Zimolez kamčatský - stanoviště



Stránky: 1,  2,  3   
host - 230.252 (?) 
17.7.2016 21:42, zobrazeno: 18136x
Prosím o radu ohledně vhodného stanoviště pro kamčatské "borůvky". Je nutné slunné místo nebo je možný i polostín? Jaké máte zkušenosti? A pak by se ještě chtěla zeptat, jak je to s opadáváním listů. Někdo říká, že opadají už v červenci nebo v srpnu. Je to tak? Mají po prázdninách zimolezy už holé větve? Díky všem za rady.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.23 (?), 17.7.2016 22:38

Zimolez kamčatský mám na slunci, sousedka v polostínu. Moje plodí víc. Pořiďte si ale dva keře různých odrůd, jinak budete mít málo plodů. Listy opadávají jak který rok - první roky opadávaly začátkem prázdnin, loni v srpnu a letos jsou zatím zelené. Ony brzy kvetou, brzy plodí a brzy opadávají - holt krátké léto na Kamčatce wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 17.7.2016 23:28

Pěstuji zimolezy na ČM Vysočině asi 10 let. Dno údolí 550 m/m, kyselá louka, náplav na břehu potůčku. Dva staré keře dvou neznámých odrůd ze Země živitelka a čtyři pojmenované odrůdy. Dobře (asi jako rybíz) plodí Morena. Ujde Altaj a navíc rychle roste. Ostatní s plodností nic moc. Staré keře jsem dostal ze zahrádky v zástavbě města, kde neplodily vůbec. V odrůdových zkouškách bylo zjištěno, že plodnost odrůd je velmi rozdílná. Zastíněný starý keř mi plodí nejméně. Morena i Altaj jsou na plném slunci. Za základ pokládám dostatek vláhy. Listí shazují různě podle průběhu počasí v roce. Začínají v létě. Někdy jen málo, někdy víc. Asi jednou, v suchém roce, shodily v létě brzo a hodně a pak částečně i obrazily. Ale vlivu na plodnost jsem si nevšiml. Když jsem ještě chtěl zimolezy rozšiřovat, tak jsem si jako další odrůdy vybral Amforu, Fialku a polský Wojtek. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.108 (?), 24.7.2016 15:01
Zimolezy pěstuji již několik let, zatím mám 8 druhů. Pěstuji v městské zahradě, stanoviště vždy alespoň část dne plné slunce. Plodí všechny velmi obstojně. Není náročný na půdu, zkoušel jsem mulčovat i volně. Oboje se zdá, že zimolezu svědčí. Listy se u mě určitě drží s přehledem do září i později. Určitě nepočítejte s tím, že listy budou padat jak z meruňky. Drží pevně, začnou lehce hnědnout, to se začne dít již v červenci.Jakmile se na něm udělají první plody (zelené), zakrýt nějakou síťovinou, ptactvo zimolez miluje, takže byste nic nesklidila. Příští rok budu zkoušet pěstovat zimolez ve větších nádobách.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.18 (?), 27.7.2016 7:47
Taky právě vybírám nějaké zimolezy. Mohu poprosit o vaše zkušenosti s odrůdami, které pěstujete? Které vám nejvíce chutnají? Které mají nevyšší výnosy? Díky :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
František - (26) - 218.171 (?), 14.11.2016 9:43

Ja mám zimolez asi 10 rokov. Dva kríčky. Mám s ním ale problém. Posledné roky mi zakvitne už na jeseň /  podzim /, pretože je dosť teplo. A potom je úroda veľmi malá.

Máte aj vy takýto problém? Bývam v nadmorskej výške 400m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 15.11.2016 9:46

Tohle podzimní/zimní nakvétání je poměrně běžná věc, postihuje celkem dost odrůd, ale většinou se jedná jen o pár desítek květů, které nemají zásadní vliv na následující úrodu (dospělý keř má květů tisíce). Samozřejmě to není pro rostlinu dobré, zbytečně ji to vysiluje, ale hlavní příčiny nízké úrodnosti vidím spíše v kombinaci sucha, horka (prosychání obrostu během extrémních letních teplot) či přílišného zastínění.

Důležité je, aby rostlina během hlavních vegetačních měsíců (tj. duben - červen) vytvořila co nejvíce dlouhých plodonosných výhonů, které vyrůstají nejčastěji ze spodní části silných kosterních větví a jsou základem budoucí úrody v příštím roce. Pokud přirůstá jen po obvodu starších větví, jsou přírůstky kratší, celkový nárůst objemu zelené hmoty je menší a sklizeň je pak znatelně slabší. Takže je potřeba voda, voda a kvalitní výživa, v teplých oblastech navíc nezbytný mulč, aby nedocházelo k prosychání tenkých povrchových kořenů a přehřívání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 216.226 (?), 8.4.2017 6:31

Dá se zimolez a muchovník pěstovat na jižní straně budovy? Je to ale na mírném severním svahu a v 400 mnm, tak snad tam nebude na něj až moc vedro. Co myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 12.4.2017 12:16

V pohodě, hlavně hlídat zálivku, pěkně zamulčovat a porostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.226 (?), 26.4.2017 20:01

Ještě mám jeden dotaz. Koupil jsem několik roubovaných muchovníků a nevím jak to stříhat. Jestli z toho zapěstovat stromek nebo to nechat růst jak to je. A pak hlavně nevim jak se zmlazují po čase. U keřů jsem čet, že se uříznou u země jako rybíz ale u naroubovaného stromku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika