Zivy plot



pl31 - (34) - 221.194 (?) 
3.2.2018 21:14, zobrazeno: 9618x

Pozdravujem vsetkych,

Chcem na jar zalozit zivy oplot...

Ruze popinave, Aronia, Muchovnik, Drien, Goji, Lieska..

Potrebujem 16m a prvy a posledny meter bude v polotieni. 

Aky spon pre jednotlive dreviny a kolko drevin z uvedenych by ste vysadili?

Mam nejaku predstavu ale nechcem zbytocne zavadzat.

Dakujem velmi pekne za diskusiu a rady!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 230.248 (?), 7.2.2018 12:42

Liesky mám v živom plote v spone cca 1 meter. Kríky tvoria mnoho výhonov/kmienikov, takže plot je pekný hustý.  Mám ich v polotieni a vôvec im to neprekáža. Vidí sa mi že sú aj dosť odolné na sucho, čo je v mojej lokalite veľké plus. Liesky rastú veľmi rýchlo a treba ich každoročne veľmi silno rezať, aby si plot udržal požadovanú výšku a takisto aby "nezriedol". Veľká škoda je že pri takom prísnom reze prídem o veľkú časť úrody. 

Aj z muchovníkov mám živý plot v inej časti záhrady, avšak len asi 3 alebo 4 roky, takže veľa praktických skúsenosti nemám. U mňa sa to ťahá dosť do výšky a niesom spokojný s hustotov. Muchovník som sadil v trochu väčšom spone cca 1,2 metra. Ohľadom muchovníka ja dôležité povedať, že je mnoho odrôd. Niektoré rastú bujne, ako malé viackmenné stromy ako u mňa(nevhodné na živý plot) iné rastú miernejšie a tvoria viac kostrových výhonov, takže vhodným rezom sa dá vytvoriť efektný živý plot. Posledné roky sa objavujú odrody, ktoré prirodzene nerastú do väčšej výšky ako 2,5 metra, takže ideálne na živý plot, avšak je ich pomerne ťažké zohnať a cena je neprimerane vysoká. Polotieň by nemal byť problém.

Goji v živom plote je nezmysel, tu sa nebudem vyjadrovať...

K ružiam sa noc vyjedriť neviem.

Živý plot z drieňov som videl. Zle to nevyzeralo. Spon povedať neviem, ale ja by som to sadil asi meter, najmenej 80 cm od seba. Neviem ako by to zvládalo polotieň. Poznám pár divých kríkov v mojom okolí čo rastú v polotieni a dávajú chutné ovocie. Avšak v živom plote v hustom spone bude nedostatok slnka ešte umocnený. Drienky rastú veľmi pomaly, takže od výsadby po funkčný živý plot pretečie veľa vody.  Nadruhej strane pomalý rast neskôr výrazne uľahčuje udržbu. 

Čisto teoreticky arónia by nemusela byť zlá. Prirodzene nerastie veľmi vysoko, čo uľahčuje starostlivosť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.32 (?), 14.9.2019 20:10

Musím opraviť svoje nesprávne tvrdenie že

"Goji v živom plote je nezmysel, tu sa nebudem vyjadrovať..."

dnes som takýto plot z goji videl na vlastné oči a dosť ma zaskočila jeho "funkčnosť" Akurát sa mi videl zbytočne široký(cca 1,5-2m). Výška a hustota ideálna aj bez údržby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.70 (?), 14.9.2019 20:49
Len pár poznámok na tému "Goji a živý plot" - dovolím si ich vzhľadom na to, že s pestovaním Goji mám dlhoročné skúsenosti. Isteže Goji je možné na vytvorenie živého plotu použiť. Je to veľmi vitálna rastlina, povedal by som až invázna. Ale - vidím niekoľko nevýhod: 1. Bude ťažké vytvoriť užší plot a spojiť to so získavaním plodov. Goji plodí najmä na dlhých výhonkoch, ktoré v takomto prípade musíte výrazne skracovať a tým sa o úrodu pripravujete (ak pravda nechcete mať živý plot, ale 'živú barikádu' širokú 1,5-2 metre). 2. Goji tvorí dlhé, rýchlorastúce prírastky, bude nutný precízny a opakovaný rez v priebehu sezóny, aby to bol naozaj 'plot '. 3. Goji má na zdrevnatelých výhonkoch početné ostré tŕne, práca s ním nie je práve najpríjemnejšia. 4. Goji má výraznú tendenciu k odnožovaniu a k invázii do okolia, odstraňovanie týchto odnoží je dosť prácne. 5. Goji v druhej polovici sezóny (na jeseň) často trpí múčnatkou, ktorá môže byť masívna a spojená s opadom listov - ohrozuje to estetický efekt živého plotu. Záver: Goji ako živý plot je možné použiť, ale nie je na tento účel optimálne a sú rastliny, ktoré sú na to podstatne vhodnejšie (napríklad turkestanský brest). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.248 (?), 7.2.2018 13:12

Tých 16 metrov by som asi rozdelil na 3 časti a posadil 3 rôzne druhy.

Volil by som veľmi dôkladne vybrané odrody muchovníka. A mnoho rôznych odrôd drieňa. Drieň preto, lebo mi straše chutí, je nenáročný a jeho pomalý rast uľahčuje údržbu živého plotu. Na druhej strane je u nás dosť problém zohnať kvalitné odrody. Treba si ich zohnať z Poľska, prípadne inde z poza hraníc. Ale vynaložené úsilie a financie sa určite oplatia...

Pokiaľ ide o "plodovú" úžitkovosť, tak liesku by som nevolil, lebo prísne tvarovaná v živom plote má výnosy veľmi slabé a oriešky sa pod živým plotom zbierajú dosť nepohodlne.

Po ostatných stránkach je lieska ako živý plot naopak veľmi vhodná. Mne osobne jedine nevyhovuje dosť rýchly a bujný rast.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.19 (?), 7.2.2018 14:55

Připojujím se: Můžete mi prosím doporučit nějaké kvalitní odrůdy dřínu? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.181 (?), 7.2.2018 16:31

Aronie v živém plotu pokud se k ním dostane spolehlivě zlikviduje lesněpolní zvěř!!!
*
Kdysi jsem dělal pro jeden destiláterský blog seznam u nás dostupných odrůd dřínů.
(Z důvodu nezájmu jsem pak už v hledání ruských a ukrajinských odrůd - i když to by asi byly nejlepší zdroje, nepokračoval).
Tak copy:

Alex
-------------
Velmi úrodná odrůda, pravidelně plodící. Plod je velký hruškovitého tvaru barvy červené. Dužnina je tmavě červená, sladkokyselé chuti. Zraje v 2 polovině září.
Je cizosprašný vhodný opylovač je odrůda Expres
Elegantnyj (Vánoční ruská brusinka)
----------------------------------------------------------
Ukrajinská velkoplodá odrůda dřínu s vysokým výnosem a brzkou plodností. Již 3.rokem.
Plody jsou protáhlého hruškovitého tvaru, velké až velmi velké (8g), jasně červené, velmi chutné.
Expres
--------------
Raná vekoplodá odrůda. Plod je velký, červené barvy, protáhlý.
Dužnina je středně tuhá, tmavočervené barvy, sladkokyselé chuti.
Zraje koncem srpna až začátkem září. Je cizosprašný, vhodný opylovač je Alex.
Devin
-------------
Velmi odolná odrůda, snáší velmi dobře i velké zimní mrazy (až -35°). Odolná je i proti jarním mrazikům a suchu. Dorůstá 2,5 až 3 m. Plod je velký, oválny až protáhlý.
Zraje v druhé pol. září. Vynikajíci chuť získá po přejité mrazem.
Plodnost je pravidelná a vysoká. Až 30kg z keře.
Dřín jedlý
----------------
Náš původní divoký keř. Nenáročný, nádherně žlutě kvete, plody jsou čevené, oválné, lesklé bobule. Konzumní zralost je srpen až září. Výnos může být až 30 kg z
jedné rostliny.
Jantarnyj
------------------
Velkoplodá ukrajinská odrůda.
V dospělosti má pyramidální korunu a udržuje si růst stromku.
Plody jsou velké cca 2,5 cm, žluté, příjemné sladkokyselé chuti a zrají v druhé polovině července
Vhodný i do horských oblastí do 1000 m.n.m
Dřín lékařský, Cornus officinalis
-----------------------------------------------------
Botanický druh velmi blízce příbuzný evropskému Cornus mas, pochází z dálného východu. Plody jsou obvykle protáhlejší a větší. Kůra má více šedý odstín, původem z Koreje a Japonska. Nabízí zahradnictví Droždín.
Jantarový
------------------
Žlutoplodá odrůda, plody velikosti semenáčů, je velmi raná, velmi
sladká. Prastará odrůda, množená však velmi zřídka.
Zahradnictví Droždín - máme ji v nabídce již asi 15 let.
Lutea
-----------
Velký žlutý, chutný, zraje v půli srpna
Zralost: 1. polovina srpna. Je samoprašný, plodnost vysoká, pravidelná, vysoká odolnost proti mrazu.
http://www.ovocne-stromky.com/kukla/eshop/28-1-Drin
Macrocarpa
---------------------
Velký červený, chutný, zraje koncem srpna.
Samoprašný, plodnost vysoká, pravidelná. Vysoká odolnost proti mrazu.
http://www.ovocne-stromky.com/kukla/eshop/28-1-Drin
Okrouhlý pozdní
---------------------------
Pozdní velkoplodá odrůda s velkým až velmi velkým plodem. Červený, elipsovitý se středně tuhou dužninou tmavočervené barvy. Sladkokyselá velmi příjemná chuť.
Zraje začátkem září a je cizosprašný.
Radist
------------
Středně raná, vekoplodá odrůda dřínu. Plodnje velký, červené barvy, protáhlý.
Dužnina je středně tuhá, tmavočervené barvy, sladkokyselé velmi příjemné chuti.
Zraje koncem srpna až začátkem září. Je cizosprašný. Jako opylovač se uvádí jiná velkoplodá odrůda nebo i divoký dřín jedlý.
Světlačok
-----------------
Ukrajinská odrůda se sladkými a velmi velkými plody, cca 8g.
Chuť je pikantní velmi dobrá, obsah cukru 9,7%.
Dorůstá do 2,5 m výšky a až 3 m šířky. Zraje koncem srpna až začátkem září.
Z jednoho keře je možno sklidit až 50 kg plodů.
Titus
----------
Odolná odrůda dřínu, pro všestranné použití. Dvousemenná peckovice je tmavočervené barvy, mírně hruškovitého tvaru. Dužnina je tmavě červená, typicky dřínkové chuti. Zraje v první polovině září. Je cizosprašný, vhodná odrůda k opylení je Děvín.
Vydubeckij
-------------------
Středně raná velkoplodá odrůda s bohatou plodností. Z 20ti léteho keře až 50kg.
Plod je světlé červený podlouhlého hruškovitého tvaru.
Zraje koncem srpna až začátkem září.
Xavier
-----------
Středně raná vekoplodá odrůda dřínu. Plod je velký až velmi veľký, červené barvy, soudkovitý. Dužnina je středně tuhá, tmavočervené barvy, sladkokyselé velmi příjemné chuti. Zraje koncem srpna až začátkem září. Je cizosprašný. Jako opylovač se uvádí jakákoliv jiná velkoplodá odrůda nebo i divoký dřín jedlý.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.248 (?), 8.2.2018 14:29

Moje driene sú noname, pravdepodobne nejaké pôvodné Slovenské odrody, takže v tomto smere neporadím, ale pre inšpiráciu uvediem čo som kúpil na jeseň.

1. Szafer -Poľska odroda. Mám potvrdené že plody sú veľmi chutné a veľké. Nedozrieva naraz ale postupne v dlhom okrese času až jeden mesiac. Približne od polky augusta až do polky septembra.

2. Nikolka -Tiež Poľska údajne veľmi skorá. Vraj najskoršia odroda u nás. Mal by dozrievať už na prelome júla/augusta, tak som ozaj zvedavý.

3. Elegantnyj- Ukrajinsky, mal by byť chutný a vekoplodý. Dozrievať by mal cca v polke augusta.

Možno to niekomu pomôže. Mňa hlavne zaujíma aká búde chuť v porovnaní s mojími "nevelkoplodými" ale zato chutnými odrodami. Ale tak skoro sa to asi nedozviem. Len doplním, že to nemám v živom plote, ale normálne solitérne vysadené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.194 (?), 18.3.2018 16:40

Dobrý den, zaujala mne informace že ne každý muchovník je vhodný na živý plot, a já myslela že muchovník jako muchovník - tedy samozřejmě keřový, ne roubovaný stromkový.

Můžu tedy poprosit o upřesnění které odrůdy jsou do živého plotu vhodné a kterým se naopak vyhnout?

Mám s muchovníky totiž taky plány na živý plot, zatím je mám jen objednané, tak abych kdyžtak mohla ještě zavčasu objednávku změnit na vhodnější druhy (mám objednaný Martin, Soky, Honeywood, PrinceWilliam).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.139 (?), 24.3.2018 17:22
Mam v planu presne take takovy plot z keru (liska, drin, rakytnik, moruse, muchovnik) mam k dispozici cca 60 m, chtela bych tam propasovat mezi ne i nejaky ovocny strom, je to vhodne? Prosim dale o odpoved jak daleko od plotu se sousedem (klasika-pletivo) zasadit tyro kere? Prosim take kdo neco podobneho ma o foto + druhy, dekuji moc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika