Rybíz - Jonkheer van Tets



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
29.4.2019 20:43

Sčasti by to sedelo, keďže minulý rok ich vietor podobne očesal a pár púčikov čo prežilo, tak na jar bujne vyrašilo. Teraz sa to znova opakuje, je to ako začarovaný kruh.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 126.187 (?), 29.4.2019 12:14

Ty výhony jsou na tuhle dobu dost dlouhý, já je mám na keři ani ne 10 cm (400 m n.m), PP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 29.4.2019 12:32

Podobne dlhé sú aj na susedných stromčekoch iných odrôd ríbezlí a tie tento problém nemajú. To mi nejde do hlavy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 29.4.2019 14:21

Dříve se u některých odrůd červeného rybízu uvádělo, že špatně snáší radikální řez a to právě vzhledem k vylamování výhonů (jako odrůdová vlastnost).
Jestli k nim patří i Jonkheer si už ale nepamatuji. Radikální řez jsem u rybízu nepotřeboval, nedělal, takže víc o tomto jevu nevím. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 29.4.2019 20:43

Sčasti by to sedelo, keďže minulý rok ich vietor podobne očesal a pár púčikov čo prežilo, tak na jar bujne vyrašilo. Teraz sa to znova opakuje, je to ako začarovaný kruh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 29.4.2019 22:39

No, vylámání výhonů asi namíchne, ale u jednoho stromečku to nemůže být až takový problém. Chce to nějakou oporu. Nejlíp jednoduchou.
Když tak na to myslím, tak já bych asi ke stromku zarazil a přivázal nějaký jiný (planý), ustřižený stromeček s pevnou korunkou (mám třeba takové švestičky), po obvodu provázek (izolovaný drátek), kmínek na kmínek, a nové výhony bych nechal prorůstat touto suchou pomocnou korunkou, jako oporou. Samozřejmě můžete si vyrobit nějakou oporu lepší.
Jonkheer je dobrý, když má dobré počasí na kvetení a je pořád nejranější. Mám od roku 1977. Teď dávám přednost Jesanu. JG
IH: Tři misky jsou dobré. To je asi na dvě rybízové buchty (ty mám moc rád). Ale v neúrodných horách (600+ m/m) jsme spíš počítali na kbelíky (no, meruňky a Goldeny se nedařily). wink JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.12 (?), 29.4.2019 21:59
Marek TT: Podľa mňa si za problém môžete sčasti sám. Píšete o "stromčekoch", ale na Vašej fotke (foto 1) je v podstate len stredový kmienik, ozeraný na krátke pahýliky (kostrové drevnaté konáriky ktoré by mali tvoriť korunku stromčeka absentujú). V dôsledku takéhoto rezu potom rastlina vyraší z pahýľov nové výhonky mimoriadnou silou, keďže si chce nejakú korunku vytvoriť. Tieto mladé výhonky potom rýchlo narastú do dĺžky aj hrúbky a vlastnou hmotnosťou sa následne zlomia v mieste odstupu z pahýľa (skôr by som povedal že sa "vykĺbia", keďže nestihli ešte zdrevnatieť) - vietor tomu samozrejme rád napomôže. Na foto 2,3 je môj stromček červenej ríbezle, zhodou okolností tiež odroda JvT. Listy to čiastočne kryjú, ale stromček má niekoľko hrubších pevných kostrových konárov, ktoré sú už zdrevnatelé, a až z nich sa tvorí nový mladý plodonosný obrast. Ten ako vidno nie je nadmerne bujný a stromček investuje viac do tvorby plodov než do neriadeného vegetatívneho rastu. Na foto 4 je potom úroda z 2 stromčekov. Na foto 5 je schéma takéhoto rezu stromčekovej ríbezle. Takže môj návrh: nerežte kmienik na kratučké pahýle, ale zapestujte si 5-6 kostrových konárikov, teda vytvorte ozajstnú korunku stromčeka. Samozrejme, tieto kostrové konáriky potom treba postupne obmieňať (po 4-5 rokoch), inak zostarnú a úroda bude menšia a menej kvalitná. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 30.4.2019 7:23

Aby som to celé uviedol na správnu mieru. Stromčeky som posadil na jeseň 2017. Na jar 2018 som konáriky hlboko zakrátil v rámci povýsadbového rezu. Pekne začali rásť, no vietor ich dolámal (podobne ako ten na obrázku). Prežili iba krátke pahýlky, ktoré som túto jar už nerezal. Logicky, zase silno vyhnali nové výhony, ktoré vietor opäť polámal. Čiže ja sa snažím spomínanú korunku zapestovať, no zatiaľ mi to vietor stále neumožňuje. Mimochodom, všetky stromčeky ríbezlí režem viac-menej rovnako a žiadna iná odroda tento problém nemá. Stanovisko je rovnaké. aktuálne zo 4 stromčekov JvT nie je vetrom poškodený len jeden. Ten má však oproti ostatným mladé konáriky asi o polovicu kratšie. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika