Rybíz - množení



host - 149.42 (?)
5.9.2013 8:44

Dobrý den.
Ve svém předchozím příspěvku jsem se zmínil o rybízových semenáčcích. Rybízy záměrně neseji, ale náhodných semenáčků mi ročně vyroste 20-30. Nejvíc černého, pak josty a nejmíň červeného (nebo bílého, ale to bez plodů nerozeznám). Obyčejně se mi je nechce jen tak vyhodit a tak je selektuji. Zpočátku to bylo jednoduché. Hned jsem vyhazoval ty, které trpěly padlím, chorobami listů. A tak to „odsejpalo“. Ale už mám jen odrůdy („matky“) rezistentní na padlí a tak se mi odolné semenáče hromadí (zabírají místo). Viditelně špatných je ale u černých docela málo. Převážně jsou hodně podobné odrůdám, které pěstuji. Např. typu Ceres, Démon, Titánie, Korál atd. Mladé josty jsou zpočátku jiné, mají rozdílný tvar listů, barvu, chlupaté, holé, vzrůstné, drobné. Později rozdíly mizí. Mám jich asi 40, ale dosud neplodily. Také červené neplodily.
Moje semenáčky mají špatnou péči. Zpočátku žádnou, pak přesazeni nahusto a stříhané na 2 výhony. Tak jim trvá asi 4 roky, než poprvé zaplodí. Zatím jsem jako vybraný selekt vysadil jen jeden černý, podobný Ceresu. Je ale tak podobný, že si nejsem jistý, jestli je to semenáč. Třeba uvidím časem. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 4.9.2013 14:42

Řízky udělat v únoru, jestli máte čas, tak řez šikmo, nasadit zhruba v polovině naproti očku, tak aby končil zhruba 0,5 cm pod očkem. Délka podle odrůdy a spíše hustoty oček 10-15 cm. 3-4 očka nad fólií, zbytek pod zem (ideální stejný počet). Někdy není šest oček ani na 15 cm - vhodný stejný počet dole jako nahoře. Uložení třeba na měsíc do vlhkého substrátu, rašeliny, písku. Řezy se začnou hojit. Stimulátor je dobrá věc. Píchání do na podzim zryté a před položením fólie načechrané země v březnu, jak se trochu ohřeje půda (fólie pomůže). Aby se nestrhlo očko, napíchejte nějakou tyčkou dírky do položené fólie, do nich pak řízky, přišlápnout. Jde to udělat i v září, říjnu, někdy už určité procento řízků do jara zakoření. Plachtu můžete nechat do podzimu, nebo ji v létě proříznout a odstranit. Někdy bývá problém výsadby ve fólii uzalívat. Tyhle zkušenosti mám z rašelinných půd. když jsme množili vrby nebo topoly, nedělali jsme si dírky předem. Řízky se dělaly na jednotnou délku na cirkulárce a píchaly přímo do natažené fólie - zem pod ní byla zrotavátorovaná.    Jak tu někdo psal, Heinemann jde strašně špatně, odrůdy u nichž je jedním z rodičů a bílé rybízy jdou hůře než ty červené, které mají jiné rodiče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.132 (?), 3.9.2013 22:18

Dobrý den, chápu to dobře, že na zapěstování keřového rybízu stačí, aby všechny pupeny řízku byly pod zemí a ven koukal jen jeden? A je možné ho dopěstovat z takového pokusu, kdy v zemi je jen kousek s patkou, a z nadzemní části vyrostly asi 4 větvičky? Myslel jsem si, že tohle je standardní postup zapěstování keře - píchnout do země řízek a jak obroste tak ho zakopat o něco níž, aby všechny ty větve byly utopené. Jak je to lepší? A kdy se dá řízkovat, a kdy přesazovat? Díky, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.42 (?), 4.9.2013 9:30

Dobrý den.
K první otázce: sazenice rybízu se dá vypěstovat mnoha způsoby. Tenhleten způsob jsem radil proto, že mi na záhrádce připadá nejpraktičtější, nejjednodušší, nejmíň pracný. Není vlastně důležité, kolik oček bude koukat ven a kolik bude v zemi, ale je důležité, kolik vody bude řízek schopen z půdy přijmout a kolik nadzemní část spotřebuje. Když „vršek“ spotřebuje víc než „spodek“ přijme, tak řízek prostě uschne. Ale třeba ve foliáčku nebo pod sklenici to půjde dobře i při jiném poměru pod zemí/nad zemí.
K druhé: rybízy dobře rostou i ze semínek. Po vyklíčení to jsou titěrné rostlinky a přeci z nich byla vypěstována většina odrůd a dospělé keře (některé) jsou vysoké jako člověk. Tak proč by se nedala dopěstovat rostlina, která už má i větvičky? Je to jen o péči.
K třetí: zakořenělé řízky můžete přesazovat a dopěstovávat sazenice jinde. Třeba když jsou napíchány moc hustě a všechny rostou. Taky je můžete přisypat zemí. To určitě neuškodí. Obyčejně se původní nakypřená zem slehne, nebo jí vyhrabou myši, a z půdy pak vyčnívá větší kousek řízku. Při nejlepší péči vypěstujete silnou sazenici za rok, při běžné za dva a při mizerné za tři roky. Nejlepší způsob je ten, který vám bude nejlíp vyhovovat.
K poslední: ve skleníku s řízenými podmínkami kdykoli. Na zahrádce je to ale praktické jen v době, kdy rybíz nemá listí a není zmrzlá půda. Jaro a podzim, tak jako jiné keře a stromky.
Ještě: odrůdy Heinemann a Rondom běžně z řízků na zahrádce nekoření, i Maraton je vzpurný. Řízky se lépe ujímají v chládku a ve stínu, ale sazenice líp rostou na sluníčku. Tak si vyberte. winkJG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 132.26 (?), 4.9.2013 10:04

Ribíz se dá množit i potápením, tj,že na materské rostline ohnete jednu vetev a zahrabete ji do zeme tak aby vyčnívala ze zeme a zapustí koreny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.9.2013 10:06

Potápení = hřížení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 46.127 (?), 4.9.2013 12:50

hej, tak se to poví u pepiku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 4.9.2013 20:57

Možná, že by stálo za zmínku i roubování do boku a kopulací, které se v této době u rybízů a angreštů provádí s docela dobrými výsledky. Taky Forkertovo očkování rybízu do silnější meruzalky nebo josty bývá teď velmi úspěšné. V srpnu chvílemi příliš pálilo slunce a bylo moc sucho. Ne každý chce keřový rybíz. Ještě k výsevu: mám náhodný rybízový semenáč s hrozně špatnými plody a tuto cestu nedoporučuji. Náhodné semenáče josty jsou použitelné aspoň jako podnož nebo opylovač.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 5.9.2013 8:44

Dobrý den.
Ve svém předchozím příspěvku jsem se zmínil o rybízových semenáčcích. Rybízy záměrně neseji, ale náhodných semenáčků mi ročně vyroste 20-30. Nejvíc černého, pak josty a nejmíň červeného (nebo bílého, ale to bez plodů nerozeznám). Obyčejně se mi je nechce jen tak vyhodit a tak je selektuji. Zpočátku to bylo jednoduché. Hned jsem vyhazoval ty, které trpěly padlím, chorobami listů. A tak to „odsejpalo“. Ale už mám jen odrůdy („matky“) rezistentní na padlí a tak se mi odolné semenáče hromadí (zabírají místo). Viditelně špatných je ale u černých docela málo. Převážně jsou hodně podobné odrůdám, které pěstuji. Např. typu Ceres, Démon, Titánie, Korál atd. Mladé josty jsou zpočátku jiné, mají rozdílný tvar listů, barvu, chlupaté, holé, vzrůstné, drobné. Později rozdíly mizí. Mám jich asi 40, ale dosud neplodily. Také červené neplodily.
Moje semenáčky mají špatnou péči. Zpočátku žádnou, pak přesazeni nahusto a stříhané na 2 výhony. Tak jim trvá asi 4 roky, než poprvé zaplodí. Zatím jsem jako vybraný selekt vysadil jen jeden černý, podobný Ceresu. Je ale tak podobný, že si nejsem jistý, jestli je to semenáč. Třeba uvidím časem. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 20.246 (?), 5.9.2013 11:27

Někdy v tomto čase prostříhám keře rybízu a josty. Z letošních prutů, mají světle šedou barvu, nastříhám kusy 20-30 cm. Spodní část řízku je dobré stříhnout šikmo, abych pak nemusel přemýšlet, kde je dolní a horní konec. Horní konec zastřihnu asi 1 cm nad očkem.  Někde pod stromem udělám rýhu. Naplním dobrou zemí ze záhonu, kompostem. Rýhu dělám tak, aby byla zastíněna přes poledne z jihu. Do zeminy pak napíchám řízky šikmo, asi 45 st. Jedno očko nechám koukat. Příští rok vyberu nejsilnější, mají tak 2-3 výhony. Zastřihnu nad 4-5 očkem a vysadím tak, aby opět koukala jen poslední očka.. Budoucí keř tak vytvoří velký kořenový bal. Většina odrůd jde takto množit.

Z jednoho keře uděláte 20-40 řízků. Dostatečné množství na pokusy

U angreštů na jaře napíchám do země ostříhané loňské výhony (20-30 cm) s vrcholovým pupenem. Něco se také ujme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.33 (?), 17.10.2014 22:09

byl jsem na stáži v holandsku u firmy, která se zabývá výrobou sazenic drobného ovoce určených pro farmy, které dále vyrábí ovoce na trhy.
Vyrábí se rybízy a josty pouze keřové a takové se sází na plantáže. Touto dobou se ustřihnou letošní přírůstky, nařežou se z nich kousky o délce asi25cm.Speciálními rybízovými vidlemi, které mají rozteč špic asi 20cm Možná 18cm se píchne do země, tlakem nohy čtyři díry. Do nich se strčí řízek tak, aby koukal ven jen asi 5cm, zemina se přišlápne aby nepadal do díry níže.   čili žádná věda, na podzim strčit do země a na jaře to už roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika