Sázet kiwi? určitě ano, je to nejzdravější ovoce na světě



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.27 (?)
3.11.2019 8:36

Kiwi už nikdy víc. Zkoušel jsem je na zahradě, ale mrazík na přelomu dubna/května je tu pravidlem, takže omrzne. Zkoušel jsem je nahoře na kopci v sadu, ale téměř vůbec nerostou. I po 2 letech výška tak 30 cm. Na jaře vždy vyraší, a pak celou sezónu už jen přežívá. I když dodávám dostatek vody a složení půdy je vhodné. Navíc každé léto osychají listy od krajů a konce výhonků, a to především za horkých dnů, jako by mu slunce a teplo vadilo. Chovají se tak kolokmity, arguty i chinensis. Takže řeči o "nenáročnosti" mě akorát vytočí.

I když kiwi má hodně vitamínu C, není mi dáno. Tož pohodlně jeho potřebu vykryji např. jablky, která jsou jistota.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 2.11.2019 23:05

Kiwi Hayward cca po 10 rokoch prva velka uroda (odhadom 350ks z jedneho korena)
Kupene 3 sadenice Hayward z rastlinky.sk. 
Cakal som nekonecne dlho na 1. kvety - 6-7rokov.
Bohate zakvitol 1ks a bol to samec -  velmi som hresil na rastlinky.sk - Hayward su velkoplode samice - takze mi poslali celkom inu odrodu - o samca som nemal zaujem.
Dalsi koren bola samica ale len 4 kvety, vtedy boli plody mensie. 
Dalsi rok na jar vsetky vyhony omrzly a kvety preto neboli ziadne.
2 roky nato bolo asi 6ks na samici a samec kvitol bohate.
Tento rok zakvitla prvy krat konecne aj 3. rastlina a je to naozaj Hayward, mala cca 7ks.

Pokial sa dari ochranit pred jarnym mrazom, tak je to celkom nenarocna rastlina, nema vobec ziadne choroby a skodcov.
Tajomstvo odolnosti je asi v hustom a dlhom ochlpeni stoniek, listov a plodov.
Podu vyzaduje skor kyslu az neutralnu, neznasa zasaditu a viac vapnika.
Raselinu som nemusel pridavat do pody.

hayward
hayward
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.27 (?), 3.11.2019 8:36

Kiwi už nikdy víc. Zkoušel jsem je na zahradě, ale mrazík na přelomu dubna/května je tu pravidlem, takže omrzne. Zkoušel jsem je nahoře na kopci v sadu, ale téměř vůbec nerostou. I po 2 letech výška tak 30 cm. Na jaře vždy vyraší, a pak celou sezónu už jen přežívá. I když dodávám dostatek vody a složení půdy je vhodné. Navíc každé léto osychají listy od krajů a konce výhonků, a to především za horkých dnů, jako by mu slunce a teplo vadilo. Chovají se tak kolokmity, arguty i chinensis. Takže řeči o "nenáročnosti" mě akorát vytočí.

I když kiwi má hodně vitamínu C, není mi dáno. Tož pohodlně jeho potřebu vykryji např. jablky, která jsou jistota.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 229.212 (?), 9.11.2019 12:53

Jasne, je hloupost sirit jen pozitiva rostliny a negativa.

Ja pestuji kiwi u lesa v 200 m.n.m., takze jarni mraziky jsou celkem vzacne. Dejme tomu jednou za tri roky spali kus rostliny, takze skody max 10%. Horke a suche leto mu vadi, ale je dobre je trochu vytrenovat, aby si zvykli, ze tady nejsme v Cine :) Kazdopadne uplne bez zalivky to nejde. Ja uz ale zalevam treba jen 3x rocne, protoze mam 8 lete kere a tak jim dam poradnou davku za sucha.

Take je zasadni mit poradneho samce kvuli opyleni. Pokud ma clovek vice rostlin, tak radsi vice, pac kdyz jeden zdechne, je po plodech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.35 (?), 10.11.2019 18:45

"I když kiwi má hodně vitamínu C, není mi dáno. Tož pohodlně jeho potřebu vykryji např. jablky, která jsou jistota." Mnohé odrody jabĺk majú až skoro zanedbateľný obsah vit. c. takže tu by som cestu nevidel. Vo Vaších podmienkach by som určite skúsil driene. V závislosti od odrody sa vit, c. pohybuje od cca 30 do cca 200 mg/100g. Tých cca 100 mg na 100g už je dosť zaujímavá hodnota. Sú odrody bohaté na flavonoidy, alebo odrody bohaté na iridoidy(látky ktroré majú zaujímavy vplyv na organizmus).Sú odrody ktoré dozrievajú už začiatkom augusta, ale aj odrody dozrievajúce koncom októbra. Odporúčam na zimu sušiť. Netreba zabúdať na šípky v nich je tiež cez 500mg/100g céčka otázka je koľko sa dostane do pri luhovaní do čaju. Kto vie nech napíše, samého ma to zaujíma. Doma každý rok robíme sirup z čiernych ríbezlí. Napriek tomu že ho robíme zasurova v chladnej pivnici vydrží celú zimu. Za čersva by mali mať čierne ríbezle v závislosti od odrody cca od 50 do150 mg céčka na 100g. S kiwi a marhuľami so takisto skončil kvôli jarným mrazom. Mám len 12 árov a nemôžem si dovoliť nechať zaberať miesto niečomu, čo dáva úrodu len raz za tri roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.107 (?), 22.11.2019 20:58

Kiwi urcite nema ziaden problem s horucimi dnami a silnym slnkom - zvlada to vyborne. Ma plytsie korene, tak pozor na zalievku mladsich rastlin.
Starsie rastliny maju uz velmi silny rast (hlavne semenace) a polievat uz netreba ak dociahnu spodnu vodu.
V niektorych polohach ma problem so zltnutim listov, hlavne mladych, a naslednym zasychanim - to je typicky prejav chlorozy.
Vetsinou sposobeny malo kyslou podou alebo nadbytkom vapnika, ktory blokuje prijem zeleza (aj ked ho v pode moze byt dostatok). To je dost problem ako zmenit vlastnosti pody uz po vysadbe.
Nam sa to stalo napr. po stavebnych pracach (vapno sa dostalo do pody) a kiwi tym silne trpi, napr. aj tym, ze takmer nerastie a nema urodu... i ked predtym bujne rastlo i rodilo. Postrek s Fe i pridavanie raseliny na povrch nebolo velmi ucinne. Budeme skusat pravidelne hnojit siranom amonnym, ktory tu na fore odporucali na chlorozu broskyn (ako vyrazne kysle hnojivo).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 213.186 (?), 24.11.2019 19:50

S kiwi mám špatnou zkušenost. Při poklesu teplot k nule, 2-3x za jaro, kompletně omrzlo. Klacky jsem měl měl mnohem větší než Petr z H. Jediná úroda bylo listí. Ten údajně největší obsah vitamínu C je na nic. Tělo ho neuloží a co je navíc než tělo momentálně potřebuje, vymočíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika