Vhodné drobné ovoce - vysoká hladina podzemní vody



host - 129.241 (?)
30.1.2012 18:14

Děkuji panu Vysloužilovi i panu Josefovi za tipy. Než přišla tuhá zima, tak jsem na místě hloubil a zjistil jsem, že asi na dva rýče hluboko je pod zemí "kamenná řeka", kterou protéká poměrně rychle voda. Vypadá to na ten rybníček obložený jahodníky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 28.202 (?), 12.1.2012 10:22, zobrazeno: 11955x

Dobrý den,

v jedné části pozemku mi z mírného svahu vyvěrá podzemní voda až na povrch půdy. Jednoduše řečeno, vykopnu rýčem travní trs a do deseti minut je v jamce voda. Jde o několik čtverečních metrů. Zkoušel jsem na těchto místech rybíz - neúspěšně. Dva roky vydrží a pak kolabuje se zahnívajícími kořeny. Rád bych se vyhnul nějakému odvodňování pozemku, naopak jsem rád, že mám "studánku". Můžete poradit, jaké drobné ovoce příp. ovocné stromky snesou tyto podmínky?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.1.2012 12:02

Z drobného ovoce snad jahody. Jinak, pokude se nedaří ani rybízům, tak můžete zkusit ještě maliny, ale ani ty nemilují bažinu. O ovocné stromy bych se nepokoušel vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 128.232 (?), 12.1.2012 20:15

Můžete zkusit vysadit rybíz (či jiné keře) na alespoň 20 cm vysoký kopček (alespoň jeden metr v průměru) - hrůbek - v lesnictví snad pro to byl výraz "záhrobcová sadba". Anebo by to mohly snést kanadské borůvky, velkoplodá klikva apod. Vyžadují ovšem kyselou, rašelinovou půdu. Anebo bych si tam udělal jen tak pro radost jezírko pro žáby, čolky, na zalévání... Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 129.241 (?), 30.1.2012 18:14

Děkuji panu Vysloužilovi i panu Josefovi za tipy. Než přišla tuhá zima, tak jsem na místě hloubil a zjistil jsem, že asi na dva rýče hluboko je pod zemí "kamenná řeka", kterou protéká poměrně rychle voda. Vypadá to na ten rybníček obložený jahodníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.250 (?), 31.1.2012 17:38

 Co se stromku týče, snad by se mohlo dařit lísce. Ta roste na břehu potoků, takže by ji více vody ani horší půda vadit nemusela. Není to sice přímo ovocný druh, srovnáme-li to s rybízem malinami a j., ale nějaký pěkný roubovaný stromek, který by nesl nějakou červenolistou (a lépe ještě samosprašnou) odrůdu, by mimo úrody oříšků dělal i ozdobu okolí. A ostatně i na to políčko s jahodami by tam snad nějaké místo zbylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.245 (?), 30.5.2012 23:19

dobrý den, na pozemky s vysokou hladinou spodní vody je údajně dobrá z ovoce švestka, ale pokud tam máte, jak píšete, kamenou řeku, tak to je fakt na naší původní dřevinu olši lepkavou, ale pozor je to už poměrně velký strom.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.34 (?), 26.1.2019 19:14

Mám podobný problém.

Vysadil jsem švestku, velkoplodé hlohy, klikvu a černý bez, rakytník, na hrůbek kamčatské borůvky, byliny (mátu, potočnici, kostival, plicník).

Tak uvidíme

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 171.66 (?), 1.12.2012 22:05

Také některé stromy ukazují na přítomnost vody, jako například vrba, osika, jíva, topol, olše, a další. Tyto stromy rostou pouze na místech, kde je vysoká hladina spodní vody. Také skupina rostlin dobře roste nad vodními žilami jako i na místech neozářených. Patří k nim: bez černý, ostružina, komonice, kopřiva, blatouch, řebříček, a další.    

Zdroj: Hledání vodních pramenů i zapomenutých studní

Ovoce asi ne...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.111 (?), 27.1.2019 9:10

V tomto prípade by mohli pomocť aj vyvyšené záhony. Vyvyšený pás záhonu cca 15 - 20 cm nad zemou, a do toho posadiť napr. maliny alebo jahody.

Dalšia vec čo ma napadla je vykopať studnu, ktorá by vam časť povrchovej vody odobrala. (Vynecha sa vrchné ilové tesnenie) - ale neviem nakoľko by to vo vašom prípade bolo účinné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika