Vaše nejoblíbenější top odrůda rybízu červeného příp. bílého



Stránky: 1,  2,  3   
host - 46.80 (?) 
3.7.2010 11:22, zobrazeno: 71988x

Zdravím všechny pisatele, odborníky i neodborníky. Máte nějakou oblíbenou odrůdu červených rybízů na stolní užití? Která je podle vás nejsladší?

Mě vyhovuje Rolan a Red Lake. Z bílých Primus. Jako nejzašší v chuti mě oslovuje ještě dobře vyzrálý Holandský červený pro svoji sice ostřejší ale aromatickou chuť. Problém u něj je, že tvoří jen kratší třapiny s menšími bobulemi. Odrůdy jako Rubigo nebo Vitan mě připadají mdlé nebokyselé chuti bez aromatu. Ani J.V. Tets mi nepřijde jako chutný.

Juraj Kafka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 61.65 (?), 4.7.2010 10:07

Nejsem tak velký pěstitel, mám doma starší rybízy neznamé odrůdy, Rovadu a J.V. Tets. Poslední zmíněný mi přijde ze všech nejlepší (z těch mých).

Navíc má i větší hrozny než Rovada, kterou jsem kupoval právě s vidinou obřích sklizní :))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 4.7.2010 14:19

Z červených mi přijde pořád nejlepší starý Losan. Z bílých pak Jantar a Vitan. Zdají se mi sladší než Primus Blanka i Viktorie.
   Rowada zraje později, prodloží sklizeň. Heinemannův ještě později, ten ale není k jídlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.80 (?), 12.7.2010 22:24

Losan jsem neměl bohužel možnost ochutnat, Jen co vím, že roste křivě(asi by se dal dobře hřížit), a z knih, že je sladší se slabší slupkou a má křehčí dřevo a proto je málo vhodný na sklizeň setřasači. Jestli je sladší než Primus, tak to ho beru. 
Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.7.2010 22:27

Jako sladší než Primus jsem myslel bílýé Jantar a Vitan. Co se týče Losanu i ten patři (na mé zahradě) mezi červenými k nejsladším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kočička - (2) - 27.230 (?), 26.7.2010 10:14

Já pěstuji bílý Blanka a je mým jasným favoritem. Stromek je každým rokem obsypán dlouhými střapci s mnoha bobulemi a všichni známí na něm mohou oči nechat. Děti je baští jako kobylky. Mám u něj danou 3l petku, takže dostává i v letních parnech dost vody. Z červeného rybízu mi letos poprvé plodil Jonkheer van Tets a byla jsem také spokojená. Měl dlouhé střapce a hodně velké bobule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.80 (?), 29.7.2010 0:20

Tak chutí mě překvapil Tatran i když pravda, je ostřejší, ale rozhodně bohatší než J.V. Tets, Rubigo nebo Vitan, to jsou mdlé odrůdy. Viktorie mne nenadchla. Pro mne vítězí Primus, Red Lake, Rolan, Holandský červený, Tatran. Losan jsem bohužel nejedl.

J.V. Tets i Vitan mají velké bobule s drobnými "zrníčky", to je pravda. Takže tyto odrůdy budou dobré na šťávy.  Údajně bílý rybíz slouží k výrobě vína. Ten Tatran má až 12 cm dlouhé hrozny, což už jen vypadá na keři úctyhodně. Ovšem trpí na antraknozu rybízu.

Má eště někdo nějaké poznatky?

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 5.9.2010 19:47

Měl jsem zasasen nějaký stromkový rybíz a jeho růst ukončila mě neznámá choroba.Vždycky, když zarodil zhnědly mu listy až úplně uschly.Nějaký známý mi říkal, že tu nemoc snad přenáší včely.Nevíte někdo o co jde?Keříkovému červenému rybízu se nic nestalo-choroba se neprojevila.Po této zkušenosti už stromkový rybíz nevysadím.Chtěl bych teď na podzim vysadit nějaký chutově dobrý(nekyselý) a pokud možno s většími plody.Ten rybíz, který mám teď(keříčkový) nic moc nerodí.O jaký druh se jedná ani nevím.Zatím ho tam nechávám jen kvůli(nedojedeným)dětem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 5.9.2010 19:53

Ta nemoc, kterou jsem uvedl je antragnoza.Takže rybíz, který není alespoň trošku odolný nechci.Jsou už vyšlechtěné nějaké rezistenty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.170 (?), 19.10.2010 10:45

Dobrý den. Důležité budou asi podmínky kde pěstujeme a tak hledat, které odrůdě ještě kde vyhoví. Byl jsem překvapen. Odrůda Jonkheer van Tets, 560 m/m, pěstovaná jako mladý stromek na uzavřeném dvorku a starší keř na konci zahrady. Úplně jiný rybíz. Jak v množství a délce hroznů, velikosti a vybarvení kuliček, tak v chuti. Dobrý a mizerný. Ještě bych chtěl připomenou ze starších odrůd dobrý Rondom, a do tepla také podpořit náročnější Red Lake. U nových odrůd časem uvidíme.

Antraknózu na zahrádce mám. Je to 540 m/m, uzavřená poloha na břehu rybníka, ráno stín, bez postřiků. Přibližně v tomhle pořadí. Nejvíc je na Losanu, pak asi Red Lake, Jantar, Vierlanden a Jonkheer vT. Až na ten Losan, to docela ujde. Možná trochu má na podzim Heinemann, Rovada a Jesan. A obrácené pořadí. Vůbec nic nevidím na odrůdách Viktoria, Rondom, Rubigo a Korál. Roční Redwing zatím taky nic. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika