Založení jahodového záhonu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Ronnie - (11) - 220.150 (?) 
21.3.2019 17:38, zobrazeno: 20615x

Hezký den, jak píši ve svých příspěvcích a je tomu tak, jsem začátečník. Na své malinké zahradě jsem se rozhodl založit jahodový záhon. Založil bych ho podél plotu, kde se dnes nachází obyčejná tráva a proto založení bude kompletní bez jakýchkoli zkušeností. Proto bych poprosil o rady a nebo usměrnění postupu, který jsem nějak vyčetl. Odstraním horní část (trávu), půdu bych zryl na "rýč", vyházel případně kameny, následně bych půdu na místě promíchal s rašelinou (to jsem četl, že jahody mají rády) a dále bych dodal Cererit a samozřejmě záhon ohraničil. Zalíbila se mi i možnost fólie, abych nemusel plejt. Zajímá mě, zda by jste na uvedeném postupu udělali zkušenější zahradníci něco jinak a nebo zda to takto může býti? Dále jaké odrůdy by jste mi doporučili na začátečnícký pěst? Za jakékoli rady moc děkuji.. :-) 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.169 (?), 21.3.2019 20:20

Nejdřív sundat drn, pokud možno z něj vyklepat na budoucí záhon zeminu. Vyklepané drny na kompost (pokud máte) uložit kořeny nahoru (neporoste dál). Zrýt minimálně na rýč. Rašelina není nutná, pokud máte běžnoui zem.. Jahody sice mají rády kyselejší zeminu, ale pokud nemáte vápenitou zem, tak přidávat rašelinu je zbytečné. Spíš by to chtělo přidat kompost, nemáte-li, tak prodávají "zahradnický substrát s aktivním humusem" a původní zem s tím tak 1 :1 namíchat. Pak nemusíte ani dávat cererit, ono je lepěí jakéholiv rostliny hnojit až nějaký čas po vysazení (až začnou samy trošku růst). Zásoba živin v namíchané půdě by měla pro začátek stačit. Přihnojila bych až na začátku květu a po sklizni.

Osobně fólii moc nedoporučuji, půda pod ní zůstává utužená, nelze v průběhu roku nakypřit. Ale záleží na vás. Někteříl u nás v osadě ji měli, ale už ji většinou z uvedených důvodů přestali používat. Navíc poslední roky jsou dost parna a některé plody se jim na černé textilii doslova upekly.

Z odrůd dávám Karmen cheeky           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ronnie - (11) - 220.150 (?), 21.3.2019 22:37

Děkuji moc za odpověď. Udělám jak píšete.. kompost chci založit, ale od známých k němu mám přístup už teď a tak jej využiji. Super rady. Děkuji :-) Ty Karmen jsem taky chtěl vysadit.. asi vysadím jen ty a nebudu dávat žádnou další odrůdu :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 38.61 (?), 21.3.2019 22:58

Karmen je jistota, klidně ovšem vysázejte i jiné.

Jahodník je velký plevel, je třeba jej udržet v daném místě.

Pro chuť, pokud máte místo, doporučuji vysadit i plané jahody, posbíráte někde u lesa. Není nutné jim dělat záhon, stačí polo - nebo i slunečné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 22.3.2019 6:58

Plané určitě ne, lesní a jejich šlechtěné formy ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 61.59 (?), 22.3.2019 7:47

Já pěstuji jahody a všechno ostatní (rajčata, papriky, tykve,..) na černé tkané textilii.S nějakým popálením plodů nemám problémy. Pro mne je to úspora vody a pro mne neoblíbené práce s likvidací plevele a okopáváním. Jahody nechávám dva maximálně tři roky. Tkaná textilie je trochu dražší, ale používám ji opakovaně, po pěti letech na ní nejsou viditelné nějaké změny. Má snad vydržet patnáct let. Doporučuji.

           Vladimír

Jahody Salsa a Rumba
Jahody Salsa a Rumba
Záhon na tyčková rajčata
Záhon na tyčková rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ronnie - (11) - 220.150 (?), 22.3.2019 8:08

Tak právě proto jsem to s tou fólií a nebo textílií myslel.. vodu na zahradě mám jen ze sudu co naprší.. a úspora času, kdy není třeba plejt. Zkusím ještě na netu něco načíst a uvidím :-) když jsem na to naposledy koukal, tak na zahradu svítí sluníčko do cca 14:00 aktuálně.. takže celkem to tam bude pražit. Ale ona existuje i bílá textílie ne? :-) ta by se použít nedala?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 22.3.2019 11:08

A po 14hodině stín od budov, jehličnanů? P. Lída dobře radí, ať raději občas okolo zkypříte zem. Pokud se tam u Vás nevyskytují slimáci, lze folii plnohodnotně nahradit mulčem. Mr B. to už má vychytané, ale i při užití textilií se jako na potvoru přímo u jahodového srdíčka uchytí a konkuruje smetánka, pýr, svlačec, pcháč...!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ronnie - (11) - 220.150 (?), 22.3.2019 11:33

Po 14 té hodině pak je stín od budovy, zahrada je za panelákem a sluníčko přechází nad ní. Proto přemýšlím zda má tkanina bílé barvy stejné vlastnosti jako černá, ta by mohla vyřešit psaný problém se spálením úrody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 22.3.2019 11:46

Bílá netkaná textílie se používá k zakrývání rostlin, chrání před nižšími teplotami, je tentká a lehká,  určitě se nedá použít na zeminu a do ní vysazovat. Já také používám černou tkanou textílii, i když né zrovna na jahody, ale na dýně, cukety, rajčata, papriky, okurky. Je pevná a opravdu vydrží dlouho, prodává se v různých šířkách. Zpočátku jsem měla i netkanou, ale ta byla po sezóně na vyhození (i když je jich samozřejmě víc druhů a některé vydrží i dva roky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika