Sladký angrešt odolný proti padlí - co mi můžete doporučit?



aldyk - (34) - 176.230 (?)
30.5.2018 12:48

Cca 10 let mám stromkový červený angrešt Nesluchowski a nemůžu si ho vynachválit. Sladké chutné velké plody, odolný padlí. Pěstuji bez chemie, ani jednou jsem nešplíchal a přesto nevím co je padlí. V porovnání s jinými odrůdami které jsem vyzkoušel nemá konkurenci.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?), 14.6.2013 18:20

no, kdo ví co s tím šlechtitelé dělají.Měla sem tuto odrůdu od roku 2OO3-do 2OO7,kdy stromky museli uhnout přestavbě dvora.Po novu sem ji koupila před 2 roky jen jeden stromeček, a bohužel, hned na rok jej ožrala nějaká potvora a uschl.Tak aspoń vím, že už ho radši nemám kupovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.2 (?), 14.6.2013 18:41

Že angrešt cosi ožralo může být způsobeno nedostatečnou rezistencí proti ožrání. Měl jsem za to, že čtenáři tohoto fóra mají v otázce angreštů jasno. Diskutovalo se dlouze a někdy i vášnivě, závěr byl, že je to různý. Někomu rezistence funguje a chutná, jinému nefunguje a nechutná, další pěstuje normální angrešty a stříká a padlí má, jiný taky normální a nestříká a padlí nemá. Včetně všech kombinací uvedených případů s opakováním. Takže to prostě musíte vyzkoušet. Osobně pěstuju starý dobrý chlupatý angešt, stříkám a padlí nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.136 (?), 19.5.2018 16:18

Také si nemůžeme vynachválit starý dobrý Zlatý fík. Pěstujeme ho již přes 20 let, někdy potřebuje postřik 2x někdy jen 1x (většinou Discus) a je pokoj.

Nové odrůdy jsou většinou riziko jako u všeho dokud se nevyzkoušejí. Hodně z nich je jenom kšeft a vábnička na pěkné plody, rezistenci, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 12.161 (?), 27.5.2018 22:22

já si občas některý dobrý nařízkuju zelenými řízky ve skleníku, když řízkuju jiné věci. chytají se výborně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
aldyk - (34) - 176.230 (?), 30.5.2018 12:48

Cca 10 let mám stromkový červený angrešt Nesluchowski a nemůžu si ho vynachválit. Sladké chutné velké plody, odolný padlí. Pěstuji bez chemie, ani jednou jsem nešplíchal a přesto nevím co je padlí. V porovnání s jinými odrůdami které jsem vyzkoušel nemá konkurenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 30.5.2018 13:21

Volba je jednoduchá:

1 - koupíte údajné rezistenty, nebudete ošetřovat a sklidíte plody které chuťově s opravdovou angreštovou chutí nemají nic společného ( měl jsem vynuceně Invictu, po ochutnání dostala druhým rokem krompáčem - nic neříkající hmota.

2 - koupíte klasický angrešt (Bilý nádherný, Citronový obří, Zletý fík nebo odrůdu ze šlechtění Sempra Losiny) dvakrát ošetříte, v pozdním létě zakrátíte napadené konce čemuž se říká péče ale budete mít opravdovou vynikající chuť angreštu. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.5.2018 13:48

Je taky otázkou, co s plody angreštu zamíříte. Většinou jen malá část se sní začerstva - aspoň u nás. Konkurence jahod, malin, rybízů, višní, meruněk je velká. Velká část část končí jako kompot, tam je důležitější hladká slupka a malé plody, beztak se zavařují nezralé. Na marmeládu a šťávu zas trocha padlí nevadí. Ano, starší odrůdy jako Zlatý fík, Citronový obří, Chryso, mají lepší chuť, ale taky chlupaté plody, což v kompotu vadí. Bílý nádherný či Produkta mají ideální konzervárenské vlastnosti (zelenou barvu, hladkou slupku, vysokou plodnost), ale chutí se od hladkoplodých rezistentů (Prim) liší jen málo.
   Losinské novošlechtění Mita je dobrá volba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?), 30.5.2018 14:20

Ještě bych dodal.Angrešt je v posledních dvaceti letech naprosto luxusní zboží.Stojí zato si vysadit kvalitní odrůdu a věnovat ji trochu té péče.Kdy jste naposledy viděli tuto sortu drobného ovoce v obchodech.Já nikdy, maximálně vzácně na trzích v pochybném původu a kvalitě.Všechny plody spotřebujeme, švici na kompot a až dozrají pro svoji potřebu.Zbytek rozdám známým.Nikdo neodmítne, zvláště ženy jsou na angrešt zatížené. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 80.51 (?), 30.5.2018 18:17

Když dozrává ungrešt, je pro mě na prvním místě před vším ostatním ovocem, kterého bylo dostatek od dětských let a tím není vzácné. Jen se podivuji, že Invicta byla u Vás mdlé chuti, jste druhým, který s ní kvůli chuti spokojen není, či nebyl. Mám pozemek 260 n.m. těžší hlinitojílovitá půda a angrešt, sázený na granulovaný hnůj a přihnojovaný cereritem je výborné návinné chuti. Stříkaný jednou kuprikolem, beru to zároveň s broskvemi a tři roky absolutně čistý. Vloni bylo z každého keře 3/4 kg, letos obsypáno - počítám dvojnásobek. Milujeme piškot se zavařeným angreštěm, vábí nás více než táč s meruňkami. S angreštwm se vracím do mladých let. Po dvaceti letech bez angreštu mám teď šest keřů a tři mladinké stromky Nesluchowski.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 30.5.2018 22:27

Invicta opravdu moc chuti nepobrala, navíc plody se na přímém slunci "spaří". Mám jí jen proto, že jsem ten krumpáč použít nechtěl. Ale koupil jsem před 10 lety červenou Rolondu a dnes už jich mám deset. Padlí jsem na ní nikdy neviděl. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika