbyde jen 2 m vysoký kmen a větve… Pomohlo by přesazení? Je pravda, že už hoooooodně dlouho přesazený nebyl. Předem děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 28.12.2012 22:12

A do té doby byla vždy v pořádku? Já mám rostliny třetí zimu, a druhou zimu na prosvětleném studeném schodišti. Pokud byly rostlinky ve sklepě kde bylo asi 15-16 stupňů tak jit také opadaly listy, pod polykarbonátem mají 3-10° a vede se jim skvěle, mám dokonce první tři plody, rostliny jsem koupil jako roubované, v zimě vůbec nehnojím, zalívám lehce. Je to celkem problém najít pro ně studené a světlé místo pro přezimování, nevím kam je dám až jim bude na schodech těsno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 89.38 (?), 29.12.2012 9:10

Je to tak, jak píše Mirek. Většina citrusů vyžaduje chladné přezimování, jedná se o subtropické rostliny. Vaším problémem je suché teplé stanoviště u radiátoru. Přestěhujte citrus do chladnější místnosti, s teplotou kolem 10°C (5 ÷ 15°C) a omezte zálivku a samozřejmě stopněte i hnojení. Podle stavu zeminy v květináči (přesolení) ji přesaďte ihned a nebo později zjara. Po přezimování na jaře, až se prodlouží den, můžete rostlinu umístit opět na původní stanoviště. Počítejte však s tím, že rostlina, pravděpodobně i přes tento zásah shodí všechny listy a bude mít problém aby současný stav, ve kterém se nachází, ustála. Pokud na jaře obrazí, máte vyhráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 194.16 (?), 26.10.2014 10:31

Dobrý den, nevím si rady mám doma calamondin koupený minulý rok.Začali mu posledních 14 dnů opadávat listy i nějaké plody až zustal uplně bez listu, něco jsem si našla na netu ale i taky nevím co s ním, přijde mi že má i tenký kmínek děkuji předem za jakékoliv rady Blanka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.122 (?), 29.12.2012 9:49

Doposud byl "citron" každou zimu v pořádku, neopadával a v průběhu ledna vždycky vyrazilo spoustu nových větviček. I teď, přes relativně silné opadávání listů, rostou nové větvičky. Bohužel nemám v bytě jiné vhodné a hlavně chladnější místo, kde by mohl přezimovat. Zkusím koupit nový substrát pro citrusovníky a přesadím ho. Jen se obávám, že jak s ním při přesazování budu hýbat, opadají skutečně všechny listy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 133.207 (?), 29.12.2012 17:30

Listy, které při lehkém dotyku odpadávají už jsou nefunkční a rostlina je sama odloučila. Proto nemusíte želet listů, které odpadnou při přesazování.  Jestli vám citroník v minulosti přežíval ve vašem bytě bez opadu listů, přestěhujte jej nyní, v topné sezoně, na původní místo a nebo alespoň někam mimo sálající teplo z radiátoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.161 (?), 7.4.2013 11:34

Dobrý deň mám problém s citronovníkom uschli a postupne mu opadavajú všetky listy a neviem prečo? V priebehu jan- febr. stáke kvitol a bol nadherný zelený a po opelený (štetcom) zarodil a vznikli asi 4 malé plody. nasledne asi po 3 - tyž odrazu uschli listy a pomali opadavaju.

Vie mi niekto prosím poradit kde je chyba zalievku som dodržiaval aj hnojenie a je na svetelnom mieste 15- 20 stupnov v miestnosti 

Prosím o radu ako mam postupovat...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 7.4.2013 12:57

Měl by přezimovat na chladném a světlém místě (max. tak do 10°C), velmi omezit zálivku a úplně vyřadit hnojení. Pokud je v teple tak shodí listy, navíc potřebuje chladno na podporu kvetení. Jak ho máte dlouho? Já jsem začátečník a první rok mi to udělalo to stejné. Teď jsem jim vytvořil podmínky na chladné zimování a další dva roky bez problémů, dokonce jsem sklidil již první tři plody kterév tom chaldu dozrály. Teď po zimě je to už asi měsíc co nasazují na vové výhonky.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 7.4.2013 13:33

To, co píše Mirek, je svatá pravda. Jenže v daném případě podle fotky soudím, že příčina bude jiná. Myslím si, že došlo k poškození kořenů a rostlina usychá. K tomu mohlo dojít například postupným přehnojením. Vyndejte citrus z květináče a zkontrolujte kořeny, hlavně ty tenké, vlasové. Pokud se lámou a nebo z nich lze "svléknout" vnější obalovou část (kůru), je zle. Teoreticky také mohlo dojít k omrznutí (např. dlouho pootevřené okno při větrání).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 7.4.2013 14:00

Souhlasím s Wimpim. Na vině by také mohlo být přelití.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika