Rybíz - množení



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 50.2 (?) 
30.3.2012 7:47

Jejda, pane Vysloužile, určitě jste se při čtení mého dřívějšího příspěvku pobavil laugh; (jsem to trdlo). Měla jsem na mysli stromkového rybízu surprise. Nevím na jakou podnož se roubují a zda-li má smysl odkopek pěstovat. Ještě jednou děkuji, Lenča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 132.200 (?), 3.4.2012 1:12

prosím pěkně nemám zkušenosti, začínám a nechci udělat úplnou blbost. Z chalupy z Beskyd jsem si přivez spoustu větviček rybízu a josty. Pozemek jsme prodali a snažím se zachránit co se dá, než to nový majitel zplanýruje. Josta tam byla vždycky dobrá, lepší než co kamarád koupil v zahradnictví. Tady jsem se dočetl, jak mají dřevité řízky pro množení vypadat. Větvičky už mají rozvíjející se pupeny. Vadí to? Mám řízky zasadit ven, nebo nejdřív do truhlíku aby to sluníčko nespálilo? Kdybych to dal do truhlíku, existují nějaké přípravky (hormony?) na lepší zakořenění. Má smysl to používat? Když to bylo zvyklé na horské podnebí a teď to zasadím do polabské nížiny, vadí to? Předloni jsem pár větviček i nějaké odnože zkusil zasadit a většina toho uschla. No je pravda, že v létě jsem neměl moc čas to chodit zalívat sad

Vláďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 3.4.2012 12:34

Podívejte se na vlákno "množení rybízu bylinnými řízky". Ve zkratce: udělat řízky o 3 očkách, spodek omočit (pokud máte) ve stimulátoru, zasadit do polostínu mírně šikmo tak, aby koukalo nad zemí jen poslední očko. S narašeným sice nemám zkušenost, ale snad se chytne. Sázela jsem vždy přímo ven.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 3.4.2012 12:35

ps - řízky by měly být nastříhané z loňských přírůstků.         L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.170 (?), 3.4.2012 22:54

Nevím sice co stojí ve vláknu "množení rybízu bylinnými řízky", ale Vaše „záchranné“ množení se týká řízků dřevitých. Narašení řízků vadí, ale chcete zachraňovat nyní nebo si počkáte na nové řízky na konci roku? Nedělejte řízky s třemi očky. Rybízový řízek s třemi očky je dlouhý cca 7 cm a takový se běžně neujme. Proto počet pupenů nepočítejte a udělejte řízky cca 25 cm dlouhé, zastřižené 1 cm nad horním očkem. Zasaďte mírně šikmo (báze cca 15 cm hluboko) do humózní půdy (drží vláhu) s horním očkem 1 cm nad povrchem. Zalijte, zamulčujte (hrubá stará tráva, sláma), zastiňte a udržujte stále půdu vlhkou. I bez stimulátoru se ujímá rybíz a josta dobře (pouze Rondom a Heinemann z řízků ne). Řízků budete mít zřejmě dost a tak pravděpodobně něco poroste. Přeji úspěšné množení. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.200 (?), 4.4.2012 14:30

Děkuji za rady, ale na nic jsem nečekal a řízky už jsou zasazené. Udělal jsem to přibližně tak, jak jste mi radili. Problém je, že nevím co je rybíz a co josta. Tak jsem tam ostříhal větvičky ze všech keřů mám jich zasazených celkem 40. Předpokládám že nový majitel s tím pozemkem tak hned nic dělat nebude (chce tam stavět roubenku) a že budu mít možnost něco nastříhat i v srpnu.

Vláďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.170 (?), 4.4.2012 22:33

Pokud to situace a vztahy k prodanému pozemku dovolují, pak by asi technicky nejlepší bylo keře, o které máte zájem, prostě vykopat, převézt a znovu vysadit. Není to nic složitého. Ihned nebo po ukončení vegetace keře vykopete, sestřihnete úplně nebo ponecháte pár nejmladších výhonů, zkrátíte kořeny, případně keř rozdělíte, vhodně zabalíte na převoz, převezete a zasadíte. Při zajištění vláhy, je ujmutí skoro úplně jisté. Nebo, pokud máte možnost, a v brzké době, u keřů o které máte zájem, zahřížíte vhodné výhony (větve), můžete se do podzimu dopěstovat silných sazenic, zhruba jako při dvouletém pěstování sazenic z řízků. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.200 (?), 5.4.2012 15:29

Ty keře jsou strašně staré, obrovské a kořeny mají taky hodně velké. Taky jsem o tom přesazení uvažoval, ale těch pět keřů by se mi do auta nevešlo. Uvidím jak dopadne to, co jsem teď zasadil a když tak budu zkoušet něco dál. Probíral jsem to i s kamarádem zemědělským inženýrem a v podstatě mi řekl že když jsem zasadil narašené řízky, že to sice není dobře, ale pravděpodobnost že se z toho něco ujme, se zmenší možná o 20%. A že v tom množství (větviček jsem zasadil asi 40) by z toho něco vyrůst mělo. Taky mi říkal, že jsem měl vylomit spodní očka - že to má nasazeno na listy a z vylomených oček by to snadněji pouštělo kořínky.

Vláďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.4.2012 17:15

Kamarád je sice zemědělský inženýr, ale já bych se připojil spíš k radě J.G. Když keře vykopete, rozsekáte na kusy, aby každý kus měl nějaké kořeny a nějakou nadzemní část - tu zastřihnete na pár oček - do auta se vlezou, i kdybyste jezdil se Škodou Citigo. Když je vysadíte (lépe hlouběji než rostly dřív), tak Vám keře příští rok budou možná plodit. V tuto dobu zasazené řízky se (doufejme) ujmou, ale sazeničky z nich budou patrně tak malé, že si ještě nějaký rok na bobulky počkáte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.2 (?), 5.4.2012 17:23

Kolegové mají pravdu. Vyberte část keře, svažte do chomáče provázkem větve a odkopněte to. Nemusí to být velký kus. Chytí se určitě a už letos ochutnáte. Než něco naroste z nicotných větviček, uplynou roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika