Rybíz - množení



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
aurecon - (22) - 186.139 (?) 
20.6.2010 16:26, zobrazeno: 112237x
Dobrý den, ráda bych si namnožila rybíz. Červený a černý. Oba dva máme na zahradě. Zajímalo by mě, jak je namnožit, protože jsou už asi 20 let staré, už moc neplodí a taky nevypadají nejlíp. Normálně mám ustřihnout větvičky, dát je do stimulátoru a poté zasadit? Za jak dlouho asi začnou plodit? Kdy budou mít asi metrové větve, jak to mívají dospělé rybízy?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.6.2010 17:25

I 20 letý rybíz dokáže plodit ale musí se pořád držet ve formě. To znamená střihat a střihat (u země). Černý má mít nejsterší větve 3 leté, červený 5-ti leté a pak jsou přírustky jednoleté i 3/4 metru a střapce plodů náležitě veliké. Množení řízkama se mne nedařilo a dělal jsem to "hřížením". To se zakolíčkuje větévka, tak aby něco trčelo i ven a až na podzim se to odkopne a přesadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.105 (?), 20.6.2010 17:42

Ve vašem případě bych na podzim vykopal starý keř, ostříhal a rozsekl na několik menších, které budou v příštím roce už plodit. Množení zelenými řízky je možné nyní. Množení dřevitými řízky koncem srpna nebo i později (zakrýt na zimu sklenicí). Hřížením dostanete rychleji silné sazenice.  Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
aurecon - (22) - 186.139 (?), 20.6.2010 19:11
Když je namnožím pomocí zelených stonků, tak budou mít plody už příští rok nebo až za několik let? Líbí se mi i myšlenka rozsadit ho na několik menších rybízů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
aurecon - (22) - 186.139 (?), 20.6.2010 19:09
To znamená, že se rybíz má každoročně seříznout úplně dole? Nikdy jsme to nedělali, vždy jsme rybíz nechali tak, jak je. Musím se mrknout, jak se dělá hřížení. Takže když se seřízne rybíz úplně u spodu, tak příští rok budou zase velké šlahouny, chápu to dobře?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 147.108 (?), 20.6.2010 19:24

Pan Rony poradil neznalému trochu podivně. Samozřejmě stříhat celý keř u země je nesmysl. Píšete, že keře jsou staré. Udělejte po sklizni postupnou probírku několika nejstarších větví, z výmladků - letošních!!! nechte jen několik nejsilnějších a SLABÉ odstraňte třebas už teď právě u země. K množení. Nejrychlejší je odkopek, na podzim, nebo velmi brzo zjara najděte větev, která vyrůstá na okraji keře ze země a tu odsekněte s kořenem a zasaďte. Hřížení: Lze udělat už teď, zjara by se snad mohlo sázet. Vyberte větev na okraji keře, která je skloněná k zemi. Pod ní vyhrábněte rýhu, větev do ní zhruba v prostředku opatrně ohnete, zahrnete a v zemi přiháčkujte. Vrchol větve musí být nad zemí. Když se to udělá včas zjara, další rok na jaře se může větev odstřihnout a zasadit na místo. Množení řízky je pomalé a pro začátečníka nejisté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 21.6.2010 15:19

pro PP : běžně se rybíz prořezává tak, jak píšete, ale pokud by se jednalo o radikální zmlazení, řeže se celý keř až u země (ale to je třeba 1x za 15-20let), jak píše p.Rony.                                                       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 147.108 (?), 21.6.2010 18:15

To je podle mě zbytečně radikální a nemá praktický význam. Pak je lepší výsadbu zrušit a vysadit nové keře. Máme rybízy určitě přes 20 roků staré a takový zásah zatím nepotřebovaly. Pokud se délá průběžná prořezávka, takové zmlazení vlastně nemá význam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.195 (?), 20.6.2010 19:33

máte tu dobré rady ale nepíšete zda je ten rybíz stromkový či keř- ten se množí odkopkem nebo hřížením

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.6.2010 21:16

Omlouvám se za povrchnou radu, nějak mne to "nedocvaklo". Mluvil jsem o keřovém rybízu. Já stromkový neuznávám ale prosím ať to někdo nebere jako urážku. Velkovýsadba se taky nedělá na stromečkovém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika