Rybíz červený Abundent



host - 130.82 (?) 
14.7.2018 14:46, zobrazeno: 2000x

Před několika málo lety byly na jaře v Tesco nabízeny sazenice drobného ovoce, s maďarskými popisky ale (podrobnější zkoumání) z rumunské množírny a některé odrůdy byly vlastní rumunské. Tím je také červený rybíz Abundent tj. Hojný.

Letos jsem se dočkal první významnější úrody. Zdá se že název odpovídá skutečnosti tj. je dlouhá stopka a jsou na ní větší až velké kuličky.

Chuťově je rybíz po dozrání nikoli tak moc ostře kyselý. I když kyselý pochopitelně vždy je a v porovnání s rybízem bílým. 

V popiscích se uvádí že má být odolný a je určený i do chladnějších oblastí. U mne je 430 m n.m. v mrazové kotlině a v jílovačce.

Zatím se mně jeví jako spíše raný, což platí nejen pro dozrávání ale také pro květ a ten u mne v letech před tím sem tam vymrzal a na stoncích potom kuličky chyběly. V letošním na teplo výjimečném zatím roce a už od nástupu jara byla úroda Abundentu opravdu hojná a s ohledem na název :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2018 15:30

V popiscích se uvádí že má být odolný a je určený i do chladnějších oblastí.

Vždycky jsem si myslel, že červený rybíz obecně se chodí do chladnějších oblastí. Přijde mi, že nějaká nová odrůda je doprovázená intenzivní reklamou a za pár let po ní neštěkne pes. Z červených rybízů namátkou Alfa, Rowada, aj. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.82 (?), 15.7.2018 8:35

Omyl! Tenhle rybíz, jak je dohledáno, není nějakou vybubnovávanou novou odrůdou. Která zasvítí a zhasne.

Ale je výtvorem rumunského výzkumáku v Kluži (Cluj Napoca) a je už z roku 1978... což na dnešní tj. časem stále zrychlující se poměry... je 40 dlouhých už let!

Tedy rybíz je ještě z doby rumunského totáče.

Tudíž pro nás tady to je taková raritka a, především, je opravdu hojný! A i ve smyslu potom sklizně, kdy se celé dlouhé trsy kuličkami obalených stonků radostně sápou s keře téměř samy :-)

Ale jistě, odrůd a od všeho je už dnes celý kopec, já sem dal hlášku kdyby někdo další na tuto odrůdu náhodou a někde také narazil. Nebál bych se jí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika