Živý plot z muchovníku – jak založit a udržovat



beast - (5) - 40.34 (?) 
27.9.2019 10:31, zobrazeno: 6261x

Dobrý den. Prosím o praktické rady a zkušenosti, jak založit a udržovat živý plot (víceméně volně rostlý) z muchovníku. Jak daleko rostliny od sebe, do řady nebo trojsponu, jak daleko od hranice pozemku (=s jakou hloubkou plotu počítat), jednu odrůdu nebo více, jaké, jak s řezem…  Délka bude cca 17 m, orientace na jih, mám tam plot s pletivem a podhrabovými deskami, za kterými je tč. pole, na kterém začíná stavba satelitu, na který nechci koukat…  Pozemky jsou mírně svažité a já jsem nahoře, takže budu potřebovat výšku cca 2,5-3m. Nepotřebuji vyloženě nepropustný neprůhledný přísně střižený plot, ale něco, co bude slušně pohledově chránit, hezky vypadat a půjde to „ožírat“ (to je základní podmínka:). Nejsem s výběrem muchovníku úplně mimo? A šlo by/jak by vypadalo/fungovalo do něj zapojit (mezi nebo na kraji) i jiné jedlé keře (dřín, arónie, líska…)? Předem děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 27.9.2019 17:33

Muchovnik mam 5. rok a u mna zdaleka nerastie tak silno aby to bol plot.
Takze nie je to celkom pravda, ze muchovnik je nenarocny - potrebuje vodu. U mna v svahu kde voda odtecie ma vysku len max 1meter, tam kde vody este menej... je este mensi a redsi. Taktiez som dal nejake korene do travnika a tam to velmi slabo rastie... takze treba konkurencne rastliny/travu drzat dalej od neho. Myslel som, ze to bude divocak, ktory bude problem udrzat do 2m, ale naopak. Teda napr. Josta sa omnoho lepsie vyrovna s mojimi podmienkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vrana - (17) - 13.164 (?), 17.10.2019 20:04

má ho pátý rok a tak malý? může se to stát s divokým muchovníkem. Já počítám kdekoliv blízko zahrady dát jedině šlechtěné, aby to bylo i na ovoce.
Odrůda Martin, Thiesen, Princ Charles, a jiné. Ty všechny dorostou asi 5m výšky a pak už na plody nedosáhnu já, ale ptáci. seřezávání, krocení, držení co nejníže považuji za důležité. Sázím jen na místo, kde mi nebude vadit že to tam poroste třeba sto let, protože to má pevné kořeny podobně jako dřín a těžko se toho zbavuje.Ale nerad bych byl bez tak dobrého ovoce, jakým je ušlechtilý muchovník.Když jsem studoval méně známé ovocniny, objel jsem republiku, botanické zahrady, arboreta,a našel hodně muchovníků různého vzrůstu, ale jejich ovoce se bud nedalo jíst nebo to nestálo zanic, až na jeden v Hranicích u paneláku.Po čase firma Bormato dovezla ušlechtilé, ale ty je třeba množit roubováním, to dovede asi jen firma ADAVO, možná jiné, o těch nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.151 (?), 4.12.2019 12:50
Pravda muchovníky nerostou nijak rychle, protože investují spoustu energie do rozvoje kořenového systému. Proto se do živých plotů nehodí.. až na jeden a to je muchovník lamarckův který je naopak celkem rychle rostoucí keř, roční přírustky se udávají 30-50 cm za rok. Nejrychleji roste odrůda Majestic. Na chuti plodů se rychlý růst příliš neprojevuje ale platí zde čím starší, tím lepší. Na fotce je 4 roky starý živý plot, má asi 150 cm (z prostokořených sazenic.)
Živý plot - muchovník lamarckův
Živý plot - muchovník lamarckův
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?), 18.10.2019 12:00

Suhlasim s Vami. Potrebuje vodu. Ja som nasadil nejake na zapadny svah do piescitej zemi a skoro vobec nerastu. Ine zasadene na inom mieste (poda a moznost pravidelnej zalievky) uz maju skoro 1,8m a ten rozdiel je obrovsky. a josta to je nezmar :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika